Dnešní příspěvek je ze všeho nejvíc diskuzní: Umíte si představit vztah s mužem, který vám na začátku stanoví jasné pravidlo: jestli otěhotníš, tak se rozejdeme? 

Na diskuzním serveru nyx.cz v klubu o rodičovství proběhla nedávno anketa v tomto znění a s těmito výsledky:

Byl by pro vás přijatelný vztah s partnerem s předem uzavřenou dohodou "pokud otěhotníš, okamžitě se odstěhuješ a končíme spolu"?

(Celkem hlasovalo 163 lidí, každý jen jednou. Odpovědi mužů jsem zatrhla modře, odpovědi žen červeně. Srovnala jsem je podle počtu hlasů. Zajímavé je, kolik lidí nemá názor, ale chce vidět výsledky...)

 • rozhodně ne (jsem žena)
  81 (49.6%)
 • v nějaké životní etapě si to dokážu představit (jsem žena)
  17 (10.4%)
 • asi ne (jsem žena)
  14 (8.58%)
 • ano (jsem žena)
  4 (2.45%)
 • nevím (jsem žena)
  0 (0%)
 • rozhodně jsem proti (jsem muž)
  22 (13.4%)
 • když by to takto měla hozený moje sestra, nepřišlo by mi to závadné (jsem muž)
  3 (1.84%)
 • v určité životní etapě života mojí sestry bych to chápal (jsem muž)
  3 (1.84%)
 • asi bych to u sestry nechytl (jsem muž)
  3 (1.84%)
 • nevím (jsem muž)
  2 (1.22%)
 • chci jen vidět výsledky
  14 (8.58%)

Tento problém je zdánlivě jednoduchý ("No co, tak s ním nebudu chodit, ne?"), ale jak samy víte, málokdy je něco doopravdy tak jednoduché, jak to vypadá...

Prodiskutovala jsem tuto otázku s kamarádkou Kristýnou a v babském hovoru jsme dospěly k několika bodům:

1. Tato (hypotetická) podmínka (hypotetického) partnera vám nebude dělat starosti pouze v jednom případě: že s ním děti mít nechcete. Buď proto, že je nechcete vůbec (a to jste možná našla toho pravého, chlapa, který vás nebude přemlouvat a postrkovat ke kočárku), nebo proto, že je nechcete s tímhle chlapem. Ano, u vztahu, který nemyslíte vážně, si nemusíte dělat těžkou hlavu, že s vámi nechce mít děti.

2. Pokud je vám ovšem takovouto podmínku položí chlap, se kterým byste děti mít chtěla, máte o "zábavu" postaráno. Některé páry se nakonec rozejdou... Ale někdy ženy, když si mají vybrat mezi mužem, kterého milují, a dětmi, které on mít nechce, volí muže. Buďto se smíří s tím, že děti mít nebudou, nebo se trápí a vnitřně jsou neuspokojené... a jednoho dne ta bublina nedokonalého štěstí praskne. 

3. Chodit s takovým mužem je dle Kristýny nezodpovědné vůči vašim - zatím ryze potenciálním - dětem. Pokud byste s ním totiž otěhotněla a on se s vámi pak skutečně rozešel, budete na těhotenství sama. Mnoho žen, které otěhotněly a partner je opustil, se uchyluje k potratům, které Kristýna příliš neschvaluje. Jiné s nemalými obtížemi vychovávají dítě samy a podle Kristýny mu nemohou poskytnou věci, které by mu poskytla rodina. Podle ní by tak vlastně žena vůbec neměla být s mužem, který by jí předem řekl, že se o ni v případě jejího otěhotnění nepostará...

Ve výše uvedené anketě jednoznačně převládá zamítavý názor. Většina žen by do takového vztahu "nešla". I Kristýna je zásadně proti... Přesto však je mnoho žen, které se do takového vztahu pustí (,,Však on změní názor," říkají si asi) - a jak to pak dopadá? Změní názor, nebo nezmění? 

Co si o tom myslíte vy, milé ženy-in, jaký je váš názor? Máte s podobným "pravidlem" ve vztahu zkušenosti? Jak byste hlasovaly ve výše uvedné anketě?

Reklama