Tato na první pohled křehká herečka je už tři roky zodpovědnou maminkou roztomilých dvojčátek Pepíka a Madlenky. Rodina je pro ni vším. Zůstalo v ní vůbec ještě něco z divoké a ztřeštěné kadeřnice Digi? To se dozvíte v následujícím rozhovoru.

V prvé řadě bych chtěla ještě jednou poděkovat za chvilku času, který si na mě Míša udělala, poněvadž je neustále v jednom kole. Společně jsme však to kolo na pár minut zastavily, v klidu si sedly a povídaly si. O rodině, o práci, o lidech, prostě o životě...

digi

Úvod začínám zmínkou o Digi, vaší bezesporu velmi výraznou rolí, ale ještě víc by mě zajímalo, jak se teprve jedenáctiletá dívenka z Havířova dostane k roli v mezinárodním válečném dramatu, mám samozřejmě na mysli koprodukční film režiséra Karla Kachyni Poslední motýl z roku 1990.
Jak se dostane k roli? Tím, že donutí maminku, aby s ní šla na konkurz, na který běžela výzva v České televizi. (smích) Ve mně totiž už od narození klíčilo něco, co mě nutilo exhibovat před ostatními, a jak mám celý život vždycky potřebu, že všechno musím mít pod kontrolou, tak jsem chtěla mít pod kontrolou i tohle, proto jsme tam tehdy s maminkou šly.

Vaši rodiče jsou herecky, nebo jinak umělecky založeni?
Vůbec ne. Maminka je inženýrka ekonomie a táta je lékařem. Ale mě to herecké prostředí natolik okouzlilo, že hned po gymplu jsem si pak podala přihlášku na DAMU, a ono to vyšlo.

Očividně jste si vedla dobře, poněvadž vaše první angažmá jste získala ve slavném pražském Rokoku a jako velmi mladá jste působila dokonce už i v Divadle na Vinohradech.
Ano, tam jsem hostovala. Víte, já mám celý život neuvěřitelnou kliku. Mně jednou jedna vědma věštila z ruky a říkala mi, že jsem se narodila pod šťastnou hvězdou a že mi bude všechno vycházet. Já mám pocit, že to tak i je, že mi všechno vychází. Mám štěstí i v tom, že jsem hodně komunikativní, a také že jsem potkávala ve svém profesním i osobním životě fajn lidi, kteří mě vždy nějak dobře nasměrovali. Takže já jsem zatím nemusela překonávat ani žádné větší životní překážky.

pohadka

s Andreou Elsnerovou v pohádce Elixír a Halíbela (2002)

Vy máte i velmi zajímavé datum narození. Převaha magických devítek.
Na to já také věřím. Jsem prostě taková čarodějnice.

V každé ženě je jí kousek, jak říká herečka Květa Fialová. A některá s tím umí ještě i dobře naložit. Jako vy. Vezmeme-li v potaz například vaše brzké moderování v pořadu Letadlo či moderování hudební stanice Óčku, později dokonce i na Primě, musíte mít nejen talent, ale také pěknou vyřídilku. Míváte vůbec někdy trému?
Strašnou. Ale myslím, že tréma je nutná k tomu, aby člověk mohl práci dělat dobře, protože ho nějakým způsobem bičuje a popohání. Tréma je velmi motivující a je nutné, aby v člověku byla, protože vás nutí koncentrovat se a také vysílá určitou energii, kterou je potřeba najednou předat. U mě je to takové „bojotěšení“. Já se bojím a zároveň se i těším. Tréma je vlastně moment očekávání, kdy už chcete, aby to vypuklo, a držíte to v sobě, a ono to pak vypukne a je to super. Mám ráda, když je vzrůšo, a tréma je svým způsobem vzrušující.

uliceRozhodně jste jako trémistka nepůsobila v již zmíněné roli kadeřnice Digi v seriálu TV Nova Ulice, kde jste na sebe strhla velkou pozornost diváků. Ta role jako by vám byla šitá na tělo.
Byla. Já jsem měla to štěstí, že jsem se už na DAMU setkala s panem režisérem Dušanem Kleinem, opravdu velmi charismatickým a hrozně fajn člověkem, který ke mně přišel nějakou náhodou a obsadil mě u něho do pohádky. A právě on byl i tím, kdo na mě upozornil tvůrce seriálu Ulice. Dělala jsem napřed zkoušky na všechny ty kadeřnické role, tedy na Ingrid, tehdy i na Betku, ale nakonec mi samozřejmě seděla povahově nejvíc Digi. Tehdejší scénáristka mi vycházela hodně vstříc a psala mi tu roli doslova na tělo. Ani jsem nemusela moc hrát, byla jsem to vlastně já. V seriálu byla bezva parta, skvělý kolektiv, jsem za tu práci moc vděčná. Hodně mi to dalo i po technické stránce, naučila jsem se pracovat před kamerou, což mi pak pomohlo i u dalších rolí. Opravdu moc ráda na to natáčení vzpomínám.

