Ve dnech 13. – 17. června 2009 bude pražský palác Žofín hostit další ročník festivalu Zlatá Praha. V rámci přehlídky televizních filmů z celého světa se představí také Mexiko – pod záštitou mexické televize Canal 22, nositele ceny za své kulturní programy včetně mexické národní novinářské ceny. UNESCO jí udělilo tzv. Camera Prize za nejlepší kulturní programy na televizním kanálu. Návštěvníci se tak mohou těšit nejen na televizní tvorbu této, pro nás exotické, země, ale také na taneční skupinu Mariachi Azteca de Praga a ochutnávku typicky mexického nápoje – tequily El Jimador.

Na tequilu jsou Mexičané skutečně hrdí. Aby mohl nápoj nést toto označení, musí být vyroben v Mexiku, přesněji ve státě Jalisco nebo části států Nayarit, Tamaulipas, Michoacán a Guanajuato a obsahovat minimálně 51 % šťávy z Agave Tequilana Weber Azul. Její chuť ale ovlivňuje také místo, kde rostlina vyrostla, její stáří, výrobní proces a doba zrání. Agáve se pěstuje na rozsáhlých plantážích, kde zraje sedm až dvanáct let. Sklízejí se pouze zralé sukuly, z nichž Jimador mačetou oseká tuhé listy a obnaží srdce agáve zvané piña podobné velkému ananasu. To se rozčtvrtí, desítky hodin vaří a poté rozdrtí. Do směsi se přidají kvasinky, které přemění cukry na alkohol. Kvašení probíhá podle typu tequily 3 až 5 dní. Následuje dvojitá destilace, jejímž výsledkem je čerstvá tequila typu Blanco, pokud se jedná o typ, jenž vyžaduje další zrání, ukládá se nápoj do dřevěných soudků.

mmMezi kvalitní tequily dostupné také na českém trhu patří i celosvětově nejprodávanější značka El Jimador vyrábějící se od roku 1995. K dostání je ve variantách El Jimador Blanco, neboli stříbrná (tedy mladá tequila, která zrála maximálně 4 týdny) určená především tradicionalistům a El Jimador Reposado (kvalitní nápoj zrající 2 měsíce) lahodně vonící po skořici a pečené agávi.

Tequila El Jimador bude mít své nezastupitelné místo také na festivalu Zlatá Praha, který se bude konat v době od 13. do 17. června v prostorách pražského paláce Žofín. 15. června sem můžete přijít nasávat atmosféru exotického Mexika. Nejen, že se příjemně pobavíte nad televizní tvorbou a s taneční skupinou Mariachi Azteca de Praga, ale budete moci ochutnat celou řadu místních specialit včetně tequily El Jimador.

Reklama