Jak jinak oslavit zítřejší Mezinárodní den zdravého spánku než zdravým spánkem? Jenže z toho se vlivem stresu a pracovního vytížení stává hotová věda. Ty tam jsou doby, kdy lidé přišli unavení z fyzické práce a během chvíle usínali.
Než se vydáte k lékaři pro prášek na spaní, zkuste dodržovat několik zásad pro kvalitní spánek. Nebo alespoň ty, které jsou právě pro vás schůdné.
Než se vydáte do postele
- Odpusťte si nápoje s obsahem energizujících látek. Kávu, kolové nápoje, černý a zelený čaj, nebo energetické nápoje byste měli pít nejpozději 4 hodiny před spaním.
- Ani cigareta vám dobře neudělá. Obsahuje nikotin, který také povzbuzuje.
- Večer nejezte těžká jídla. Poslední si dopřejte 3 hodiny před spaním. Ale nechoďte spát ani hladoví.
- Rádi se večer uklidníte sklenkou něčeho ostřejšího? Možná rychleji usnete, ale váš spánek nebude tak kvalitní. Alkohol narušuje důležitou fázi spánku, takže se ráno cítíte unavení.
- Spánek můžete naopak podpořit bylinkovými čaji. Výborně se hodí meduňka, kozlík lékařský, chmel otáčivý nebo mučenka. Nechutná vám? Naštěstí existují doplňky stravy s jejich extrakty.
- Nestresujte se. Ne vždy to jde, ale zkuste neřešit důležité věci před ulehnutím do postele. Ráno moudřejší večera tu platí dvojnásob.
- Potřebujete si pročistit hlavu? Nepouštějte se do náročného cvičení, jděte raději na pohodovou procházku.
Když už jste v peřinách
- Do postele byste se měli dostat každý den přibližně ve stejnou dobu. A to i o víkendu. Vaše tělo potřebuje stereotyp.
- Ideální teplota na spaní je 18–20 stupňů Celsia. Základem je mít v teple nohy. Se studenýma se usíná hůře.
- V ložnici byste neměli dělat nic jiného, než pro co je určená. Tabu by měla být elektronika.
- Nechoďte do postele s knihou. Tu si čtěte raději v křesle. Ulehnutí do postele má automaticky signalizovat, že jdete spát.
- Zhasněte. Spaní při rozsvíceném světle, třeba i tlumeném, má negativní vliv na strukturu mozku. Produkce melatoninu, který navozuje spánek, se zastavuje, když na sítnici oka dopadá světlo. Hlavně to modré o vlnové délce 460 až 480 mm. Pokud se tedy v noci vypravíte na toaletu, ideální bude, když půjdete potmě. A v posteli mějte při usínání zavřené oči.
- Nekontrolujte během usínání hodiny. Oddejte se raději sladké nevědomosti, kolik hodin vám zbývá do ranního budíčku.
- Nepodřimujte přes den, večer budete mít potíž zabrat.
Nový komentář
Komentáře
Co delam spatne? Mam male mimino
"Nechoďte do postele s knihou"... ? Ale to je jediné, co na mě zabírá
.
Skoro pravidelně vytuhnu k večeru v křesle a v noci spím jak dřevo. Jediné, kdy hůře usínám je neděle a to nespím odpoledne.
Jak to tak čtu, dělám skoro všechno špatně, ale starého psa...
Pentlička — #5 Meduňkový čaj jsem také zkoušela. Ale jediný účinek byl, že jsem běhala na malou. Ale jinak to tedy účinek nemělo žádný.
Večer piju meduňkový čaj, ale jeho účinky nějak necítím. Občas si dám i malé kafíčko a klidně po něm usnu. Někdy si kafe nedám a neusnu a neusnu, nevím proč. V posteli si čtu každý večer již od svých šesti let a žádný vliv to na mě nemá. Po alkoholu se mi spát vůbec nechce, naopak alkohol mě vzpruží, a to i pivo, které má prý mít sedativní účinky. Na mě působí zcela opačně.
A já se tak celý den těším,jak si v posteli otevřu knížku a oddám se čtení
Při usínání mějte zavřené oči, haha, to by mě nenapadlo
alenabl — #1Taky to dobře znám.
už jsem vyzkoušela kde co, ale jsou prostě dny, kdy spaní je bídné