Foto: Shuttestock
V roce 1908 se v New Yorku sešlo a pochodovalo několik tisíc švadlen, které stávkovaly za zkrácení pracovní doby, zvýšení mezd a v neposlední řadě také volební, politická a hospodářská práva pro ženy. Od té doby se v USA slavil Národní den žen vždy poslední únorovou neděli.
Na evropský kontinent se svátek dostal přibližně o dva roky později. Ale oficiálně se slavil až v roce 1911, kdy se evropské ženy oficiálně sešly, aby bojovaly za své volební právo. V roce 1975 ho pak oficiálně uznává i Organizace spojených národů jako mezinárodní den solidarity žen za rovnoprávnost, spravedlnost, mír a rozvoj.
Přesné datum 8. března bylo ale stanoveno až později. 23. února 1917 se v Petrohradě konala velká demonstrace žen proti světové válce. Ta pak vedla k abdikaci cara a oficiálnímu uznání volebního práva ženám. Toto datum juliánského kalendáře odpovídá 8. březnu v kalendáři gregoriánském, proto byl svátek oficiálně vyhlášen na tento den.
Například v Rusku se tento svátek dodnes slaví velice honosně a u jeho příležitosti ženy dostávají hodnotné dary. Za nevhodné dárky k MDŽ se považují erotické pomůcky, kuchyňské náčiní nebo levná bižuterie. Naopak vítané bývají šperky či luxusní spodní prádlo.
U nás došlo po 17. listopadu k útlumu tohoto svátku, jinde ve světe se těší velké oblibě. Slaví se na Slovensku, v Polsku, v Bosně a Hercegovině anebo v Číně. Ženy si přijdou na své i v Kambodži, v Arménii, v Indii, Izraeli či Alžíru.
Mezinárodní den žen se ale slaví například i v Ugandě, a to od roku 1984. Státním svátkem se stal až o sedm let později. Zajímavostí je, že vláda každý rok vybírá téma, na které se během MDŽ bude soustředit. Například v roce 2017 se zaměřila na podporu postavení žen v práci. O rok později zase upozornila na důležitou roli ugandských policistek.
V Saudské Arábii probíhají oslavy tohoto svátku hned několik dní. Přesněji řečeno 1. – 3. března. V rámci oslav se hojně diskutuje o ženských právech, která tu stále nemají adekvátní podobu. Ještě v loňském roce nebylo ženám umožněno bez souhlasu mužského opatrovníka (manžela, syna, otce, bratra) vycestovat za hranice a ještě stále arabské ženy nemohou podnikat, vlastnit bankovní účet nebo podstoupit bez souhlasu lékařský zákrok.
V Číně se MDŽ slaví od roku 1949 a ženy u příležitosti svého svátku dostávají od zaměstnavatelů půl dne volna. Den před 8. březnem se pak slaví Den dívek, který oslavuje úspěchy čínských studentek.
V Turecku tento den patří opravdu jen ženám. Muži mají 8. března zákaz vstupu do všech restaurací a ve většině z nich se podává speciální dámské menu.
Zdroje: Víte, proč se slaví Mezinárodní den žen?, Marianne, Mezinárodní den žen: 10 zajímavostí, které jste o něm možná nevěděli
Nový komentář
Komentáře
Letos jsem od manžela nedostala nic na Valentýna, protože to zazdil. Omluvil se s tím, že dostanu dárek na mdž. Dokonce jsem si ho mohla sama vybrat, a tak jsem si vybrala chytré hodinky https://www.smartomat.cz/armodd-squarz-11-pro-zlata-s-kovovym-reminkem-silikonovy-reminek/ Myslím, že jsou za slušnou cenu a líbí se mi taky hodně nabídka funkcí.