Vystoupíte-li z tramvaje číslo 11 na zastávce Michelská a vydáte se směrem k Botiči, určitě vás, až přejdete most přes potok, zaujme krásně opravený Michelský dvůr. Když jsem se před dvaceti lety přistěhovala do Michle, byla to jen zoufalá zřícenina uprostřed bujících kopřiv a černého bezu. Tato urbanistická památka na břehu Botiče dnes slouží jako Domov Sue Ryder.

Je to jeden z nejvýznamnějších objektů periferní zástavby, který si zachoval původní středověký dvorcový charakter. Přesné stáří objektu není známé, ale některé části budovy pocházejí pravděpodobně už z 15. století. Roku 1438 věnoval Jan Reček dvůr Pražské univerzitě, aby z jeho výtěžku byli financováni studenti jazyka českého a víry podobojí. Pod správu Karlovy univerzity přešel dvůr  po roce 1622.

K zásadnímu obratu v historii objektu došlo v r. 1784, kdy jeho větší část byla přestavěna na pivovar. Barokní části byly za klasicismu propojeny a doplněny kolem roku 1850.

V roce 1920 byl statek prohlášen za vlastnictví  Československého státu, ale o pět let později ho zakoupila Augustina Weilová, která v místě bývalého pivovaru zřídila v prvním patře dva byty a do přízemí umístila výrobní provozovny. Vzhledem  k židovskému původu majitelky přešel majetek v roce 1940 na vystěhovalecký fond, který ho prodal německému důstojníkovi Hansi Wankovi. V objektu však nebyly provedeny žádné zásahy, které by výrazně změnily jeho vzhled.

Po válce sloužil Michelský dvůr podnikům a provozovnám, které prováděly zásahy do interiérů, zazdívaly a bouraly příčky i klenby. Michelský dvůr byl v průběhu dalších 40 let devastován, chátral a měnil se téměř v ruinu.

A tak v roce 1991, kdy objekt získala ze zákona Městská část Prahy 4, byl již Michelský dvůr v havarijním stavu a byli z něj vystěhováni poslední nájemníci. V roce 1994 se konečně začalo něco dít. Městská část Prahy 4  pronajala  Michelský dvůr na 99 let za symbolické nájemné Nadaci Sue Ryder, aby zde zřídila domov se zdravotně sociální péčí pro seniory.  

Mezinárodní Nadace Sue Ryder (v roce 2000 přejmenována na Sue Ryder Care) byla založena Angličankou Lady Sue Ryder v roce 1953, jako odpověď na utrpení, které přinesla druhá světová válka.  Osobní zkušenosti a hluboká křesťanská víra  vedly tuto drobnou ženu k rozhodnutí zasvětit celý svůj další život zmírnění utrpení všude tam, kde to bude  třeba. Lady Sue Ryder, jedna z nejrespektovanějších charitativních pracovnic v poválečné Británii, zemřela 2. listopadu 2000 ve východní Anglii v hrabství Suffolk ve věku 77 let.

Domov Sue Ryder dnes poskytuje ošetřovatelskou péči těžce zdravotně postiženým seniorům, kteří jsou z důvodů své choroby a věku odkázáni na trvalou asistenci druhé osoby. Odborná ošetřovatelská péče, nácvik soběstačnosti a vhodná rehabilitace pomáhají klientům strávit zbytek života aktivně a co nejkvalitněji. V mnoha případech  umožní návrat seniorů do domácího prostředí.  

V domově je také každý všední den od 8 do 18 hodin otevřeno denní centrum, kam docházejí  senioři, žijící buď ve vlastní domácnosti, nebo i s vlastní rodinou, která se o ně stará, ale nemůže jim zabezpečit potřebnou péči během dne. Hlavním obsahem práce centra jsou činnosti, které napomáhají udržet či zlepšit soběstačnost a schopnosti klientů, získat nové sociální kontakty. Třeba v  kroužku výtvarném, keramickém, při tréninku paměti,  během sportovního odpoledne se zvláštními disciplínami uzpůsobenými klientům, při zahradničení. A také v Akademii třetího věku. 

 

V Domově Sue Ryder vzniklo komunitní centrum, živé kulturní místo pro oblast Michle, které nabízí zajímavé akce pro veřejnost i klienty. Pořádají se zde například koncerty (v květnu tu bude hrát na kytaru Lubomír Brabec), divadelní představení, výstavy, v ekumenické kapli jsou slouženy bohoslužby.

 

V Michelském dvoře najdete knihovnu, malou internetovou kavárnu pro seniory a také dobročinný obchod, prodávající darované zboží. Podobné jsou ve Štěpánské a Koulově ulici. Sortiment obchůdků je široký, vybere si tu  každý – ať už porcelán, keramiku, CD, knihy, módní doplňky, oděvy nebo bižuterii. V Michelském dvoře se také tradičně pořádají dobročinné bazary oblečení. Výtěžek z obchodu jde na provoz Domova Sue Ryder.

 

V objektu domova se nachází restaurace Michelský dvůr s výhledem do zeleně malého parku. Zajišťuje nejen dietní stravování klientů domova a docházejících seniorů, ale mohou zde poobědvat i zaměstnanci firem z okolí. A když se vám v sobotu či neděli nechce vařit, můžete se za slušnou cenu naobědvat s celou rodinou.

 

Když v říjnu 2000 pobýval v České republice britský korunní princ Charles z Walesu, navštívil Domov Sue Ryder, setkal se s klienty domova při prohlídce ošetřovatelské části a poté s válečnými veterány druhé  světové války v restauraci (v domově žije 11 válečných veteránů). Svým bezprostředním, laskavým a neformálním chováním si získal srdce všech klientů a zaměstnanců domova.

 

www.sue-ryder.cz

 

   

                 
Reklama