Milá maminko a tatínku,

dojeli jsme dobře, mám se dobře. Na pokoji spím s Kamilou, Luckou a Bárou.

Ahoj Terka

 

Dopisy, známky, obálky, vůně papíru, vzpomínek…

 

Není to už tak trochu ztracený svět, který k nám promlouvá jen skrz úřední dopisy odněkud ze záhrobí? Já mám alespoň při doručení úředního dopisu strach, jako by to ze záhrobí bylo. Přitom jsem nic neprovedla!

 

Když píši dopis v ruce, připadám si přitom tak nějak nepatřičně. Ne snad nevhodně, spíše jaksi archivně. Proč takových psaných dopisů ubývá, je zřejmé, ale je to přeci škoda!

Můj strýc ze Šumavy, který bydlí mimo civilizaci a k sobě do bytu si pustil jen televizi, ten jako jediný v rodině dopisy píše pravidelně. Mám pocit, že voní a jsou tak nějak autentičtější. Je z nich možné vyčíst daleko víc než z dopisů psaných na stroji. Je v tom nálada, pocit, intuice, obavy, o kterých strýc jen přemýšlí.
 

Nestýskám si proto, že bychom měli málo dopisů. Žádostí, zamítnutí, reklamací, motivačních dopisů, referencí máme všichni dost a dost. Kam se ale poděla ta poetika doručovaných v ruce psaných dopisů? Kam se ztratila milostná psaní?

 

Na zápraží vyhlížím pošťáka přijíždějícího na kole s růžovou obálkou právě pro mě.  Je to hubený pošťák. Má šlachovité nohy a jezdí po kraji od vesnice k vesnici, od domu k domu. Jak ráda bych takovou dobu zažila. Pořád víc mi vadí tady ta přetechnizovanost, kvůli které už nejsme schopni svýma rukama skoro nic udělat a vyrobit. Za chvíli nebudeme umět držet v ruce tužku. Děti se budou učit psát rovnou na počítači. 


A přitom – nemá dopis psaný v ruce větší hodnotu než tištěný? Nebo je to snad naopak?Dnešní téma, kterým Vás provází Iveta, je DOPISY.
Připomeňme si hezké období ručně psaných dopisů malou soutěží: Napište nám do redakce pohled. Tři vylosované pohledy před Vánocemi odměníme.

Píšete je ještě dnes?
A komu?

Dostáváte zamilovaná psaníčka?
A od koho?

Za chvíli budou Vánoce.
A poštovní známky se neustále zdražují.
Pošlete letos pohlednici příbuzným?
Nebo jen dopis Ježíškovi?
Co v něm bude?

Jak se cítíte, když otevíráte dopis?
Třesete se strachy, nebo radostí?

Co vy a moderní forma komunikace?
E-maily, SMS.
Využíváte je?
Umíte to s nimi?
Stal se Vám nějaký trapas, když jste je posílala?

Napište nám, nejzajímavější příspěvky odměníme!
redakce@zena-in.cz

Reklama