1) Používáte ho k něčemu jinému

Pokud máte mezizubní kartáček v kabelce jen proto, aby vám po obědě pomohl od jídla uvízlého mezi zuby, a tím s jeho používáním končíte, je to chyba. Mezizubní kartáček byste měli primárně používat k dočištění všech zubů po večerním čištění zubním kartáčkem, tedy jednou denně.

2) Nahrazujete ho jinými pomůckami

K čištění mezizubních prostor slouží více pomůcek, například zubní nit nebo dentální párátko. Mezizubnímu kartáčku se ale nic nevyrovná, zvláště co se týče čištění mezizubních prostor v zadní části úst – u stoliček. Jde o to, že mají mnohem větší plochu, a směrem k dásni se zužují. Proto dentální nit nedokáže dokonale vyčistit celý tento prostor. Na rozdíl do mezizubního kartáčku. Ovšem jen při výběru jeho optimální velikosti.

3) Máte špatnou velikost

Mezizubní kartáčky existují v celé řadě velikostí (jsou odlišeny barvami) a má to své opodstatnění. Nejde jen o to, že každý člověk má jinak široké mezizubní prostory. Liší se i ty mezi vašimi jednotlivými zuby. Z toho důvodu si ve většině případů nevystačíte s jedinou velikostí kartáčku. Za správnou velikost je vždy považována ta, která beze zbytku vyplní daný prostor, ale přitom se snadno zavádí. Menší kartáček čistí nedokonale, příliš velký naopak může způsobit zranění. Ideální je, pokud vám správnou velikost doporučí váš zubař, nebo dentální hygienistka.

4) Čistíte mezizubní prostor špatně

Nejde jen o to zuby čistit. Je třeba dělat to správně, abychom dosáhli požadovaného efektu. Jen tak zamezíte množení bakterií, a tím vzniku zubních kazů a zánětu dásní. Jak tedy na to?

Mezizubní kartáček (bez pasty) pod šikmým úhlem zaveďte z vnější strany mezi zuby, až pak jej narovnejte do vodorovné polohy a jemně protáhněte dvakrát až třikrát dopředu a dozadu. Rozhodně jím mezizubní prostor nepilujte, nebo kartáčkem neotáčejte dokola. Po každém vytažení kartáček opláchněte vodou a pokračujte k dalšímu zubu.

  • Máte zubní implantáty, můstky, korunky nebo s rovnátka? Pak je pro vás čištění zubů mezizubním kartáčkem doslova nutností. Nechte si poradit od lékaře, jak na to.

5) Nechce se vám vyhodit ho

Mezizubní kartáček má omezenou životnost. Při každodenním používání vydrží přibližně tři týdny. Zda je to méně, či více, to záleží i na opatrnosti, s jakou ho používáte, a neméně i na kvalitě výrobku. Jakmile se ale opotřebuje, roztřepí, nebo se drátek ohne tak, že je používání už komplikované, bez lítosti ho vyhoďte. Už by nedělal svou službu stoprocentně.

Čtěte také:

Reklama