Někdy ke zklidnění mysli a lepšímu spánku pomůženaučit se prostě jen zastavit a „vypnout“. A to paradoxně i pomocí technologie, která bývá považována za nepřítele duševního zdraví – mobilního telefonu.

Podle zprávy společnosti Blue Cross Blue Shield patří mezi deset největších zdravotních problémů mileniálů deprese.[1] Její výskyt navíc u této generace neustále roste, od roku 2013 se zvýšil o 47 %. Nejvýraznějším projevem je přetrvávající špatná nálada, hluboký smutek nebo pocity zoufalství. Stále větší počet mladých dospělých umírá „smrtí ze zoufalství“,tedy v souvislosti s drogami, alkoholem nebo sebevraždou. Fyzické a duševní zdraví mileniálů se také zhoršuje s věkem rychleji než u předchozí generace X.[2]

sad-gdf5fec720-1920.jpg
Zdroj: Pixabay

Třikrát častější deprese

Existuje mnoho různých faktorů, které mohou způsobit vysokou míru stresu, úzkosti a deprese. Které z nich negativně ovlivňují mileniály, generaci, která vyrostla obklopena moderními technologiemi a má mnohem vyšší ambice než předchozí generace? Finanční dluhy, velká konzumace sociálních médií, neustálé napojení na pracovní prostředí i větší pracovní zátěž. Kromě toho jsou mladí dospělí náchylnější k rizikovému chování a velmi často žijí ve vysoce stresovém prostředí.Na jejich duševní zdraví měla v posledních dvou letech bezpochyby značný dopad i pandemie. V období lockdownů se výskyt depresí, úzkostných poruch a sebevražd zvýšil až trojnásobně, mezi nejvíce zasažené skupiny patří právě mladí lidé.[3]V současnosti může mít podobně nepříznivý dopad na psychiku i probíhající válka na Ukrajině.

S psychikou pomůže i meditace

Je prokázáno, že duševní zdraví úzce souvisí s tím fyzickým. Nemocní lidé často čelí většímu psychickému stresu než zdraví lidé a platí to i naopak – špatné duševní zdraví je rizikovým faktorem chronických onemocnění. I to je důvodem, proč je nutné o svou psychickou pohodu pečovat bez ohledu na to, k jaké generaci patříte. Jak se tedy o svůj duševní stav starat? Odborníci nabízejí mnoho osvědčených rad. „Abychom se cítili dobře, musí se dobře cítit i naše tělo. To znamená, že bychom měli dostatečně spát, ale také cvičit a obecně dodržovat zásady zdravého životního stylu. Důležité je však také umět odpočívat a mít vyhrazený čas na relaxaci či meditaci,“ radí psycholožka Mgr. Markéta Jankovská.

Důležitá je i vyvážená strava, pravidelný pohyb a odpočinek. Jedním ze způsobů, jak zklidnit tělo a roztěkanou mysl, může být právě meditace. Tato staletímiprověřená technika nejenže dokáže snížit hladinu stresového hormonu kortizolu, ale také zlepšuje kvalitu spánku, pomáhá při úzkosti a depresi, posiluje imunitní systém a má mnohé další přínosy. „V dnešním uspěchaném světě může být pravidelná meditace jednou z mála chvil, kdy se můžeme během dne zastavit a zeptat se sami sebe, jak se vlastně cítíme. Ideální je zařadit ji do své běžné denní rutiny jako třeba čistění zubů,“ zdůrazňuje Mgr. Markéta Jankovská.

62d92757751c6deprese.jpg

Zdroj: Pixabay

Meditaci se stačí věnovat několik minut denně, ideálně hned ráno po probuzení nebo před spaním. Na její benefity již přišlo i mnoho Čechů, z nichž 22 % uvádí, že alespoň občas meditují[4]. K tomu, abychom se tuto techniku naučili, nepotřebujeme žádnásložitá školení ani kurzy. Dnešní technologická doba nabízí mnoho možností – jednou z nich je ispeciální meditační aplikace, která umožňuje meditovat téměř kdykoliv a kdekoliv.

Při vedené meditaci je důležité, aby byl člověku příjemný hlas průvodce, který by ideálně měl mluvit jeho mateřským jazykem. Proto je dobrou zprávou, že je pro Čechy nyní k dispozici první ryze česká meditační aplikace podložená vědou. Má název Calmio a na jejím vzniku se podílela psycholožka Markéta Jankovská a také předseda pražského buddhistického centra Lotus Libor Šulák, spolu s dalšími odborníky na psychické zdraví. Aplikace nabízí volně přístupný základní meditační kurz, plný praktických metod, které pomáhají se zvládáním stresu, úzkosti, posilují psychickou odolnost a pomáhají lepšímu spánku a soustředění. Několikaminutová dechová cvičení, která vám pomohou uvolnit tělo a zklidnit, lze provádět téměř všude, některé meditace se dají zvládnout i do tří minut.

Aplikaci Calmio si můžete zdarma stáhnout pro iOS i Android. Více na www.calmio.cz


[1]https://www.bcbs.com/smarter-better-healthcare/article/lets-talk-about-mental-health-and-millennials
[2]https://www.businessinsider.com/millennials-mental-health-burnout-lonely-depressed-money-stress
[3]https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)02143-7/fulltext
[4]Atlas Čechů, Behavio, vzorek 1 500 000 lidí, průzkum proveden mezi v lednu a únoru 2021.

Reklama