„V našem manželství byli tři lidé, proto v něm bylo trochu těsno,“ je známý výrok Diany, princezny z Walesu, o soužití s Charlesem a jeho tehdejší milenkou Camillou. Nedávno jsme zde zveřejnili příběh, jenž ukázal, že to těsno nemusí vždy dělat jen cizí žena ve vašem pokoj, ale třeba sestra vašeho manžela...

Co si o tom myslí náš spolupracovník, odborník na vztahy?

Když je v manželství jeden navíc

Mgr. Boris Štepanovič si myslí...

Příběh Aleny by se dal nazvat „příběhem o hranicích“, o hranicích vlastních a těch, kteří ochraňují vztah.

Alena má pocit, že ji manželova sestra ohrožuje - psychicky a fyzicky zabírá prostor, který chce a má právo vlastnit ona. Na začátku, i když tušila, že jí něco vadí, tak zvolila cestu neprojevit se a být milá. ...chtěla být na svou švagrovou milá, a tak její stálou přítomnosti u nich doma prozatím nekomentovala.“

ženy

Tady došlo asi k první chybě, kdy Alena potlačila svůj pocit nelibosti a potřeby určit hranice své i vlastní rodiny. Teď ji stále více zraňují komentáře, které švagrová pronáší, a to, že manžel se jí nezastane.

Sestra má výsadní postavení, které Alena srovnává se svojí rolí. Jak vlastně Alena komunikuje a funguje s manželem? Je jenom oběť tohoto netypického trojúhelníku, nebo má šance něco změnit, cítit se sama lépe a najít možnosti, jak tuto nepříjemnou situaci řešit?

V čem má sestra manžela, kromě toho, že je jeho blízká příbuzná, převahu a vlastnosti atraktivnější než Alena?Které to jsou? To, že se s ní dá mluvit o všem a donekonečna? To, že je akční až tak, že dokáže být na fotkách více než vlastní matka dítěte? Na druhé straně - jaké jsou silné stránky Aleny a v čem má navrch ona? Jaké jsou její kvality, po kterých toužil její manžel na začátku vztahu? Zná dobře jeho potřeby, zvyky a názory? Jak to vypadá, když „zase vypěnila a řekla od plic“? Její manžel sice zdůvodnil a popsal, že před sestrou nemá tajemství, ale to Alenu zranilo.

Možná právě toto jeho „vysvětlení“ a reakce na něj může být začátek diskuse s manželem o tom, jak se Alena ve vztahu skutečně cítí, co chce a co nechce.

Kdo je Boris Štepanovič?

Narodil se na Slovensku (Bratislava, 1968) a od roku 1994 pracuje v Čechách. Po ukončení studia psychologieBoris Štepanovič dal přednost sbírání praktických životních zkušeností.

Díky své praxi v mnoha oborech pochopil, že ve skutečnosti nemusí být nic takové, jaké se na první pohled může zdát.

Svým klientům nenabízí hotové řešení nebo všeobecné recepty, ale zaměřuje se na kvalitní prožitek vlastní osobnosti, tvůrčích schopností a pozitivní síly, pomocí které dokáže každý přetvářet svoji situaci.

Kontakt: www.achtyvztahy.eu

Reklama