Co je to vlastně ta mikrodovolená? A jak mi něco, co už ve svém názvu říká, že je méně, může dát víc?  Mikro nebo chcete-li mikrodovolená je efektivní a příjemný způsob, jak si prodloužit víkend. Tím, že vystoupíte ze stereotypu, se můžete fyzicky i mentálně nabít a psychicky restartovat. A klidně i několikrát do roka. Několikadenní cestování totiž není tak náročné na „zameškané“ pracovní povinnosti a v neposlední řadě ani na finance.

ce5.jpg
Foto: Radynacestu

„Krakow, Wroclaw, Wieliczka, Mazurská jezera… Jen pár hodin od našich hranic můžete objevit mnohými opomíjenou zemi bohaté historie, nekonečných lesů a historických památek pod záštitou UNESCO,“ vyjmenovává průvodce Vladimír Šmehlík místa a zážitky, do kterých vás zasvětí během prodloužených víkendů v Polsku.

Je dokázáno, že cestování do jiných zemí pomáhá lepšímu fungování mozku a zvyšuje kreativitu. Důvodem je nové prostředí a nové situace, které stimulují naši mysl a zvyšují schopnost přecházet mezi různými úvahami, přemýšlet hlouběji a propojovat myšlenky. Tomuto tématu se věnuje například Adam Galinsky, profesor a autor mnoha studií o vztahu mezi kreativitou a cestováním.

Cestování je způsob, jak na malou chvíli žít život pouze prožitkem, utéct každodenní rutině. Pomáhá nám v osobním růstu a zlepšuje naši náladu.

ce2.jpg
Foto: Radynacestu

“Plout mezi švédskými ostrovy ve Stockholmu nebo obědvat tapas s výhledem na La Pedreru v Barceloně jsou zážitky, které vám zůstanou, a čerpat z nich budete ještě dlouho poté,“ říká Lenka Rašová, průvodkyně CK Radynacestu.cz.

ce4.jpg
Foto: Radynacestu

Říká se, že i v dřívějších dobách, když panovníci potřebovali udělat zásadní rozhodnutí, odjeli pryč z hradu, například na vysoký kopec nad městem, a tam rozjímali, aby si vytvořili nadhled. Získat odstup a jinou perspektivu k řešení každodenních problémů a starostí ale potřebuje každý z nás nehledě na postavení. Cestování je nejpřirozenějším řešením, jak si onen odstup a nadhled vytvořit.

620e659462026blobid0.jpg
Foto: Radynacestu

Projdete se historickým centrem Salzburgu a zhlédnete Mozartův rodný dům. Užijete si cestu vláčkem do hlubin země, plavbu po jezeře Königssee, a především navštívíte nechvalně proslulé Orlí hnízdo. Jestli někam putovat pro životní nadhled, tak na Rossfeld Panoramastraße, jednu z nejvýše položených vysokohorských silnic. A navíc tohle všechno zvládneme během dvou dnů,“ těší se průvodkyně Rakouskem Barbora Šupíková na další zájezdy.

S každou cestou navíc získáte nové zkušenosti a dovednosti. Na druhou stranu je potřeba říci, že není cestování jako cestování. „Nemám nic proti takzvané bazénové 620e650f2af73obrazek.jpgturistice do all-inclusive resortů. I to je způsob odpočinku. Nicméně během takové dovolené zkušeností moc nenaberete,“ říká Martin Šimek z CK Radynacestu.cz, která má v nabídce přes 120 termínů zájezdů na 2 až 4 dny, tedy tzv. mikrodovolených.

Cílem mikrovýletů je maximálně využít prodloužené víkendy, ušetřit dny mimo práci a dopřát si v průběhu roku co nejvíce cestovatelských radostí.

Pro co největší pozitivní vliv je potřeba vnímat jinou kulturu, zvyky, odlišné prostředí a chování lidí. To nám přinese nové impulzy a nápady. Což nám může pomoci třeba s rozvojem podnikání nebo pracovních schopností, které jsou založené na tvůrčích nápadech.Své dovolené tak můžeme dávat další, hlubší smysl,“ dodává Šimek.

Pokud chcete ze své mikrodovolené vytěžit opravdu maximum, načasujte si ji tak, aby vyšla na některou ze zajímavých kulturních akcí.

ce.jpg
Foto: Radynacestu

“V Irsku se můžete těšit na festival sv. Patrika, ale dobrým nápadem je tahle destinace kterýkoliv víkend v roce. Třeba slavná čtvrť Temple Bar v Dublinu ožívá každou noc. Holandsko vás zase pozve na květinové korzo nebo do rozkvetlých zahrad Keukenhofu, malým svátkem je ale i projížďka na kole ulicemi města, tak jako to dělají místní, nebo národním parkem Hoge Veluwe,“ říká Hana Suchánková, průvodkyně CK Radynacestu.

6 tipů průvodců CK Radynacestu.cz: