Dršťková polévka
Dušené dršťky s cibulí a paprikou patří k oblíbeným pochoutkám Čechů, většinou ale nikoliv cizinců. Tato vydatná hustá polévka má červenou barvu a lehce pikantní chuť. Do polévky se nejčastěji zapracovávají kousky uzeného masa nebo klobásy. Dršťky nevypadají vábně, ale Češi je mají rádi.
Foto: Shutterstock
Nudle s mákem
Většina lidí je zvyklá jíst těstoviny se sýrovou nebo rajčatovou omáčkou a připadá jim divná verze na sladko. Tu přitom jedí už malé děti s velkou oblibou. Jde o široké tenké nudle, které se zalijí rozpuštěným máslem a posype mákem. Kdysi patřilo k jídlům pro chudé, protože na výrobu tohoto pokrmu nepotřebujete příliš ingrediencí – pouze tři.
Kyselo
Kyselo je vydatná česká polévka, která se začala vařit v Krkonoších. Základem polévky je chlebový kvásek, který se zalévá silně okořeněným vývarem s kmínem a vaří se do zhousnutí. Dodnes vzniklo spoustu variant této polévky, ale tradičně se podává s bramborami a houbami a zdobí se vajíčkem. Kyselo patří mezi nejstarší česká jídla, které je podobné polské kyselé polévce. Ti, kteří na chuť kysela nejsou zvyklí, si ho nemusí oblíbit a naopak jim chuť přijde velmi zvláštní.
Prdelačka
Krvavou polévku zkousne málokdo. Vepřové krve je u zabijačky hodně, takže se hned využívá k výrobě této chutné polévky. Přidávají se do ní kroupy a voní po česneku a majoránce.
Foto: Shutterstock
Jitrnice
Klobásy obecně jsou častým a populárním pokrmem obyvatel ČR. Jitrnice patří k nejrozšířenějším vepřovým klobásám, která se vyrábí z vepřových jater a ostatních orgánů. Už když někomu prozradíte její složení, pravděpodobně se bude zdráhat ochutnat. Někteří ale jitrnici považují za opravdovou pochoutku, která se těší velké oblibě. Dá se dochutit různými bylinkami a kořením, jako je česnek nebo majoránka. Jitrnice se dají grilovat nebo smažit, typická příloha k nim je kyselé zelí.
Foto: Shutterstock
Tlačenka
Tlačenka je u cizinců velmi neoblíbená, zejména kvůli jejímu složení a struktuře. Působí želatinovým dojmem a je vytvořena z vepřových kousků a někdy drobů, které se dusí s nakrájenými krky. Směs se plní do vepřových střev a nechá se ztuhnout. Tlačenka se obvykle tvaruje do dlouhých válečků a podává se nakrájená na silné plátky. Podobně jako jitrnice, jí se s cibulí a octem.
Zdroj: praguemorning, tasteatlas, praguecityadventures
Nový komentář
Komentáře
Nevím, které cizince pisatelka testovala. Dršťky jsou delikatesa i ve Francii, v Maďarsku. Dršťková polévka se vaří i v Bulharsku. Polévka jako kyselo se vaří v ruské i polské kuchyni. Vepřové výrobky - jitrnice, jelita, tlačenka světlá i krvavá se vyrábí a konzumuje i v Bavorsku a Rakousku. Slováci mají podobnou kuchyni jako Češi. Obě kuchyně jsou nikoliv tradiční, ale jsou zde vlivy gastronomie německé, rakouské, maďarské, polské i ukrajinské a ruské.
Tlačenka, neboli presswurst, se neplní do vepřových střev. Plní se do vepřového žaludku a do obalů ve tvaru nekonečného rukávu, který se dříve vyráběl z mastného papíru a dnes z polyetylenu.
Nejsem konzumentem vepřových výrobků ani nudlí s mákem, ale kdo má rád tato jídla, proč bych mu to vymlouvala.
