Přeji pěkný Mikulášský den.

Když se řekne Mikuláš a čert, vždy se mi vybaví chvíle z mého dětství, které jsem s nimi strávila. Ale po pořádku.

Můj taťa byl ajzenboňák - opravoval lokomotivy. Chodili jsme k nim do depa na "Mikuláše". Ten nás vítal jako mašinfíra na lokotce, neposedný čert mu dělal topiče. Pamatuji si na jednu moji návštěvu, která ale pro mě nedopadla zrovna "voňavě".

Táta mě vysadil k Mikuláši, čert mě začal pošťuchovat a já měla slzy na krajíčku. Nejen pro to, že jsem se jich trochu bála, ale hlavně proto, že jsem se štěstím, že můžu být na lokotce a zatahat za píšťalu, počurala. Byla to pro mě tehdy sedmiletou slečnu velká potupa. Ale zlatý táta mě už dobře znal.

Měl věci na převlečení. Hned po něm jsme se odebrali do velkého sálu, který byl právě nad depem. Zde nám nejdříve promítli krásné kreslené filmy typu "Jen počkej, zajíci". Při tomto promítání házel Mikuláš po stole cukrovinky a čert brambory a uhlí.

Po skončení filmů jsme, kdo chtěl ještě nějakou dobrotu, chodili k Mikulášovi a přednášeli, zpívali a tančili. Takhle nám ubíhal celý den a večer už jsme byli s čertem kamarádi a Mikuláš nám připadal jako vlastní pradědeček, jen s tím rozdílem, že nám dával více radosti a dobrot.

Škoda, že dnešní děti už do tohoto depa nemohou a že se tam už žádná "Mikulášská" nekoná. Já o tom vyprávěla svým dcerám, když byly malé a čekaly doma na současného svého Mikuláše a čerta.
Januše.

Dobré úterní ráno přeji, Januše, Vám i všem ženám-in,

včera tu byl Mikuláš a dnes si o něm budeme celý den povídat. O tom, zda je dobré strašit děti čertem. Jaké máte vzpomínky na 5. prosince Vy? Pokud máte zajímavou fotografii z Mikuláše, pošlete nám ji.

                                                    redakce@zena-in.cz


Připomínám také dnešní soutěž. Více informací o ní najdete zde
Reklama