Novinářka, spisovatelka, překladatelka, členka odboje a „vyléčená soudružka“. Přesto je Milena Jesenská širší veřejnosti známá díky svému vztahu a zejména korespondenci s Franzem Kafkou. Nejspíš by se jí to moc nelíbilo. Byl to jen jeden z mnoha vztahů této ambiciózní a nespoutané ženy. Život extravagantní milovnice salonů v Praze i Vídni byl opravdu divoký. Užívala morfium, kvůli drogám prý i kradla, propadla kokainu.
Narodila se v roce 1896 do nóbl rodiny pražského univerzitního profesora, stomatologa a vlastence Jana Jesenského. Maminka, dcera bohatého zemského školního inspektora, přinesla do manželství tučné věno, a tím manželovi umožnila bezproblémový život bez existenčních starostí. Mileninou tetou byla spisovatelka a redaktorka Paní a dívek českých Růžena Jesenská.
Milena, jediné dítě, byla velice inteligentní, a proto ji rodiče zapsali na Minervu, první dívčí gymnázium v Rakousko-Uhersku. Velký zlom nastal, když jí v šestnácti letech zemřela matka, která ji do té doby kultivovala po všech stránkách. Byla už delší dobu těžce nemocná a despotický otec Milenu nutil, aby s ní před smrtí trávila svůj veškerý volný čas. Matčina smrt odstartovala Milenin nevázaný život. Alkohol, drogy, sex. Otec si všiml, až když bylo pozdě. Ostatně život s ním nebyl taky žádný med. A navíc Milena zdědila jeho povahu!
Kafku ale svými překlady přiblížila českým čtenářům. To už se ale vrátila z Vídně do Prahy, manželství s Pollackem nemělo budoucnost.
Dalším mezníkem v Milenině životě bylo seznámení s pražskou avantgardou, zejména s členy skupiny Devětsil - Karlem Teigem, Adolfem Hoffmeisterem, Jaroslavem Seifertem a mnohými dalšími. Zde se setkala i s dalším osudovým mužem svého života – architektem Jaromírem Krejcarem. Okouzlil ji, a tak se za něj provdala. Z tohoto manželství se také narodilo Milenino jediné dítě – dcera Jana. Porod, který jí lékaři nedoporučovali, zhoršil její beztak už špatný zdravotní stav. Měla velké revmatické problémy a do konce života pak kulhala. Na bolesti začala brát morfium.
Manželovy silně levicové názory ovlivnily Milenu natolik, že vstoupila do KSČ a začala přispívat politickými texty do levicových listů.
Stále ovšem psala i o módě. Jela dokonce i do Sovětského svazu a tamější pobyt ji rychle vyléčil ze sympatií ke komunistickému hnutí. Nejvíce ji o tom přesvědčily moskevské monstrprocesy ve třicátých letech. Ne však jejího manžela, ten si dokonce dovezl ze Sovětského svazu novou lásku.
Ve třicátých letech Milena vystupuje z KSČ a bolševické praktiky otevřeně kritizuje. A začíná psát do Přítomnosti Ferdinanda Peroutky. To už není žádná módní redaktorka, ale politicky angažovaná novinářka. Právě u Peroutky vyšly její nejlepší články na nejrůznější témata. Byly ironické i vtipné.
Velkým tématem byl samozřejmě boj proti nacismu a židovské diskriminaci.
Hned na začátku okupace se zapojila do ilegální odbojové činnosti, na pašování tajných zpráv prý používala dokonce svou malou dcerku Janu. Nebyla však příliš opatrná, hodně o své činnosti mluvila a to se jí nevyplatilo! Už v listopadu 1939 byla zatčena. Nejdříve byla vězněna v Drážďanech a potom ji poslali do koncentračního tábora Ravensbrück. Tam ji začaly zlobit ledviny. Jednu jí vyoperovali, ale brzy jí selhala i ta druhá, a tak Milena v roce 1944 umírá, aniž se setkala se svou malou dcerkou.
I když napsala i několik próz, jako autorka nám známá není, zato tu „přítelkyni“ Franze Kafky jí už nikdo neodpáře.
Zajímavostí také je, že vlastně úplně první kniha, která této emancipované ženě vyšla v roce 1925, byla sbírka kuchařských receptů s názvem Mileniny recepty, které shromáždila v počátcích své publicistické činnosti v Národních listech. Kdo by to do ní řekl?
Nový komentář
Komentáře
Super článek o známých ženách z naší historie
Zajímavý článek
To byl život
Hezký článek
Jo, jo, ta mládež - alkohol, drogy, sex. A v každé době se takoví najdou.
Zajímavý článek a zase jsem o něco moudřejší
Díky za nové informace
Jana Ládyová — #7 Nechtěla bych být vnučkou Mileny Jesenské. Chudáci děti... Jsou lidi, kteří by děti mít neměli. Ve vlastním zájmu i zájmu těch dětí.
Sice jsem taky vystudovala češtinu, ale musím s ostudou přiznat, že ji mám taky zafixovanou jen jako přítelkyni Kafky. Vůbec jsem o ní tyhle všechny informace neznala.
peetrax — #3 Ano! Díky za doplnění.
Myslím si stejně jako Vy, že dcera Jana (Honza) měla osud ještě mnohem těžší než matka Milena.
Určitě bychom s ní neměnily/i.
Zajímavý článek o Janě:
http://www.divokevino.cz/2106/horackova.php
gerda — #1 http://knihy.abz.cz/prodej/mileniny-recepty
gerda — #1 Zdrojů bylo více.
kol. autorů: Velké ženy české, Praha 1997
Franz Kafka miloval pornografii, ale sex byl pro něj peklo, v časopise Otazníky historie, 09/2011
Hodně informací je z internetu, ale i z časopisů:
http://www.studentpoint.cz/168-literatura/5059-milena-jesenska-kafka-zemrel-vracim-se-do-prahy/#.UaMf6NjFy5V
http://www.spisovatele.cz/milena-jesenska
http://www.blisty.cz/aut/1629/bio.html
a spousta dalších, musela bych to hledat.
Navíc jsme měli na gymplu úžasného češtináře, který nás nadchl pro literaturu, takže ji šla asi třetina třídy studovat. Vyprávěl nám to, co v učebnicích nebylo.
Hezký článek
Hezky napsáno.
I její dcera měla velice pohnutý osud.
Hezký článek, zase jsem se dověděla věci, které jsem neznala.
Moc děkuju. Abych se přiznala, tak jsem se dověděla úplně nové věci, a to si myslím jak nejsem sčetlá! Výborný článek
, smím se zeptat na zdroj?