Blížící se letní sezona sice láká spíše k venkovním aktivitám, ale neměli bychom zapomínat i na takzvané indoorové sporty. Jedním z nejznámějších a širokou veřejností nejnavštěvovanějších, je dozajista spinning. O jeho přednostech jsem si popovídala se svou lektorkou Michaelou Brožovou.

csddfvd

Míšo, jaká byla tvá cesta ke spinningu? Děláš kromě něj i nějaké jiné sportovní aktivity?
Sportuji už od mládí, na škole to nebylo ale nic velkého, spíše naopak - tělocvik mi nikdy moc nešel, měla jsem obrovské problémy s výmykem (smích), ale vždy mne bavily kolektivní sporty, jako například házená, volejbal. Později mne začal bavit aerobik, který mě chytl kolem 18 a naprosto mi učaroval. Po nějaké době začal být moderní spinning, na který jsem si udělala později licenci a začala ho sama vyučovat. Ještě vyučuji jógu, BOSU a Bodystyling. Ve svých volných chvílích se věnuji i kosmetice – je to mé hobby.

Co tě na tomto sportu tak oslovilo?
Možná to bude znít zvláštně, ale hlavně hudba. Na spinningu miluji hudbu – možnost jet na skladby, které se ti líbí. Vždy mě iritovali lektoři, kteří necítili rytmus a jeli mimo něj. Tak jsem se rozhodla, že mé hodiny budou určeny pro všechny, kteří milují hudbu a chtějí se při ní odreagovat a pořádně se zapotit. Byla to má motivace. Později, při mateřské dovolené, byl navíc spinning skvělým přivýdělkem.

Jsi tedy ještě na mateřské?
Ne, již ne. Obě své holčičky mám ve škole. Když jsem byla těhotná, chodila jsem na jógu určenou nastávajícím maminkám, která mne velmi oslovila, a v současné době, přiznám se, u mne hraje prim.

O tom se můžeme tedy pobavit někdy příště, vraťme se ale ke spinningu. Tvé hodiny jsou velmi oblíbené, čemu tento fakt přisuzuješ?
Myslím, že je to hudbou. Sice se opakuji, ale já skutečně jezdím do rytmu a považuji to za nejdůležitější. Každý lektor má své příznivce a na mne chodí lidé, kteří milují tanec a pořádný drive. Klienti si na mne mohou přijít zařádit do tří pražských fitness center: Holmes Place, I’m fit a R5.

Pokud by na tvou hodinu přišly naše čtenářky, které nejsou nikterak trénované, zvládnou ji?
Určitě ano, nechávám každému svobodu. Nikoho nenutím, aby jel přesně dle mých pokynů. Každý z nás jsme individualitou, a to respektuji i na svých hodinách. Chodila na mne i žena, které bylo 73 let, byla pravidelnou návštěvnicí.

Jaké přednosti ve spinningu spatřuješ?
Spinning je výborným sportem pro lidi, kteří neradi přetěžují pohybový aparát – na spinneru nejsou žádné otřesy, zatěžujeme tedy mnohem méně kolena a posilujeme prakticky celé tělo. Je skvělým doplňkem k ostatním sportům. Svému tělu neubližujeme tak, jako například při běhu, klasické cyklistice či aerobiku. Navíc každý z nás má svůj prostor, do kterého mu takzvaně nikdo „neleze“ – nenastane situace, že by se jeden klient motal přes druhého, či případně nestíhal sestavu. Například můj manžel, který byl po úraze na operaci kolene, se díky spinningu vrátil zpět do formy. A navíc – při spinningu vás nebolí zadek jako z klasického kola (smích).

A co například osoby se zdravotním omezením? I pro ně je spinning vhodný?
Záleží samozřejmě na zdravém úsudku každého z nás, ale i pro osoby, které nejsou sportovně zdatné, je spinning dobrým začátkem. V tomto případě je nutné si hlídat tepovou frekvenci, která se dá během hodiny účinně regulovat. Navíc je skvělou prevencí proti kardiologickým onemocněním.

Vysvětlíš nám, jakou funkci mají jednotlivé polohy, které se v rámci hodiny obměňují?
V zásadě je více možností, ale hlavní polohy máme logicky v sedle a nad sedlem. Když jedeme v sedle, zabírají nám především stehenní svaly, jakmile přejdeme nad sedlo, posilujeme celé tělo – jsme nuceni balancovat a držet rovnováhu, stahujeme břicho, a pak například můžeme přidat cvik, který je fyzicky nejnáročnější  - takzvaný fix, kdy celé tělo držíme pevně nad sedlem, takže velmi účinně posilujeme. Každý lektor má samozřejmě své hodiny jinak koncipované, někdo se drží pevných zásad. Já jsem příznivkyní svobodné volby.

Vždy mne zajímalo, kolik kilometrů během hodiny v průměru najedeme?
Asi tak kolem 30 km. Kdybychom jeli celou dobu rovinky, bylo by to mnohem více, ale aby byl trénink účinný, nesmí postrádat takzvaný kopcovitý terén.

Zažila jsi za svou trenérskou praxi klienty, kteří po tvých hodinách výrazně zhubli?
Jistě, ale myslím, že to nebylo jen díky mým hodinám. Na spinningu je skvělé, že velmi rychle poznáš zvýšení své fyzické kondice. Pak už jsi jen krůček k přehodnocení svých stravovacích návyků. Navíc jsem přesvědčena, že většina našich problémů tkví v psychickém rozpoložení. Lidé, kteří sportují (i když ne pravidelně), se už jen díky samotné aktivitě cítí mnohem lépe. Když vyšleš do světa myšlenku, kterou si skutečně přeješ, pak nastane. Síla myšlenky je nejmocnější!

Míšo, děkuji ti za rozhovor!

Čtete také:

Reklama