Jaký je všeobecně váš názor na dlouhodobé seriály?
Vůbec se nad nimi neofrňuji. Myslím si, že být dobrým, autentickým seriálovým hercem není nic špatného. Samozřejmě je spousta herců, kteří se k tomu vyjadřují, tak jak se vyjadřují, ale já budu raději dělat dobře hereckou práci, než kdybych se jako herečka postavila třeba za bar. I když ta role nemusí být vždy podle mých představ, určitě je mi pracovně o hodně bližší a může mi dát víc než cokoliv jiného.

sdusanem klainem

s režisérem Dušanem Kleinem na party seriálu Ulice (2007)

Než třeba podnikání v pohostinství.
Třeba. I když ale na druhou stranu, ani tomu bych se úplně nebránila. Pokud ztratíte hereckou práci, nepřichází žádné nabídky, což se herečkám, které jsou delší dobu doma, třeba právě s dětmi na mateřské, může přihodit, tak já se v této situaci nebráním dělat i něco jiného. Najít si jinou práci. Člověk tak nabírá nové životní zkušenosti. Navíc moc ráda potkávám a seznamuji se s novými lidmi, myslím tím z úplně jiného okruhu lidí. Baví mě poznávat, jak třeba funguje holka na pokladně, kluk u baru, jsem prostě takový poživač lidských příběhů a osudů.

Tyto osudy jsou pak de facto vplétány i do seriálových příběhů. Zůstaňme ještě chvíli u Digi, v té době jste měla skvěle našlápnuto a najednou bum – odchod, konec. To bylo už kvůli vašemu těhotenství?
Ano, kvůli tomu, že jsem chtěla otěhotnět. Toužila jsem po něčem, co považuji v životě za naprostou prioritu, a to je rodina a děti. Dlouhou dobu to nešlo a já jsem si tenkrát uvědomila, že budu muset udělat ve svém životě zásadní změnu. V životě je totiž vždycky něco za něco, člověk musí něco oželet, aby jiné získal. Musela jsem z toho rozjetého a opravdu psychicky náročného kolotoče na chvíli vyskočit a soustředit se jenom na jednu jedinou věc - vyslat do vesmíru tu velkou prosbu, velké přání, že chci mít děti.

V době natáčení Ulice jste hrála ještě i divadlo?
Ano, hrála. Žila jsem jen a jen prací. Ale pak jak jsem se rozhodla ke změně, ono mi to všechno i hezky vyšlo. Dernierovala jsem všechna divadelní představení, přestala jsem zkoušet, skončila jsem v Ulici a najednou jsem se ocitla v takovém vnitřním klidu, který sice malinko narušovala nejistota: „Tak dobře, teď si dám klid na to mít dítě. Ale co když to nevyjde? Budu bez práce i bez dětí.“ Naštěstí se to za pomoci lékařů podařilo. Podstoupila jsem umělé oplodnění, což považuji za obrovskou pomoc párům, u kterých to nejde přirozenou cestou. Vyšlo to a dnes máme dvě krásné a zdravé děti.

Děti máte opravdu nádherné a mají i krásná staročeská jména Josef a Magdaléna. Na základě čeho jste je vybírali?
Děkuji. Tak vzhledem k tomu, že můj muž je příjmením Kožíšek, tak k tomu by žádná exotika ani nešla (smích), a navíc já jsem hrdá Česka, velký patriarcha. Moc se mi líbí, když se v rámci jedné kultury pěstují a udržují tradice, a líbí se mi i stará česká jména, která nabízí spoustu variant a zdrobnělin. Jsou prostě krásná. No a také můj tatínek je Josef, dědeček byl Josef, moje babička je Josefína, prostě hned jsme měli jasno, že to bude Pepa. A když byly v bříšku dvě děti, tak jsme je nazvali Pepíci. (smích)

deti

šťastná maminka s dvojčátky - Pepíkem a Madlenkou

Ale jeden Pepík je Madlenka. Vlastně Magdalenka, nebo jak jí říkáte?
Já jsem chtěla Madlenku, to je překrásné jméno, které ve mně evokuje takové ty milé a hodné holky z pohádek. Jenže mi bylo jasné, že za pár let oslovovat v dospělosti, dejme tomu čtyřicetiletou nebo padesátiletou paní Madlenko, to by bylo trochu divné. A tak jsme přemýšleli, od čeho by se dalo to jméno odvodit. Buď Madlen a nebo Magdaléna. A protože můj manžel je velký obdivovatel Magdaleny Dobromily Rettigové, bylo rozhodnuto.

