Na zážitek z natáčení jsem se zeptal herce Michala Zelenky, jehož role ve filmu Lidice není příliš kladná (hraje muže, který nechá Šímu vyvést z pietního aktu lidických žen), avšak s Lidicemi je spjat i svou minulostí...

zelenkaDnes si v našem magazínu můžete přečíst recenzi na film Lidice. Zeptali jsme se jednoho z herců na jeho zážitky z natáčení - vzpomínka Michala Zelenky je o to silnější, že on sám je potomkem lidického dítěte...

Michale, vy máte k Lidicím rodinnou vazbu - jakou?
Můj tatínek je lidické dítě. Jemu byly čtyři roky, když se to stalo a já jsem jeden z nejmladších přímých potomků člověka, který to skutečně prožil. Scénář se mi dostal do ruky daleko před realizací - říkal jsem si: Ha, tohle by mělo ožít. Pro mě je to divadelní mluvou antické drama.
Musím říct, že když teď mám dvě své děti, je to pro mě nepředstavitelně jiná zkušenost, a když si představím, že by mi je někdo vzal... ne, to je nepředstavitelné.
Vzpomínám si na chvilku, kdy mému staršímu synovi Vojtíškovi byly dva roky - narodil se 13. června, tedy tři dny po výročí vypálení Lidic. Přijeli jsme do Lidic a Vojtíšek se takhle rozběhl po tom pietním místě, tak jsem si řekl, že jsme to tomu Heidrichovi a Hitlerovi nandali.

Jak se vám hrálo ve filmu Lidice?
Na jednu stranu jsem v tom filmu chtěl hrát, ale když ta nabídka přišla, lekl jsem se. Ale já mám mezi lidickými ženami známou - poradil jsem se s ní a ona mi řekla, ať do toho jdu.
Myslím, že moje figura zosobňuje pocity lidických žen. Dostal jsem na výběr ze dvou rolí a záměrně jsem si vybral tuto. To, že ho tam nechtěli komunisti, je jejich věc, ale jisté je, že lidické ženy to muselo bolet, protože jejich muži byli mrtví a jediný chlap, který to přežil, měl takovouhle historii. Takže ho tam nechtěly z mnoha důvodů a citlivý člověk to pochopí.
Pro mě bylo natáčení o to silnější, že se konalo přímo na místě památníku.

Reklama