erwrer.jpg

Foto: Shutterstock

Nejraději si kávu dopřáváme po probuzení a během dopoledne, pro téměř třetinu Čechů je neodmyslitelnou součástí pracovního dne. Zkušenosti ukazují, že stále více osob vnímá dostupnost kvalitní kávy na pracovišti jako žádaný zaměstnanecký benefit.

Brazílie vévodí světové produkci kávy

Podle údajů Mezinárodní organizace pro kávu bylo v minulém sklizňovém období (2019/2020) vyprodukováno bezmála 10 milionů tun kávy. Pozici největšího producenta kávy potvrdila Brazílie s 3 492 660 tunami vyprodukované kávy, tedy více než třetinou z celkové produkce. Druhým největším kávovým producentem byl Vietnam, třetí příčka patřila Kolumbii.

shutterstock-1244415658.jpg

Foto: Shutterstock

Skandinávci vedou žebříček konzumentů kávy

Káva je po ropě druhou nejvíce vyváženou komoditou na světě. Z celosvětového objemu se na spotřebě kávy Evropa podílí třetinou a je tak největším trhem s kávou. Nejvyšší roční spotřeba na obyvatele je ve skandinávských zemích. V přepočtu na osobu zkonzumují nejvíce kávy Finové (12 kg), průměrný Fin si dopřává téměř čtyři šálky kávy denně. Káva je ve Finsku tak oblíbená, že pro finské zaměstnance jsou zákonem stanoveny dvě desetiminutové přestávky na kávu. Prvních devět pozic v žebříčku konzumentů kávy zůstává na evropském kontinentu. Druhé je Norsko a třetí Island. U nás spotřeba kávy od roku 2015 roste, podle posledních údajů se meziročně zvýšila o 5,4 %. Češi tak ročně zkonzumují průměrně 2,2 kg kávy na osobu.

6155ace627307shutterstock-1980760106.jpg

Foto: Shutterstock

Posun v kávových preferencích Čechů

„Ze zpětné vazby od zákazníků je patrné, že přestože stále nejvíce Čechů konzumuje instantní nebo mletou kávu, jejich preference se čím dál více posouvají ke kávě zrnkové. Dlouhodobě roste také obliba kapslové kávy,“ říká Lumír Františák, sales manager JDE Professional, pod níž spadá značka prémiové kávy L’OR. Podle průzkumu Instant Research agentury Ipsos provedeném v září 2021 konzumuje zrnkovou kávu z plně automatického kávovaru téměř 20 % lidí. Některou z forem kapslové kávy upřednostňuje 9 % dotázaných.

shutterstock-507755494.jpg

Foto: Shutterstock

Kávové zvyklosti Čechů

Průzkum rovněž odhalil, že život bez kávy si nedokáže představit 6 z 10 lidí. Pro velkou část dotázaných (31,4 %) je káva zdrojem energie a vzpruhou k lepšímu soustředění se. Je nedílnou součástí startu dne a snídaně (19,2 %), bývá spojená s chvílemi odpočinku, ať už v práci (10,7 %), nebo doma po příchodu ze zaměstnání (9, 8 %). Pro mnohé (11,7 %) se stalo pití kávy rituálem.

zczcrzc.jpg

Foto: Průzkum Instant Research agentury Ipsos

V neposlední řadě nedají Češi dopustit na její lahodnou chuť (14,7 %). 88 % dotázaných si denně dopřává alespoň jeden šálek kávy, nejčastěji však vypijí 2-3 kávy (53,1 %). Pouze u jednoho šálku zůstává 23 % dotázaných, naopak 4 a více káv si užívá 11,9 % Čechů.

zczc.jpg

Foto: Průzkum Instant Research agentury Ipsos

Češi jsou zvyklí pít kávu spíše v první půlce dne. Více než polovina z nás si kávu dává nejčastěji ráno, u snídaně nebo jednoduše po probuzení. Každý čtvrtý Čech kávu popíjí nejraději během dopoledne. Po obědě se na šálek kávy těší 10,4 % lidí. Obdobný počet dotázaných (13,7 %) si dopřává kávu nejraději během odpoledne. Jen necelé procento lidí kávě holduje ve večerních hodinách.

escesces.jpg

Foto: Průzkum Instant Research agentury Ipsos

Češi pijí kávu nejčastěji u sebe doma (67,2 %). Nezanedbatelná část z nás si ale kávu dopřává v práci (29,1 %). Ruku v ruce s aktuálními trendy napříč kategoriemi kávy a posunem spotřebitelských preferencí k zrnkové potažmo kapslové kávě se mění i role kávy na pracovišti. Není výjimkou, že zaměstnanci očekávají na pracovišti kávu na úrovni kávy z kavárny. Kvalitní káva se stává podstatným zaměstnaneckým benefitem.

wewe.jpg

Foto: Průzkum Instant Research agentury Ipsos


Zdroje: Mezinárodní organizace pro kávuČeský statistický úřad, Průzkum Instant Research agentury Ipsos provedený v období 16.-22. září na vzorku 1050 osob, muži a ženy, celá ČR, World Population Review, CBI

Reklama