Dršťková polévka
Dušené dršťky s cibulí a paprikou patří k oblíbeným pochoutkám Čechů, většinou ale nikoliv cizinců. Tato vydatná hustá polévka má červenou barvu a lehce pikantní chuť. Do polévky se nejčastěji zapracovávají kousky uzeného masa nebo klobásy. Dršťky nevypadají vábně, ale Češi je mají rádi.

shutterstock-2258177057.jpg
Foto: Shutterstock

Nudle s mákem
Většina lidí je zvyklá jíst těstoviny se sýrovou nebo rajčatovou omáčkou a připadá jim divná verze na sladko. Tu přitom jedí už malé děti s velkou oblibou. Jde o široké tenké nudle, které se zalijí rozpuštěným máslem a posype mákem. Kdysi patřilo k jídlům pro chudé, protože na výrobu tohoto pokrmu nepotřebujete příliš ingrediencí – pouze tři.

Kyselo
Kyselo je vydatná česká polévka, která se začala vařit v Krkonoších. Základem polévky je chlebový kvásek, který se zalévá silně okořeněným vývarem s kmínem a vaří se do zhousnutí. Dodnes vzniklo spoustu variant této polévky, ale tradičně se podává s bramborami a houbami a zdobí se vajíčkem. Kyselo patří mezi nejstarší česká jídla, které je podobné polské kyselé polévce. Ti, kteří na chuť kysela nejsou zvyklí, si ho nemusí oblíbit a naopak jim chuť přijde velmi zvláštní.

Prdelačka
Krvavou polévku zkousne málokdo. Vepřové krve je u zabijačky hodně, takže se hned využívá k výrobě této chutné polévky. Přidávají se do ní kroupy a voní po česneku a majoránce. 

64c0d39c947ffblobid0.jpg
Foto: Shutterstock

Jitrnice
Klobásy obecně jsou častým a populárním pokrmem obyvatel ČR. Jitrnice patří k nejrozšířenějším vepřovým klobásám, která se vyrábí z vepřových jater a ostatních orgánů. Už když někomu prozradíte její složení, pravděpodobně se bude zdráhat ochutnat. Někteří ale jitrnici považují za opravdovou pochoutku, která se těší velké oblibě. Dá se dochutit různými bylinkami a kořením, jako je česnek nebo majoránka. Jitrnice se dají grilovat nebo smažit, typická příloha k nim je kyselé zelí.

shutterstock-1160778535.jpg
Foto: Shutterstock

Tlačenka
Tlačenka je u cizinců velmi neoblíbená, zejména kvůli jejímu složení a struktuře. Působí želatinovým dojmem a je vytvořena z vepřových kousků a někdy drobů, které se dusí s nakrájenými krky. Směs se plní do vepřových střev a nechá se ztuhnout. Tlačenka se obvykle tvaruje do dlouhých válečků a podává se nakrájená na silné plátky. Podobně jako jitrnice, jí se s cibulí a octem.

Zdroj: praguemorning, tasteatlas, praguecityadventures

Reklama