Koš na odpadky jako hezký designový kus nábytku, kterým se můžete chlubit? Proč ne! Vizuální umělec Milan Cais se společně s návštěvníky portálu Samosebou.cz pokusí dokázat, že to je možné. Na portálu, který propaguje třídění a recyklaci odpadů, odstartoval unikátní projekt s názvem Perfektní koš. Jeho cílem je najít ideální podobu koše na třídění odpadu v domácnosti: aby byl funkční, praktický ale i vizuálně zajímavý. Lidé zde mohou volit různé parametry a na základě jejich hlasování připraví konkrétní návrhy výtvarník a hudebník Milan Cais ze skupiny Tata Bojs.

„Třídění je potřeba. Můžeme si ho navíc zpříjemnit, pokud se odpadkový koš stane i pěkným kusem nábytku,“ říká Milan Cais. Proslavil se jako frontman kapely Tata Bojs, nicméně je rovněž uznávaným výtvarným umělcem a má za sebou řadu úspěšných výstav v ČR i v zahraničí. Známé jsou jeho instalace ve veřejném prostoru, například Noční hlídač na budově Goethe-institutu v Praze.

milan cais

„Milan Cais je zárukou, že vznikne něco mimořádného. Ale první krok musí udělat veřejnost: hlasovat na Samosebou.cz, a vytvořit tak pro výtvarníka zadání,“ říká Miroslav Ruml ze Samosebou.cz. „Vůbec netušíme, jaký bude výsledek, zda budou lidé klást větší důraz na praktičnost nebo na estetiku. Každopádně by měl vzniknout produkt, který může fungovat jako designový doplněk a není nutné ho někam schovávat.“

Češi jsou experti na třídění, pravidelně třídí skoro tři čtvrtiny populace a například ve třídění plastových obalů se Česko řadí mezi evropskou špičku. Hlavní motivací ke třídění je dobrá dostupnost barevných kontejnerů, kterých je v České republice přes 253 000, ale může to být i vhodná sběrná nádoba v domácnosti. 

Jak bude projekt probíhat?

V první fázi se bude hlasovat o tom, kolik nádob bude potřeba. Zda to mají být dvě nádoby – například na papír a plast, tři nádoby – na papír, plast a sklo nebo zda doma třídí i nápojové kartony a bude tedy potřeba mít nádoby čtyři.

Dále se bude hledat optimální velikost nádob, jejich poloha a další parametry. Milan Cais bude na základě hlasování v jednotlivých kolech průběžně připravovat kresby, které se stanou vodítkem pro další společnou tvorbu. Celý projekt bude gradovat na podzim.

O Samosebou.cz

Samosebou.cz je web plný recyklovaného obsahu, který zábavnou formou spojuje kulturu, hudbu a třídění odpadu. Mezi umělce, kteří se zapojili do projektu na podporu třídění odpadu touto zábavnou formou patří například kapely Wohnout, Vypsaná fixa, Michal Hrůza, Pipes and Pints a další. Na webu najdete také zajímavý videoobsah, který poukazuje na nutnost a zároveň přirozenost třídění odpadu. Web je součástí komunikačních aktivit autorizované obalové společnosti EKO-KOM, která provozuje systém zpětného odběru obalů, třídění odpadu a recyklace v ČR.

Reklama