Konzumace jakýchkoliv pokrmů je čistě zvyk. Každý považuje to jídlo za dobré, běžné, protože je na ně zvyklý od dětství. Při svých výletech do zahraničí jsem si všimla, že nejvíce kritizují jídlo v navštívené zemi právě Čechové. V Polsku "mají divné polévky", na Icelandu "mají divnej chleba, proč nemají normální (tím myslela ten český)", v Norsku "jéžišmarjá zase ryby!" V Černé Hoře - "to je strašný, to je samej guláš" a "samá sekaná".
Mám sousedku a její jídla jsou vždy "no klasický!" Tím "klasický, klasická" míní to, co právě ona vaří, její způsob. Jiný je nepřípustný.
Nudle na sladko nejim, prazdne kalorie jen sacharidy s dalsimi sacharidy, bez jakekoli vyzivove hodnoty...ani detem to nevarim, proste to postrada smysl. Zabijackove veci taky ne, ne ze bych to nemela rada, ale kupovane to neni ono a domaci prase uz nejakou dobu nemame. Drstkova je pro me ale je nejvetsi humus co kdy kdo vymyslel.
Ty popisy jídel jsou "trochu" mimo, je vidět, že autorka článku vůbec neví, o čem píše! Navíc každý člověk má úplně jiné chutě, takže toto vůbec nelze srovnávat. Kdybyste se zeptali na neoblíbená jídla 100 Čechů, tak vám každý řekne něco jiného, stejně je to u cizinců - když jednomu nechutná například jitrnice, jiný je z ní nadšen!
Nudle s mákem zbožňuji, stejně tak jitrnice, jelita a tlačenku. Ale tu jen světlou, chutná mi i kuřecí. Nesmí chybět ocet, cibule a dobrý chléb Kyselo se u nás nedělá, ale klasická zelňačka ano, i s houbami a klobáskou.
S jakými krky se to dusí tlačenka??? To, co čtu, se tlačence vskutku nepodobá. Navíc se do střev nikdy neplní, to nejsou jelita ani jitrnice, pravá tlačenka se vaří ve vepřovém žaludku, ale běžně se směs dává do celofánové "rukavice". Nudle s mákem a máslem by bez cukru těžko chutnaly. Takže ingredience tedy 4. Ještě se k nim na talíř dává kopička pikantní marmelády. On celý ten článek moc důvěry nebudí.
Ty původní články nepsal Čech. Ten by nikdy nenapsal, že do dršťkovky se dává klobása nebo uzené. Nenazval by prdelačku krvavou polévkou a jitrnice klobásou, která se jí s cibulí a octem. V tlačence krky a plnění do střev? Redakce by při tom překládání měla trochu přemýšlet.
Z výše uvedeného snad jen nudle s mákem. A drštkovou má ráda mužská část rodiny.
No tak asi nejsem Češka. Nudle s mákem zvládám pozřít, ale chutné to fakt není, a to ostatní nejím. Ani ze zdvořilosti ne. Jsou výjimky, například jsem jedla dršťkovou polévku v zimě, po dlouhé túře v divočině, kde nic jiného nebylo než ta jedna horská bouda a v ní grog a dršťková. To člověk v zájmu zachování života přehodnotí preference. Nicméně ty dršťky jsem pečlivě z talíře vybrala a odložila bokem. Jitrnici jsem jedla jednou z čiré zvědavosti, co na tom lidi viděj. Fuj. Kyselo, prdelačka a tlačenka, to mi stačilo vidět a hlavně cítit, čichový vjem je dostatečný, aby to člověk nepotřeboval ochutnávat.
Všechna uvedená jídla můžu. Pokud nechutnají cizincům, tak je to pochopitelné. Každý národ je zvyklý na něco jiného. Čechům by určitě nechutnala všechna jídla v různých jiných státech.
Proč specifická? Kyselé polévky jedí i v Polsku, na Slovensku, ve Velké Británii jedí ovčí žaludek, v Íránu a okolí vařené ovčí hlavy i s očima, na Islandu a v některých severských zemích zkvašeného žraloka, v Římě zkvašené rybičky a v Asii je lahůdka kdeco, třeba to vejce se zárodkem kuřete. Myslím si, že naše zabijačka a nudle s mákem je ještě nuda. Tlačenka se v dnešní době plní spíš do igelitového rukávu.