Trpět migrénou znamená žít s neviditelnou a nepředvídatelnou nemocí. I přes svou závažnost zůstává často podceňována. Pouze 50 % lidí, jejichž obtíže splňují kritéria migrény, se léčí s odpovídající diagnózou. Migrénu je přitom možné mírnit, i když se jedná o běh na dlouhou trať. Důležité pro léčbu je správně identifikovat případné spouštěče a mít vždy u sebe vhodný lék k tlumení bolesti v průběhu záchvatu. Mezi dobře rozpoznatelné spouštěče patří čichové stimuly - intenzivní vůně či pachy nebo třeba i klimatizace v automobilu.

Vnímejte svou citlivost na pachy a vůně
Čichové podněty jsou jedním ze spouštěčů, jejichž souvislost se vznikem migrény je medicínsky prokázána. Mezi spouštěči migrény mají vysoké zastoupení, v různých studiích je označilo jako spouštěče 36,5% - 70% pacientů. Na rozdíl od jiných typů spouštěčů (například počasí nebo hormonální změny) je můžeme nejen dobře identifikovat, ale dokážeme se jim většinou i vyhnout.

hhK nejčastějším pachovým spouštěčům patří parfémy (64 %), vůně jídla (55 %) a cigaretový kouř (55 %). Patří sem ale i některé čisticí prostředky nebo benzín a v neposlední řadě také klimatizace, a to zejména v autě.

Při probíhajícím záchvatu migrény se velmi často objevuje také osmofobie, což je nesnášenlivost čichového vjemu, který jinak může být vnímán jako příjemný. Touto nesnášenlivostí na konkrétní vůni či zápach trpí v průběhu záchvatu migrény každý druhý pacient. 

V období mezi záchvaty může docházet také k přecitlivělosti na pachy či vůně. U žen trpících migrénou je tato nesnášenlivost vůči pachům a ostrým vůním častým příznakem. Jedná se o subjektivní pocit úzkosti při konkrétním čichovém vjemu, který je jinak považován za neutrální nebo příjemný.Taková přecitlivělost může být sice nepříjemná, zároveň ale působí jako obranný mechanismus, který pomáhá vyvarovat se situacím, které by mohly záchvat migrény spustit.

Spouštěče předcházejí migréně v menším než 48hodinovém intervalu a dvě třetiny pacientů jsou schopny jeden nebo více spouštěčů již rozpoznat. Dokáže-li pacient spouštěč identifikovat, je možné se záchvatu migrény v budoucnu vyvarovat.

Migrénu je třeba léčit
Záchvaty bolesti jsou vyčerpávající a negativně ovlivňují socioekonomické vztahy i kvalitu života. Opakovaná bolest snižuje produktivitu i chuť do života a ovlivňuje schopnost soustředit se. Proto je potřeba migrénu léčit a bolest v maximální možné míře tlumit. „Bolest je nesmírná, je ohromná, když máte záchvat. Je tak veliká, že si přejete v tu chvíli zmizet a nebýt, abyste to necítili, ale vy nemůžete,“ popisuje záchvat pacientka, „Je to, jako byste na chvíli ztratili svůj život.“

První pomocí jsou běžné léky proti bolesti. Na trhu je i volně prodejný lék Migralgin, speciálně určený pro tlumení migrény a tenzní bolesti hlavy. Jeho výhodou je, že využívá kombinace tří účinných látek (paracetamolu, kyseliny acetylsalicylové a kofeinu). Tato trojkombinace zesiluje účinnost léku a také zkracuje nástup účinku. Čím rychleji přitom bolest utlumíte, tím lépe. Nejenže si tak zlepšíte kvalitu života, ale budete se i moci soustředit na včasnou identifikaci spouštěčů a přispět tak k prevenci záchvatů.

  • Po nástupu migrény se nesnažte příznaky před okolím skrýt, dopřejte si pokud možno odpočinek a tlumte bolest.
  • Přiznáte-li sobě i okolí, že máte záchvat migrény, můžete jeho průběh významně zmírnit.
  • Léky proti bolesti pomáhají zvládnout záchvat migrény a udržet si kontakt s okolním světem i vlastním životem.
  • Po zmírnění bolesti můžete zkusit popřemýšlet, co mohlo migrénu spustit a zda to náhodou nebyla nějaká vůně či zápach.

Více informací najdete ZDE

 

migralgin

MIGRALGIN® je lék k vnitřnímu užití. Pozorně čtěte příbalovou informaci a poraďte se s lékařem nebo lékárníkem.

SACS.GANTIZ.15.02.0116

Reklama