5f9bf3dfe58f3obrazek.png
Ta vznikla na popud jistého Donalda Watsona, který společně s pár dalšími lidmi vystoupil z organizace Vegetarian Society, jež se odmítla zabývat problematikou mléčného průmyslu a jeho vlivu na zvířata a životní prostředí. V České republice se tomuto životnímu stylu věnuje Česká veganská společnost, která si klade za cíl snížit do roku 2040 živočišnou spotřebu o 50 %.

Masožrouti vs. generace Z

Veganství je spojováno se zdravým životním stylem a vychází z etického soucitu se zvířaty. Věděli jste, že až 10 % mladých lidí ve věku 18-34 let preferuje bezmasou stravu? S tímto trendem se podstatně méně ztotožňují lidé starší 55 let, kteří nejsou moc ochotni na veganskou stravu přecházet. Změny ve stravování se odehrávají spíše u mladších lidí, což dokazuje, že jejich generace není lhostejná k environmentálním změnám. Nejmladší generaci Z nejvíce záleží na ohleduplném chování k hospodářským zvířatům.

Snídaně a svačinky i pro vegany
5f9bf3fb6fb9aobrazek.png

Letos se k oslavám Mezinárodního dne veganství připojí i česká cereální společnost Emco, která nedávno získala na vybrané produkty mezinárodní známku V-label, jež spotřebitelům usnadňuje orientaci mezi veganskými a vegetariánskými výrobky či službami. „Všechny naše produkty jako jsou mysli, ovesné kaše, ovesné vločky, sušenky nebo tyčinky jsou ze své podstaty rostlinné, takže nám přišlo přirozené o této skutečnosti zákazníky informovat prostřednictvím značky V-label,“ vysvětluje generální ředitel, Martin Jahoda.
5f9bf413cd0aaobrazek.png

Do kategorie produktů, které nosí na přední nebo zadní části obalu označení V-Label patří všechny produkty z kategorie Super mysli a vybrané produkty z kategorií Super kaše, ořechové tyčinky s proteinem a ovocné tyčinky. Horkou novinkou společnosti jsou Super dortíky, které zatím logo V-label nemají, ale jsou veganské, přirozeně bezlepkové a bez přidaného cukru. Představují tak zdravější, ale velice chutnou alternativu k běžným zákuskům. Rodinná firma navíc do České republiky dováží vegansky orientované značky, např. rostlinná mléka Joya nebo sýry Violife.
5f9bf43306170obrazek.png

Oves je také rostlina
5f9bf4d51727bobrazek.png
Ovesné vločky jsou nejdůležitější ingrediencí, s kterou Emco pracuje. „Vločky mohou působit jako velmi banální, ale některé jdou do sypaného mysli a další zase do křupavého. Jiné se nasekávají do kaší, aby byly nasákavé. A potom jsou také vločky, které putují do Maroka pro místní trh,“ říká Martin Jahoda. Společně s ovsem jsou nejčastějšími rostlinnými surovinami ořechy, ovoce a super potraviny například v podobě chia semínek.
5f9bf50db5d28obrazek.pngZdroj fotografie: Česká veganská společnost
5f9bf53ad46f8obrazek.png

Reklama