Společně s Lenkou Novou, zpěvačkou skupiny Laura a její tygři, se Michal Horáček rozhodl šířit osvětu o nevyléčitelné amyotrofické laterální skleróze (ALS) a bezmoci, kterou zažívá pacient uvězněný ve vlastním těle. Dnes v 15.30 se proto nechá na Palackého náměstí v Praze připevnit lepicími páskami na stěnu.

To samé zažili už patroni projektu tenistka Barbora Strýcová a její partner, zpěvák a herec David Kraus, kteří se nechali přilepit lepicími páskami a vystavit na Václavském náměstí v Praze. Uvězněni ve vlastních tělech bez možnosti pohybu a komunikace a přitom s plným vědomím - to je totiž stav, do kterého se dostávají všichni pacienti v pokročilém stádiu této choroby.

als

ALS u nás trpí zhruba 800 lidí, ročně se objeví téměř 200-300 nových pacientů a stejný počet jich každý rok zemře. Jedná se o nemoc, při které člověk během dvou až pěti let postupně ztrácí schopnost ovládat svaly. Onemocnění si nevybírá slabé jedince s podlomeným zdravím, často sahá po lidech na vrcholu sil a tvůrčího potenciálu - v poslední době to byl například politik Stanislav Gross.

Happening na Palackého náměstí se koná na podporu kampaně spolku ALSA, která právě probíhá na www.hithit.cz/alsa. Přispět zde můžete i vy.

als2

Zdroj foto: tisková zpráva

Cílem spolku je pomoc pacientům s ALS – poradenstvím, konzultací vhodných terapií, pomoci s vyřizováním pomůcek a příspěvků a dalšími. Pacienti potřebují pravidelnou speciální fyzioterapii, speciální pomůcky na odkašlávání, elektricky ovládané vozíky a především drahé komunikační prostředky, které jim po ztrátě hlasu i schopnosti ovládat končetiny pomohou sdělit svým bližním, co je trápí. V České republice však podle ALSA v současné době neexistuje systematická péče o tyto nemocné. Nemoc postupuje rychle, a když nemocný standardním způsobem požádá pojišťovnu o pomůcku, stává se, že je mu přiznána, až když ji nepotřebuje.

Reklama