Divadlo ABC připravilo na konec sezóny nultý ročník nového projektu, Mezinárodního festivalu šansonu.

Festival proběhne od 28. června do 2. července 2005.

Čtyři koncertní večery představí  3, popř. 4 šansoniéry, závěrečný koncert pak bude patřit všem přítomným umělcům (koncerty začínají vždy v 19 hodin).

 

Na festivalu se představí umělci ze 7 zemí - v abecedním pořadí z České Republiky, Dánska, Francie, Chorvatska,  Maďarska, Polska a Slovenska.

 

Pro diváky je zároveň připraven cyklus „workshopů“, tj. tvůrčích dílen tak, aby pro posluchače i pedagogy pražských uměleckých škol  a interesovanou veřejnost vznikla možnost přímo komunikovat, nahlédnout do způsobu interpretace a jevištní prezentace hostů festivalu, umožnit diskusi zajímavou a přínosnou pro všechny zúčastněné.  Tyto „workshopy“ proběhnou ve dnech 28. 6.–1. 7., vždy od 14 hodin v prostorách kavárny divadla ABC.

 

Z původně avizovaného programu bylo zrušeno vystoupení chorvatské umělkyně L. Bajuk, která nicméně přislíbila účast na příštím ročníku festivalu.

 

Cena jednotlivých koncertů byla snížena z původních 450 Kč na 300 Kč.

Vstupenky je možné zakoupit v pokladně divadla ABC, případně prostřednictvím internetových stránek www.divadloabc.cz.

 

Podporu festivalu vyjádřil jak magistrát hl. m. Prahy, tak ministerstvo kultury ČR. Osobní záštitu nad festivalem převzal ministr kultury Pavel Dostál. 

 

 

PROGRAM FESTIVALU

 

Koncert 28. 6.

Igor Šebo

Majbritte Ulrikkeholm

Zvonko Zidarič

Maria Meyer

 

Koncert 29. 6.

Renata Drössler

Marián Geišberg

Elzbieta Okupska

 

Koncert 30. 6.

Světlana Nálepková

Enikö Szilagyi

Szidi Tobias

Miquéu Montanaro

 

Koncert 1. 7.

Jiří Dědeček

Corine Milian

Enikö Eszenyi

 

Koncert 2. 7.

(v abecedním pořadí – definitivní pořadí koncertu bude upřesněno)

Jiří Dědeček

Renata Drössler

Enikö Eszenyi

Marián Geišberg

Maria Meyer

Corne Milian

Miquéu Montanaro

Světlana Nálepková

Elzbieta Okupska

Enikö Szilagyi

Igor Šebo

Szidi Tobias

Majbritte Ulrikkeholm

Zvonko Zidarič

 

 

Umělci vystupující na festivalu:

 

Jiří Dědeček                           /Česká republika/

Vystudoval obor knihovnictví a vědecké informace, později scénáristiku a dramaturgii na FAMU. Sám sebe charakterizuje jako šantánového písničkáře a básníka. Je známý i jako překladatel básní a divadelních textů, především z francouzštiny, ale též z němčiny, angličtiny a ruštiny. Koncertuje s písněmi převzatými, ale i je i autorem cca 500 původních textů, které interpretuje buď sám, nebo je píše pro jiné zpěváky. Známý je jeho vlastní rozhlasový pořad „Písničky po francouzsku“, či televizní pořad „Cizí slovo poezie“.

 

Renata Drössler                      /Česká republika/       

Absolventka DAMU v Praze - zpěvačka a  šansoniérka disponující charakteristickým hlasem, naprosto ideálním pro interpretaci písní Marlene Dietrich  a dalších hvězd světového šansonu. Pozoruhodný je její scénický projev, ve kterém se nerozlučně snoubí slovo, hudba i pohyb, a tvoří tak svým způsobem unikátní divadlo písně.  Je proto nazývána „Černým motýlem českého šansonu“. Po sedmiletém působení na polských scénách vystupuje v současné době vedle koncertní činnosti  v pořadu „Edith a Marlene“  v Divadle pod Palmovkou a v projektu šansonů inspirovaných hudbou F. Chopina: „Divadlo písně Chopin – Inspirace, Improvizace, Interpretace“.

