Pokud nemáte plány na zítřek, staňte se Indiana Jonesem! Třetí říjnovou sobotu se totiž každoročně napříč celým světem koná Mezinárodní den archeologie. Jaký program a aktivity si pro návštěvníky všeho věku a všech zájmů letos připravily české archeologické organizace?

Pro zájemce z řad široké veřejnosti se například poprvé otevřou prostory Archeologického ústavu AV ČR. Zájemci se mohou těšit na desítku stanovišť určených rodinám s dětmi, kde si budou moci mimo jiné (lukostřelba, hledání artefaktů, rekonstrukce keramiky) prohlédnout a sáhnout na originály archeologických nálezů, prozkoumat s tabletem nebo chytrým telefonem virtuální pravěké pohřby, či setkat se v rozšířené realitě s našimi dávnými předky.

Tak jako v minulém roce se mohou zájemci přihlásit na archeologem komentovanou prohlídku Sedleckého kláštera v Kutné Hoře, nově také na prohlídku po kulturní památce Vyšehrad. Navštívit můžete i výstavu „Archeologie a 2. světová válka“ v Oblastním muzeu Most.

V Českých Budějovicích vás po oba víkendové dny vždy ve 14 hodin provede archeolog z odborného pracoviště NPÚ po místech, kde probíhal archeologický výzkum. Dozvíte se, jak vypadá archeologická sonda, co vše předchází tomu, než se kopne do země. Jak se v sondě pracuje a jaký je výstup archeologického výzkumu.

Další místa, kde se můžete zúčastnit Mezinárodního dne archeologie, naleznete na mapě zde.

archeolog

Zdroj foto: Facebook Mezinárodní den archeologie

Reklama