Porucha příjmu potravy je nemoc, při které má postižený pocit, že je tlustý, i když už skoro umírá hlady. A Michaela Bartáková je žena, která se snaží pomoci.

q

Pracuje jako vedoucí pražské pobočky Kontaktního centra Anabell, která poskytuje mnoho služeb na pomoc každému, kdo trpí takovou poruchou, nebo jeho blízkým osobám. Sedíme spolu v holé místnosti, kde v rohu ční hora polštářů a u zdi se bělá velká tabule.

j

Zde se každé úterý pořádají svépomocné podpůrné skupiny, kam může zajít každý, kdo poruchou přijmu potravy trpí, rozhodl se s tím něco udělat, ale sám to nezvládá. V reálu je taková drtivá většina nemocných. Naproti mně sedí klidná mladá žena, která se ke své práci dostala díky nemocné kamarádce, jíž před mnoha lety chtěla pomoci. Problematika ji tak zaujala, že se stala jejím zaměstnáním.

Kdo se na vás může obrátit o pomoc?
V první řadě každý, kdo trpí poruchou příjmu potravy, to znamená anorexií bulimií, nebo záchvatovitým přejídáním a rozhodl se s tím něco udělat. Nabízíme individuální konzultace i podpůrné skupiny, literaturu, arteterapii, nutriční a psychologické poradenství, telefonickou krizovou linku, korespondenční kurz…Obrátit se na nás můžou i osoby, které mají ve své blízkosti někoho s poruchou přijmu potravy, tedy rodiče, kamarádi, partneři.

Kolik děvčat vám projde pod rukama?
Zhruba 10 týdně. Občas přijde i muž, ale nepoměrně méně. Tak dva do roka.

Jak taková porucha vzniká? Kdo je nejvíc ohrožen?
Rozhodně nevzniká ze dne na den. Dost často pramení z dětství, kdy u stolu panovala nepohoda a stres. Třeba se u stolu nesmělo mluvit, muselo se vždy všechno dojíst, byl vyhlášen zákaz vstávání od stolu nebo pití… Rituál jídla byl sešněrován na příkazy a probíhal za nepříjemné atmosféry, kdy se při jídle řešily problémy nebo probíhaly hádky. Ohroženi jsou jedinci přecitlivělí na názory svého okolí, perfekcionistky, které chtějí být ve všem dokonalé, úzkostné neurotické tipy, které se snaží každému vyhovět. Roli hraje i genetika a příklady rodičů. Často mají potíže dcery hodně silných rodičů – mají strach, aby nedopadly podobně. Důležité je, jak se doma s jídlem zachází, a pohoda u stolu. Jídlo nesmí být spojováno s ničím nepříjemným.

Jak ale z toho vzniká porucha příjmu potravy?
Potom už stačí spouštěcí faktor v podobě poznámek od spolužáků, stres při přechodu z jedné školy do druhé, rozchod s partnerem, zkouškové období na vysoké škole, výměna domova za studentskou kolej, nechutenství po nemoci nebo přehnaná závislost na takzvané zdravé stravě…

Podle čeho pozná rodič, že jeho dítě trpí touto poruchou?
Zpočátku je to těžké, protože to nemocní většinou tají. Varovné jsou změny v chování dítěte. To například odmítá jíst a s různými argumenty se stolu vyhýbá. Začne přehnaně sportovat, užívá projímadla, prožívá chorobný strach z tloušťky, přehnaně mu záleží na jeho vzhledu, popírá podváhu, i když je evidentní, při bulimii z lednice mizí obrovské množství jídla, dítě se přejídá, ale vůbec nepřibírá, stále sčítá kalorické hodnoty na obalech potravin, přistihnete ho při zvracení… těch symptomů je hodně, ale musí být člověk pozorný.

Proč k vyléčení nemoci nestačí jen začít víc jíst?
Ono to stačí, ale patologické zacházení s jídlem má příčinu úplně jinde než v žaludku. Naučit se jen správným jídelním návykům je stejné jako si vzít prášek na bolení hlavy. Příčinu bolesti neléčí, ta se vrací stále znova. Pacientkám jednoznačně doporučujeme psychoterapii.

Co mám dělat, když zjistím, že mé dítě trpí poruchou příjmu potravy?
Hlavně si uvědomte, že dítě svůj problém nezvládne rozumem na váš povel. Jeho mozek přemýšlí jinak. Nemá cenu začít křičet a nastolit tvrdý režim, tím se situace ještě zhorší. Za nejlepší postup považuji zachovat klid, a než se pustíte do řešení, sehnat si co nejvíce informací a poradit se s odborníkem. Ti vědí, jak na to, a vy nemusíte dělat zbytečné chyby.

Kde tedy shánět pomoc?
Toto jsou nejužitečnější kontakty: www.anabell.cz, www.idealni.cz, www.fnmotol.cz – Dětská psychiatrická klinika tel: 224 433 401, www.vfn.cz – speciální jednotka pro léčbu poruch příjmu potravy, Anabell tel: 848 200 210, krizová linka Riaps tel: 222 580 697, linka bezpečí tel: 800 155 555

Chystá Anabell nějakou novinku?
Ano, od 12. dubna do 28. června otevíráme Dramaterapeutickou skupinu pro ženy a dívky s poruchou příjmu potravy. Skupina se bude scházet každé pondělí od 18.00 do 19.30. Bližší informace najdete www.anabell.cz, na praha@anabell.cz nebo na 775 904 775. 14.4. je možné shlédnout představení "Hladové monology" v divadle Karla Hackera v Kobylisích.

Praly jste se někdy s anorexií či bulimií? Znáte někoho takového ve svém okolí?

Reklama