 

Enikö   Eszenyi                       /Maďarsko/

Divadelní a filmová herečka, přední členka budapešťského divadla Vígszínház. Mimořádný talent prokázala v široké škále ústředních rolí děl světových dramatiků. Od roku 1991 se věnuje i divadelní režii. V úloze režisérky se představila nejen v Budapešti, ale i v Praze (v Národním divadle), Bratislavě, Varšavě a Washingtonu. Bohatá  je  i její biografie filmová a televizní, je nositelkou řady prestižních ocenění. V oblasti šansonu je známá svým velmi osobitým, živelným projevem.

 

Marián Geišberg                     /Slovenská republika/

Absolvent Vysoké školy múzických umění v Bratislavě prošel angažmá v několika slovenských divadlech. Od roku 1992 působí na prknech Slovenského národního divadla, v němž ztvárňuje řadu výrazných postav (např. Jindřicha II. ve hře J.Goldmana Lev v zimě či Benedikta v inscenaci Na konci hry). Vedle herecké činnosti je známý též jako svérázný spisovatel, skladatel a  v neposlední řadě zpěvák, jehož texty jsou výjimečné svou upřímností a intimitou.

 

Maria Meyer                           /Polsko/

Herečka a zpěvačka, která debutovala v divadle St.Jaracz v Olsztynu a od roku 1985 je členkou divadla Rozrywki v Chorzowu. Jejím hlavním repertoárem jsou role muzikálové, za něž také byla vyhlášena laureátkou „Golden Mask Award“. Je také členkou kabaretu „Pod Egida“, s kterým vystupovala ve Švýcarsku, Německu, Itálii a Kanadě. V roce 1998 založila vlastní divadlo pod názvem MA SCALA- Teatr Marii Meyer. Kritika i publikum vysoce oceňují její všestrannost v projevu a interpretaci. 

 

 

Corine Milian                          /Francie/

Jedna z mimořádně všestranných umělkyň – skladatelka, zpěvačka, přesněji interpretka, též autorka hudby a spisovatelka, která se na svoji dlouhou uměleckou cestu vydala již roku 1978 jako basistka různých rockových skupin. Po Konzervatoři hudby a studiích muzikologie absolvovala i Školu šansonu v Paříži /1987-89/. Její projev, navazující na tradice klasického francouzského šansonu, je universální ve smyslu kombinace scénického projevu, důrazu na interpretaci textu a skvělé hudební zvládnutí skladby.

 

Miquéu Montanaro                 /Francie/

Tento výrazný multiinstrumentalista se narodil v roce 1955 francouzským rodičům v maďarském Raabu. Nejprve se věnoval studiu saxofonu, ale brzy byl ovlivněn tradičními hudebními styly nejen maďarskými, ale také provensálskými - své skladby komponuje i pro typickou provensálskou flétnu či malý bubínek. Skládá koncertní díla pro skupiny jazzové, klasické a tradicionální. Diriguje a vystupuje  v zemích všech světadílů s výraznými hudebními skupinami i sólisty. Jeho velice originální pojetí  potvrdilo také vystoupení na pražských Strunách podzimu 2003.

 

Světlana Nálepková               /Česká republika/

Po absolutoriu hudebně-dramatického oboru Konzervatoře v Praze působila v pražských divadlech Ypsilon a Hudební divadlo v Karlíně. Na desetiletou spolupráci s pantomimickou skupinou MIMTRIO navázala od roku 1986 řadou samostatných úspěšných projektů: Sněhurka na trampolíně, Tenhleten Manhattan a jiné vedlejší příznaky, Marlene - písně Marlene Dietrichové zpívá S. Nálepková, Láska je fata morgana a v poslední době Milovat k smrti – malý muzikál o velké Edith Piaf. K řadě výrazných divadelních rolí této umělkyně patří též role muzikálové, filmové a televizní.

 

Elzbieta Okupska                    /Polsko/

Začala hereckou kariéru v Koszalinu. Už roku 1984 dosáhla prvního ocenění v představení „Actor´s Song“ ve Wroclavi a roku 1986 se stala členkou divadla Rozrywki v Chorzowu. Vynikla zde jak v činoherním, tak muzikálovém repertoáru. Od roku 1995 koncertuje sólově, jejím nejpopulárnějším programem jsou písně Bertolda Brechta, zpívané pro ni charakteristickým, velmi originálním kontraaltovým hlasem. Je nositelkou řady významných cen, z toho čtyřikrát laureátkou „Golden Mask Award“. 

