V souvislosti se znečištěním vzduchem se často mluví o venkovním prostředí, zejména ovzduším ve městech. Ve skutečnosti však většinu času trávíme v interiéru, ať už doma, v práci anebo v restauracích. Světová organizace WHO odhaduje, že až 90 % času trávíme v budovách. Zejména s příchodem podzimu se čas strávený v interiérech zvyšuje. „Jakmile se venku ochladí, máme tendenci trávit více času uvnitř a méně často větrat své domovy,“ říká Gem McLuckie, vedoucí vědecká pracovnice v mikrobiologii společnosti Dyson. Velmi důležitá je proto nejen čistota vzduchu v ulicích, ale také u útrobách domácností.

64f09cb94cc2eobrazek.png

Filtry z čističek vzduchu prozradily, co všechno „létá“ doma vzduchem

V uzavřených prostorech se nečistoty koncentrují a znečištění vzrůstá zejména při činnostech, jako je například vaření nebo víření prachu během stlaní postelí. Rozvířit vzduch můžeme také při puštění větráku, anebo pouhým pohybem po bytě. Vědci ze společnosti Dyson provedli analýzu filtrů čističek po celém světě a zjistili, že na nich ulpívají až překvapivé nečistoty od prachu přes zbytky hmyzu, odumřelé části pokožky, částice kosmetiky, zbytky vonných svíček či cigaretový popel... A nechybí ani částice zvenčí, které si přinášíme domů na oblečení nebo podrážkách bot a vpouštíme je do svých domovů při pravidelném větrání.

Alergeny jsou často neviditelné

Prach se skládá z mnoha složek a může obsahovat i alergeny, jako jsou pyly, výkaly roztočů či jejich mrtvá těla. Ačkoliv je pouhým okem nevidíte, jsou rozšířeny v různých koutech domova, včetně podlah, pohovek a postelí. Obyčejná činnost, jako je sezení na pohovce, způsobí, že se tyto částice vznášejí ve vzduchu a mohou vyvolat alergickou reakci. Velikost roztoče, spory plísní a dalších alergenů se často pohybují mezi 0,5 až 5 mikrony. Pro srovnání: průměr lidského vlasu má kolem 50 mikronů.

64f09ccfb25fcobrazek.png

Zjistěte úroveň znečištění ve svém bytě či kanceláři

Kvalitu vzduchu ve vnitřních prostorách můžeme do velké míry ovlivnit. Díky čističkám vzduchu je možné nečistoty eliminovat a zachytit případné škodliviny dříve, než je vdechnete. Například čistička vzduchu Dyson Purifier Hot+Cool Formaldehyde díky filtru HEPA 13 zachytí 99,95 % znečišťujících látek o velikosti pouhých 0,1 mikronu. Odstraňuje z ovzduší prach, alergeny i viry a současně likviduje formaldehyd. Integrované senzory neustále vzduch analyzují, zatímco jedinečný algoritmus kontroluje data každou sekundu. Diagnostikuje znečišťující látky na molekulární úrovni a zobrazuje aktuální výsledky na LCD displeji, díky čemuž vidíte úroveň znečištění ve svém bytě či kanceláři. Disponuje výkonnou technologií Air Multiplier™ pro vyčištění celé místnosti, a navíc v létě vzduch osvěžuje a zimě zahřívá.

Reklama