Mightysound

Legenda roots reggae Israel Vibration z Jamajky se zformovala už v roce 1977 poté, co se všichni tři členové se potkali v raném věku v rehabilitačním centru, jelikož všichni tři prodělali dětskou obrnu. Díky této skutečnosti vznikla na konci sedmdesátých let jedna z nejúspěšnějších roots kapel na světě. Legendu doplní Anthony B, který rozhodně patří do top 5 reggae zpěváku současnosti a na festival přijede představit i své zatím poslední album z tohoto roku, Rasta Love.

Festival Mighty Sounds potvrzuje pověst jediného českého festivalu, který každoročně nabízí více zahraničních než českých interpretů. Nejen proto je tato akce u nás výjimečná. Reggae interpreti doplňují již oznámené Anti-Flag, Pennywise, The Skatalites z Jamajky nebo Madball.

Kompletní line-up je k nalezení na www.mightysounds.cz. Festival kromě hudby opět nabídne i celou řadu divadelních souborů, performerů či workshopů a také DJs stage, která rozšiřuje žánrový záběr festivalu. Na Mighty Sounds bude také opět možnost zahrát si fotbal nebo nohejbal a znovu je připravena i celá řada dalších specialit v podobě adrenalinových sportovních exhibic, světelných instalací rozmístněných v areálu, klidových a relaxačních zón či dětského koutku. Stejně jako loni se budou na festivalu také zapalovat svíčky pro neziskovou organizaci Světlo pro svět a přispívat se tak bude na operace očí v Africe.

Lístky lze do konce června pořídit v sítích Ticketpro, Ticketstream, Ticketportal a Eventim za 820,- Kč. Od 1. července 2011 se jejich cena zvyšuje na 890 Kč.

MIGHTY SOUNDS vol. 7
15. - 17. července 2011
Tábor, letiště Čápův dvůr
http://mightysounds.cz/
http://www.facebook.com/mightysounds

Israel Vibration (JAM)

Israel VibrationPrvní reggae lahůdka je věnována především příznivcům roots reggae. Zřejmě byste dnes těžko hledali opravdovější roots kapelu než jsou právě zveřejňovaní Israel Vibration.

Israel Vibration je reggae roots trio z jamského Kingstonu, které se dalo dohromady v roce 1977. Lascelle „Wiss“ Bulgin, Albert „Apple Gabriel“ Craig, a Cecil „Skeleton“ se potkali v raném věku v rehabilitačním centru, jelikož všichni tři prodělali dětskou obrnu. Díky této poněkud tristní skutečnosti vznikla na konci sedmdesátých let jedna z nejúspěšnějších roots kapel na světě.

Všichni tři konvertovali k rastafariánství a především díky společným zkušenostem a zážitkům z dětství mezi nimi vzniklo skutečně silné pouto a přátelství. Trio se zpočátku živilo pouličním hraním v Kingstonu. Šest dlouhých let žilo trio vice méně z ruky do úst, ale rokem 1975 o sobě dali vědět ve velkém stylu.

Israel Vibration šli do studia Treasure Isle s producentem U -Booth a nahráli singl Why Worry a novou verzi písničky Bad Intetntion. Jejich geniální a unikátní zvuk v kombinaci i s militantně kulturními tématy působil přímo magicky. Netrvalo dlouho a Israel Vibration se objevili jako předskokani na koncertech Boba Marleyho nebo Dennise Browna.

Díky své hluboce spirituální hudbě, kulturním tématům, inspirujícím textům i originalitě si kapela rychle získala srdce fanoušků na celém světě a zařadila se na první příčky na poli roots reggae.

V roce 1981 natočili Israel Vibration další album s názvem Why You So Craven. Album produkoval legendární dancehallový producent Junio Lawes. Album bylo velkým překvapením jak pro fanoušky, tak pro kapelu samotnou. V mnoha ohledech to byl krok stranou, nepochopený ani pravověrnými fanoušky, a zdaleka neuspokojoval ani kapelu. Poté se Israel Vibration přestěhovali do New Yorku, věříce v podporu imigrantů. Bohužel Amerika v té době nebyla schopná přijmout roots reggae. Kapela se dostala do mrtvého období a na chvilku se i vypařila z povědomí fanoušků. Část kapely se vypravila na sólovou dráhu.

V roce 1987 se trio rozhodlo dát znovu dohromady. Israel Vibration byli rozhodnuti udeřit silněji než kdy jindy a upsali se labelu RAS, jehož hlavou není nikdo jiný než Doctor Dread. Ten byl plný entusiasmu a vzhledem k tomu, že znal a obdivoval i jejich sólové projekty, podepsal s nimi smlouvu. Výsledek, album Strenght Of My Life, se stal velkou senzací. Israel Vibration jsou bez nadsázky nebo špetky přehánění neuvěřitelnou živou legendou roots reggae.

Anthony B (JAM)

Anthony BAnthony B, původním jménem Keith Blair, se narodil 31. března 1976 v Clerk's Town na Jamajce. Vzhledem k tomu, že pochází z hluboce věřící rodiny, brzy ho jeho cesty zavedly k reagge i k rastafariánství, a to především k jeho odnoži Bobo Ashanti.

Na hudební scénu vstoupil jako DJ v lokálním soundsystému Shaggy Hi-Power. Brzy se už přátelil s reggae umělci, jakými byli Determine, Mega Banton, Ricky General nebo Terror Fabulous.

V reggae velmi často texty některých interpretů sklouzávají k degradaci žen, což je přesně cesta, které se Anthony B vyhnul a vydal se po opačné, když se orientoval na sociální politická témata. Debutový singl s názvem The Living is Hard vyšel v roce 1993 na labelu Wizard. Anthony B vyzkoušel celou řadu producentů, ale s žádným nebyl spokojený, neboť jejich práce nenaplňovala jeho představy. Nakonec se spojil s Richardem „Bello“ Bellem, a z jejich spolupráce vznikly zásadní hity jako Fire Pon Rome, Raid Di Barn, Rumour, Repentance Time a So Many Things, které se chytlo především u reggae komunity v USA.

Na konci roku 1997 vydal Anthony B album Universal Struggle, kterým jenom potvrdil svůj neuvěřitelný talent. Od tohoto alba vydal obrovské množství alb - Seven Seals, Street Knowledge , Untouchable, na kterém se jako hosté objevili například Wyclef Jean, Snoop Dogg a Bone Crusher. V roce 2005 vydal desku Black Star & My Hope, v roce 2008 Life Over Death, v roce 2009 Rise up a zatím poslední album z tohoto roku se jmenuje Rasta Love. Anthony B je znám především pro svoje energií přetékající vystoupení, která nikoho nenechají jen tak chladně stát a sledovat je z povzdálí.

Reklama