Michael Jackson to nikdy neměl lehké. Už jako dítě byl v dosti tíživém područí svého otce, jehož výchovu můžeme bez skrupulí nazvat drezurou. Klan Jacksonů je rozsáhlý, nebyl problém vytvořit ze sourozenců dětskou vokální skupinu The Jackson 5, která na začátku 70. let bodovala v amerických hitparádách. Už tehdy Michael vynikal nad ostatními.

Z jejich klanu se uplatnilo více sourozenců, po Michaelovi je nejúspěšnější sestra Janet, která se svojí hudbou veze na stejné vlně popu jako její bratr. Bohužel z posledních let si ji pamatujeme nejvíce z inkriminovaného okamžiku udílení cen MTV, kdy jí při jejím výstupu vykouklo celé prso. Ostuda byla na světě.

Jinak se na to dívá Michaelova další sestra – La Toya Jackson. Dobrá zpěvačka, která je ve stínu svých sourozenců – ale na české scéně by jí nebylo rovno – se naopak na erotiku a rebelii spolehla. Jedním z důvodů je rebelie proti vlastní rodině, druhým touha odlišit se. Tak bychom mohli pokračovat o celém klanu.

Začátky kultu krále popu

Zpět k Michaelovi. Jeho talent naplno zazářil v roce 1982, kdy vydal první album, které vytvořil zcela sám. Jedná se o Thriller, album, které změnilo tvář světového popu a na dlouhá léta se stalo nejprodávanějším albem světa. Atmosféru podbarvil i na tehdejší dobu hrůzostrašný videoklip (dnes se nad ním pouze usmějeme) k pilotní písni. V klipu ožívají mrtvoly, sám zpěvák se mění ve vlkodlaka – jako by svoje noční můry nechal vyjít na světlo právě touto formou. Kult Michaela Jacksona byl vytvořen právě tehdy.

Následovalo album Bad (1987), které přineslo také několik hitů, ale úspěchu Thrilleru nedosáhlo. Jackson se tím dost trápil, od svého otce byl cepován ke ctižádostivosti, nebyl rád, když se mu nedařilo tak, jak chtěl. Vrchol kariéry přišel zřejmě s albem Dangerous (sám Michael si to myslí také) v roce 1991. Hit Black or white, ve kterém se objeví i tehdy populární Macaulay Culkin, se stane jednou z nejznámějších písní devadesátých let, Michael se šťastně zavírá před okolním světem na svém ranči Neverland (křídla jako Petr Pan však nikdy nemá) a začínají se nad ním stahovat pomalu ale jistě mraky v podobě obvinění ze sexuálního obtěžování dětí.

Stahují se mraky

Jackson se v těchto letech nenávratně vzdaluje reálnému světu, vytváří si vlastní, který je plný veselých a šťastných dětí, dá se říci, že se snaží kompenzovat svoje vlastní úděsné dětství. Bohužel svět vidí věci jinak a Michael je za perverzního podivína, který ve svém doupěti zneužívá malé chlapce.

Potlačit fámy se král popu snaží pozdějším sňatkem s jinou královskou dcerou – dcerou Elvise Presleyho. S Lisou Marií se zná od dětství, ale sňatek nemá naději na úspěch a následuje rozvod. V roce 1996 přichází s albem HIStory, které se zapsalo do srdcí českých fandů nejvíce ze všech. Aby ne, 6. září 1996 (bude to deset let) se na Letné koná úvodní koncert stejnojmenného světového turné. I Češi jsou tak součástí historie.

Následující alba Blood on the Dance Floor a Invincible, ale daleko více než jeho tvorba zajímají veřejnost zpěvákovy skandály. Nehorázné utrácení, další obvinění ze zneužívání, uměle oplodněné matky jeho dětí. Z idolu se stává démon podle klasického amerického schématu: Vytvořme z někoho boha, abychom z něj pak udělali ďábla. Z Jacksona je vyvrhel a nepomůže mu ani očištění před soudem.

Na pokraji bankrotu zavírá Neverland a vyhlašuje, že se odstěhuje do Evropy. Dokonce prodává část svého portfolia práv na písně nejrůznějších interpretů, které obsahuje i nejcennější kapelu Beatles. Další aférky nejsou zajímavé. Až na tu nejčerstvější.

Spiknutí proti zpěvákovi

Michael Jackson světské věci jako účty nikdy moc neřešil, na všechno si vždy najal schopné lidi. Jak se ale ukazuje, nevybral si právě nejlépe. Nejčerstvější informace o zpěvákovi totiž tvrdí, že se stal objektem rozsáhlého spiknutí, ve kterém figurují jím pověření makléři. Oznámila to dnes Jacksonova tisková mluvčí.

Podle ní se objevil dostatek důkazů, aby soud pochopil, že poradci vmanévrovali Jacksona do celé řady pochybných podniků, ve kterých zpěvák v dobré víře nenávratně utápěl svoje peníze.

Pokud se vše potvrdí, půjde o jeden z největších finančních skandálů v showbyznysu, protože v Jacksonově případě vždy šlo o stamiliony dolarů. Jackson se po vznesení obvinění ani nepodivil, na práci jeho manažerů mu bylo prý něco divného již delší dobu.

Osmačtyřicetiletý zpěvák je tak vystaven další peripetii, která jeho pochybnému duševnímu zdraví dozajista neprospěje, a nezbude než doufat, že album, které ohlásil na příští rok, nebude procesem příliš poznamenáno – i když peníze jsou asi to nejmenší, co se geniálnímu podivínovi honí hlavou.

Oficiální stránky Michalea Jacksona najdete ZDE.

Diskuzi ke zprávě o spiknutí najdete TADY.

Reklama