Česká republika má tolik krásných míst a měst, že stojí za to si udělat více času a projet si je. A kdy jindy, než právě v létě, v době prázdnin a dovolených.

V souvislosti s turismem hraje mezi českými městy prim Praha, v závěsu za ní Český Krumlov, pozadu nezůstávají ani Plzeň, Brno, Ostrava... Řadu nádherných zážitků však skýtají i menší města, jejichž výčet by byl nekonečný.

Mikulov, město, které učaruje na první pohled

Nedávno jsme s manželem navštívili jihomoravské město Mikulov. Naprosto nám učarovalo. A to nejen samotné centrum města s jeho nesčetnými památkami, ale i okolní region Mikulovské pahorkatiny, Pavlovských vrchů a v neposlední řadě i úžasný výhled k našim rakouským sousedům.

Dominanty města

Dominantu města Mikulova tvoří barokní zámek, původně kamenný románský hrad, stojící v těsné blízkosti centra, na skalnatém kopci zvaném Zámecký vrch. V roce 1575 se stali majiteli hradu Dietrichsteinové, kteří ho vlastnili až do roku 1945. Jejich přítomnost je v Mikulově znát doslova na každém kroku. Nejvíce snad prostřednictvím monumentální stavby Dietrichsteinské hrobky, v níž dodnes spočívá 45 rakví s jejich ostatky.

zamek

dominantu města Mikulova tvoří barokní zámek

hrobka

...a také Dietrichsteinská hrobka

Dalším unikátem města je Židovský hřbitov s několika tisíci náhrobky. Jak nám bylo sděleno, jedná se o nejstarší a nejrozsáhlejší židovský hřbitov na celé Moravě.

zidovhrbitov

Židovský hřbitov

Kouzelné uličky

Ale od mrtvých zpátky k živým, do centra dění, na mikulovské náměstí, do kouzelných uliček, kde můžete obdivovat rohový dům v renesančním stylu s názvem U Rytířů, či kousek od něj se nacházející alegorickou sochy Pomony s rohem hojnosti a štítem s rodovým znakem Dietrichsteinů. Zajímavostí města je i tzv. Jazzový chodník slávy před domem slavného mikulovského rodáka, jazzmana Karla Krautgartnera.

namesti

mikulovské náměstí, vlevo renesanční dům U Rytířů

karel

pamětní deska významného mikulovského rodáka, jazzmana Karla Krautgartnera

Kozí hrádek a Svatý kopeček

Nad Mikulovským zámkem se nachází Svatý kopeček, jeden z kopců Pavlovských vrchů, poutní místo se zvonicí a kaplí Sv. Šebestiána. Přímo z náměstí je také krásný výhled na Kozí hrádek, bývalou dělostřeleckou věž, postavenou v 15. století. Cestou k ní projdete kolem řady typických vinných sklípků, stačí si jen přisednout. Místní lidé jsou velmi vstřícní a pohostinní.

svatykopecek

poutní místo na Svatém kopečku

kozihradek

Kozí hrádek

Jeskyně na Turoldu

Město Mikulov a vůbec celý region přímo vybízí k pěší turistice a cykloturistice. Součástí města je také přírodní rezervace vrchu Turold s podzemním jeskynním systémem Na Turoldu. Vstup do, snad nikde nekončící, jeskyně oceníte zejména v horkých letních dnech.

cesta

přírodní chráněné reservace vrchu Turold

jeskyne

v jeskyni už jdete jenom dolů a dolů...

Provoz areálu a zajištění prohlídek jeskyní: http://www.caves.cz

Večer odpočinek, ráno nanovo

O vynikajícím mikulovském víně snad ani není třeba diskutovat. Pokud toto nádherné město a jeho okolí navštívíte, budete ho moci ochutnat také, ale raději až večer. Přes den se vydejte na procházku, neboť v Mikulově a celém jeho přilehlém okolí je stále co obdivovat.

mydva

večerní odpočinek... a ráno nanovo

Doprava

mapa

Do Mikulova se dostanete autem, vlakem i autobusem. Z brněnské dálnice sjedete na dálnici E 65 směr Bratislava, Břeclav a pak už vás ukazatele navedou přímo na Mikulov. Pro spojení vlakem nebo autobusem doporučuji použít stránky www.idos.cz

mapapama

Ubytování

V Mikulově je řada hotelů, penziónů i soukromých apartmánů.

Několik odkazů, kde vám určitě poradí:

Tak teď už jen zavolat, objednat si nocleh a vydat se na cestu. Nejméně na celý víkend, neboť Mikulov, jedno z nejkrásnějších měst Jižní Moravy a vlastně i celé České republiky - určitě stojí za poznání.

Příjemný pobyt v Mikulově, ve městě, na které nikdy nezapomenete!

Další tipy:

Reklama