 

Enikö  Szilagyi                        /Maďarsko/

Umělkyně, která jako filmová a divadelní herečka prošla třemi zeměmi – od Rumunska, kde se narodila, přes Belgii až po Maďarsko, kde od roku 1993 působí ve stěžejních rolích na scénách předních divadel. Jako zpěvačka interpretuje především písně E.Piaf, J.Brela a dalších světových šansoniérů.  Četná vystoupení má za sebou nejen ve výše uvedených zemích, ale též ve Francii, Německu a USA. Její velkou devizou je hlas osobitého sametového zabarvení.  

 

 

Igor Šebo                                /Česká republika/

Vystudoval estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě a svoji profesní dráhu zahájil jako hudební dramaturg v Prešově. Kromě několika rozhlasových her napsal divadelní monodrama „Podivná splátka“, o něco později hru „Moje past“, ve které sám účinkuje.Tento titul pravidelně uvádí Lyra Pragensis. Deset let úzce spolupracoval s Miroslavem Horníčkem, se kterým vystupoval téměř na všech významných českých a slovenských scénách. Dvakrát byl  hostem Chansonfestu, mezinárodního festivalu šansonů v chorvatském Záhřebu. Zpíval také na mezinárodních galavečerech v Teatre Rozrywki v polském Chorzowě. Již čtyři sezóny hostuje v Divadle S+H, je spoluautorem a účinkujícím v divadelním projektu „C´est la vie“ a pravidelně vystupuje se svým šansonovým recitálem.Je iniciátorem a uměleckým ředitelem Mezinárodního festivalu šansonu v Praze.

 

Szidi Tobias                            /Slovenská republika/

Slovenská herečka a zpěvačka, členka divadla Astorka-Korzo 90,  je označována za korunní princeznu česko-slovenského šansonu. Svým nádherně měkkým a přitom dráždivým hlasem zpívá písně P. Lipovského, M. Horáčka i písně vlastní. Má osobitý jevištní projev, hluboce vyjadřující různé pocity a nálady. Její druhé sólové album, nazvané „Punto Fijo“ , zaznamenalo velký úspěch a je velkým příslibem do budoucna.

 

Majbritte Ulrikkeholm /Dánsko/

Šansoniérka a zároveň skladatelka a spisovatelka zpívá v angličtině a v dánštině. Preferuje komorní styl s nádechem spirituality a důrazem na citový prožitek, specifické jsou zejména písně meditativního charakteru na bázi šamanských zpěvů. Z toho vyplývá i její multiinstrumentalita, upřednostňuje historizující hudební nástroje  - tibetské zvony, flétny či harfu. Koncertuje převážně v chrámech, ale vystupuje i v koncertních sálech, rozhlase a v televizi. V roce 1997 napsala částečně autobiografickou knihu oscilující mezi fakty a pohádkovou fantazií. Důležité je též její působení v oblasti výchovy dětí a mládeže, které svou tvorbou inspiruje k rozvíjení jejich kreativity.

 

Zvonko Zidarič            /Chorvatsko/   

Zpěvák a skladatel, autor více než stovky původních šansonů, které složil v průběhu své téměř třicetileté kariéry. Často vystupuje na festivalech doma i v zahraničí, kde již absolvoval cca tisíc vystoupení. Píše i pro jiné zpěváky a dětské sbory, spolupracuje s populární skupinou Historioni. Patří k předním organizátorům mezinárodního festivalu Chansonfest v Záhřebu.

 

tiskové informace:

Tereza Rychnovská

608 327 597

terezarychnovska@tiscali.cz

 

www.mfchanson.cz

www.divadloabc.cz

 

 

 

MEZINÁRODNÍ  FESTIVAL  ŠANSONU

MĚSTSKÁ  DIVADLA PRAŽSKÁ – DIVADLO ABC

V JÁMĚ 1, PRAHA 1

 

Reklama