6499582a1298bblobid0.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Za migrénou stojí pravděpodobně kombinace genetických a vnějších faktorů. Zatímco genetické faktory ovlivňují náchylnost člověka k rozvoji daného neurologického onemocnění, vnější faktory ovlivňují jeho výskyt.

Kromě těch faktorů, kterým se můžeme vystavit celoročně (stres, nedostatek spánku,…), se v létě přidávají další.

Jaké jsou nejčastější letní spouštěče migrény a jak se jim popřípadě co nejlépe vyhnout?

Změna tlaku vzduchu

Lidé, kteří trpí migrénou, pociťují větší bolesti hlavy při přechodu z jara na léto a následně také léta na podzim. Se změnou ročního období totiž přichází také změna tlaku. Navíc léto je také obdobím bouřek. Malá japonská studie přišla s výsledky, že klesající atmosférický tlak, který přichází před bouří, způsobil záchvat migrény u 75 % lidí trpících migrénou, kteří se studie zúčastnili.

Pokud tedy dopředu zjistíte, že má daný den přijít bouřka, raději případně vyměňte své aktivní plány za odpočinek.

Dehydratace

V létě, ještě více než v jiných ročních obdobích, hrozí právě dehydratace a s ní spojená i nerovnováha důležitých elektrolytů (sodík, hořčík, draslík). Proto dostatečně pijte a do svého jídelníčku zařaďte ovoce a zeleninu.

Teplo, slunce a vlhkost

S rostoucí venkovní teplotou roste také teplota těla. Tím spíše při námaze. Pokud tedy trpíte na migrény, přesuňte své pohybové venkovní aktivity na ráno, podvečer či do interiéru.

beach-volejbal.jpg

Zdroj foto: Shutterstock

Ani krásná letní jasná obloha není nic pro lidi s migrénami. Když se k tomu ještě přidají odlesky v bazénu či moři, může být zaděláno na problém. Noste tedy sluneční brýle.

S rostoucí vlhkostí zase roste intenzita pachů, na které jsou lidé trpící migrénami taktéž náchylní. Vyhněte se těžkým parfémům a sprejům s výraznou vůní.

Alkohol

Zahradní párty, grilování, pikniky, oslavy narozenin, svatby, to všechno spojuje konzumace alkoholu. Lidé s migrénami se bujarých oslav vzdávat nemusejí, zvážit by ale měli nadměrné pití.

Zdroj info: migrena-helpsepainandspinecareamericanmigrainefoundation, studie

Reklama