A vaří?
Vaří, a vaří naprosto skvěle. V okruhu našich známých a příbuzných je tím vyhlášený, jak je výborný kuchař. A co víc, on umí nejen dobře uvařit, ale také to všechno po sobě ještě uklidit. Což mi všechny kamarádky závidí. (smích)

Přidávám se do jejich okruhu. (smích) Ještě mi řekněte, vy o něm mluvíte jako o manželovi, ale co vím, tak jste spolu sice už deset let, ale o žádné svatbě se nikde nepsalo.
Tak já vám to prozradím. Letos mě požádal o ruku a v červnu se stanu paní Kožíškovou. Takže už mu tak říkám s předstihem. (smích)

To je krásná zpráva. Moc vám za ni děkuji a z celého srdce gratuluji. A budete „jenom“ paní Kožíšková, nebo paní Maurerová – Kožíšková?
Budu „jenom“ Kožíšková. Vezmu si manželovo příjmení. Mně to přijde takové divné, dvě, tři, čtyři příjmení. Jeho jméno si beru z lásky a z úcty k němu. Je moc hezké, když se naše děti jmenují Kožíškovi, tak já se tak chci jmenovat také.

spartnerem

s životním partnerem - od června manželem, Milanem Kožíškem

Co pro vás znamená rodina?
Všechno.

Tématem dnešního dne na našem magazínu jsou rodinné tradice a rituály? Dodržujete je také?
Dodržujeme, a já na nich dokonce i velmi lpím. Je to něco, co rodinu stmeluje, co dělá člověku samotnému dobře. Jsou to opěrné a záchytné body v soužití rodiny. A když je tomu dítěti dáte, tak ho tím uvnitř jako by uklidňujete a vytváříte tím to, o čem se tak často mluví – rodinnou harmonii. Nejsem zastáncem takové té liberální výchovy, ať se dítě rozvíjí samo, ať si hledá svou vlastní cestu, s tím opravdu moc nesouhlasím. Myslím si, že když udělá rodič dítěti takovou tu ohrádku, tak v té ohrádce se mu daleko líp řádí, než když mu ji dá pryč a dítě neví, kam až může, co může, zkouší to a ubližuje si. Každá rodina si vytváří svoje rodinné rituály, ne všechny přejímáme ze svých rodin. Jezdíme na oblíbená místa, pořádáme dětské oslavy narozenin, čteme pohádky, společně stolujeme, je toho spousta.  

Máte i paní na hlídání?
Máme slečnu Adélku, která je už jakoby součástí naší rodiny a na kterou se můžu ve všem spolehnout.

Přijdete mi taková klidná a vyrovnaná. Já vás přitom pořád měla za ztřeštěnou Digi.
Ale to já jsem pořád ztřeštěná. (smích) To se nevylučuje. Právě jsem si myslela, že když porodím děti, tak se ze mě stane seriózní paní, ale ta změna nenastala. Zatím. Došlo jen k jakémusi urovnání věcí, trochu jsem si v sobě uklidila, ale obsah zůstal stejný, ten se nezměnil. (smích)

digi

... ale já jsem pořád ztřeštěná

Změna, nezměna, podle mě teď máte ten nejhezčí věk. 33 let. Zastavila byste čas, vrátila se třeba do dvaceti?
A víte, že ne? Příroda je v tomto spravedlivá. Jsme mladí, plní síly, nic nás nebolí, člověk zvládá neuvěřitelný náklad, propijeme tři noci, nespíme a nevadí to. Ale zase ten mozek není zkušený a nemáme to v hlavě srovnané, abychom uměli s tím vším zacházet. To se lepší, až čím je člověk starší. Sice už nevydržím tři dny kalit (smích), ale zase jsem vyrovnanější. Mám se radši a jsem spokojenější sama se sebou a dokážu být sama sebou. Já bych neměnila.

