Přinášíme vám reakci na další příběh ze života, jenž byl před časem zveřejněný na Žena-in.cz. Přečtěte si názor odborníka na článek, který se jmenoval Alkoholičkou snadno a rychle.

Když se řekne alkoholik, stále si asi většina z nás představí vrávorající pány, kteří se hojně vyskytují po zavíračce restauračních zařízení v ulicích a mívají nevhodné poznámky na adresu kohokoliv. Pravda je však bohužel jiná. Alkoholikem se můžete stát i vy!

Alkoholičkou snadno a rychle?

Mgr. Boris Štepanovič si myslí...

Na příběhu Jindřišky je zřetelné, jak může partnerská nevěra fatálně poznamenat vztah nebo jednoho z partnerů. Přemýšlím nad tím, jaké vztahy asi měla s okolím -  rodinou, kamarády, známými. Přijde mi, že po odhalení nevěry byla na vše moc sama, kromě kamarádky, která ji poradila dát si „uklidňující“ skleničku.

V popisu příběhu není žádná další stopa po kamarádce, kamarádkách, rozhovorech se známými, stěžování si matce či příbuzným, což bývá celkem běžné v podobné situaci.

Předpokládám, že Jindřiška nemohla ventilovat své pocity a neměla možnost se o ně podělit. Mezi pocity při odhalení nevěry patří kromě lítosti, strachu, zmatku, bezmoci i zlost, obviňování. A právě tyto se nakonec obrátily ve své destruktivní formě proti ní samotné.

Vlastně to Jindřiška i sama říká: „Když to neudělám, ovládají můj život vztek na manžela, křivda a spousta drobných problémů, které musím řešit, a zdá se mi, že jsem na ně stejně pořád sama…“

Předpokládám, že může, i když jenom podvědomě, cítit vinu a odpovědnost za to, co se ve vztahu stalo. Problémů se nakupilo hodně a Jindřišce bych doporučil návštěvu psychologa nebo i psychiatra.

Léčba alkoholiků v léčebně není cestou „do pekel“, jak to vnímá ona, ale krokem k vyléčení a zvládnutí závislosti. Cesta je to nelehká a vyžaduje hodně úsilí. Motivací může být spokojenost ve fungující rodině. Potřebné je  - toto by bylo zase o spolupráci s psychoterapeutem - zpracovat vztek, který ji ovládá tak , aby neovládal, ale transformoval se do energie a síly na zvládání náročné životní situace.

Kdo je Boris Štepanovič?

Narodil se na Slovensku (Bratislava, 1968) a od roku 1994 pracuje v Čechách. Po ukončení studia psychologieBoris Štepanovič dal přednost sbírání praktických životních zkušeností.

Díky své praxi v mnoha oborech pochopil, že ve skutečnosti nemusí být nic takové, jaké se na první pohled může zdát.

Svým klientům nenabízí hotové řešení nebo všeobecné recepty, ale zaměřuje se na kvalitní prožitek vlastní osobnosti, tvůrčích schopností a pozitivní síly, pomocí které dokáže každý přetvářet svoji situaci.

Příště společně nahlédneme na příběh Když je v manželství jeden navíc.

Kontakt: www.achtyvztahy.eu

Reklama