Člověk by měl být spokojený sám se sebou. Pokud mu to ovšem stále někdo neznepříjemňuje. Například bulváry. Jeden čas si na vás také pěkně zgustly. Jí, nejí, ztrácí se před očima, nemá sílu na děti apod. Jak na to reagujete, mrzí to?
To víte, že to mrzí, a kdo říká, že ho to nemrzí, tak si myslím, že nemluví pravdu. Ale asi tak, mrzí mě to, ale že bych si z toho rvala vlasy, to opravdu ne. Člověk se musí smířit s tím, že je to součástí jeho povolání. Herectví je spojeno s publicitou, musíte prostě dělat pořád něco, co je dobré, na co by lidi chodili, co by uznávali. Bulvár tady je a bude, já jsem hlavně ráda, že lidi, na jejichž názorech mi nejvíc záleží, ti vědí, jak to je, a těm žvástům nevěří. A také moje babičky, které si vždy myslely, co je psáno, to je dáno, tak ty už také pochopily, jak to ve skutečnosti chodí. Myslím si, že jsou v životě daleko horší životní tragedie, než že o vás někdo něco napíše. Dřív to prostě byly pomlouvačné drbny, dnes je to dobře placená práce. (smích) Mě spíš zaráží to, že to lidi chtějí, než to, že to někdo napíše.

Když jsme si domlouvaly tento rozhovor, tak jste mi řekla, že pendlujete mezi Prahou a vesnicí, vy jste se přestěhovali?
Ano, už šest let bydlíme na vesnici, asi 60 km od Prahy, takže jsme napůl vesničané a napůl městští. Střídáme to podle libosti, ale ve skóre vyhrává spíš ta vesnice. Do města jezdíme opravdu jen za prací nebo za kulturou.

Za prací? Vám už skončila mateřská? Můžeme vás tedy vidět někde na jevišti?
Mateřská mi skončila na konci ledna, v divadle jsem zatím ještě zkoušet nezačala, i když mám na něj velkou chuť, ale uvidíme, až jak začnou chodit děti od září pravidelně do školky, zatím chodí jen na zkoušku, tak mě ještě potřebují. Co se týče práce, jsou to zatím spíš takové nárazovky, i když mám jednu, která je pro mě velkou srdeční záležitostí, a to moderování pořadu Tykadlo v České televizi. Pak se také věnuji moderování různých charitativních akcí, chvilku jsem měla možnost hrát v seriálu Cesty domů... chodí pár nabídek, uvidíme, co z toho bude.

tykadlo

jako moderátorka pořadu ČT - Tykadlo

I tak je toho při dvou malých dětech dost.
To je, k tomu ještě oprava baráku, také řešíme prodej bytu, teď jsem zrovna byla zase něco nakoupit, a to se mi můj manžel vždycky směje, že podle toho, v jaké fázi zařizování baráku jsme, tak v takové jsem prodejní sektě. (smích)

Jaro tedy trávíte prací?
Ano, na jaře začínají na baráku velké opravy.

A vnímáte jaro i jinak než prací?
Prací a také „inhalováním“ hlíny, žížal... a všeho. co k jaru patří. Já to úplně miluji, takový ten jarní vzduch, který nikdy žádná parfumerie, drogerie ani žádní aromaterapeuti nedokážou vyrobit. Protože to je naprosto fantastická vůně, vůně jara. A také hlavně ta energie přírody, to je famózní... očekávání, nabíjení, probouzení, já mám moc ráda jaro.

Tak já vám přeji plno jarní energie, ať vám vydrží co nejdéle a v červnu ať je nejsilnější. :)
Děkuji a krásné jaro Vám i všem vašim čtenářkám.

misam

Vizitka

 • Michaela Maurerová se narodila 29. 09. 1979 v Havířově
 • Ve filmu se objevila už v jedenácti letech (Poslední motýl, 1990)
 • Po gymnáziu vystudovala pražskou DAMU.
 • Úspěšně moderovala magazín pro teenagery Letadlo v ČT (moderuje i v současnosti) a dále pak  hudební hitparády v TV Prima a na TV Óčko.
 • Po ukončení DAMU se angažovala v Městských divadlech pražských. (divadlo Rokoko) Hostovala také v divadle Bez zábradlí a v Divadle na Vinohradech.
 • Hrála ve filmech i televizních pohádkách a inscenacích  (Elixír a Halíbela, Vůně vanilky, Waterloo po česku, Experti, Lakomec, Cesta do Vídně a zpět ad.)
 • Její popularita vzrostla v seriálu TV Nova Ulice, kde hrála ztřeštěnou kadeřnici Digi.
 • Michaela Maurerová se věnuje také různým charitativním akcím,
 • Spolupracuje také s časopisem Bravo Girl,
 • V lednu roku 2009 porodila svému příteli podnikateli Milanu Kožíškovi dvojčátka
 • V červnu letošního roku se stane paní Kožíškovou :)

poskytnuté fotografie: Michaela Maurerová

Čtěte také:

Reklama