Jako by se mexické nevěsty a mexičtí ženichové nechali inspirovat hollywoodským filmem Nevěsta na útěku s Richardem Gerem a Juliou Robertsovou v titulních rolích. Od oltáře prostě občas utečou. Úřady se jim v tom ale snaží zabránit…

Pokud projde návrh místního radního, nevěsty a ženichové, kteří si svatbu rozmyslí příliš pozdě, se budou muset vyrovnávat nejen s rozezlenými příbuznými, ale i platit značnou pokutu.

V Mexiku je svatba velkou společenskou událostí a za šaty, hostinu a hudbu se utrácejí velké sumy. V novinách se běžně píše o svatbách, kterých se účastní pět stovek, ale i tisíc hostů. A tradice poroučí, že většinu nákladů hradí nevěstina rodina.

Jak uvádí agentura Reuters, Jose Antonio Zepeda, radní za vládní Stranu národní akce, chce do občanského zákoníku zařadit možnost kompenzace za pozdní zrušení svatby. V jeho návrhu se píše: „Muž či žena, kteří se nebudou řídit příslibem manželství, zaplatí výlohy, které druhá strana učinila ve spojení s plánovanou svatbou."

Zepeda by také rád posílil status předmanželských smluv, které usnadňují pozdější možný rozvod. Mexiko je sice země katolická, ale rozvodovost roste a v současnosti se rozchází tři z deseti manželství. O Zepedově návrhu se bude hlasovat v březnu nebo dubnu. Týkat se ale bude jen heterosexuálních sňatků, nikoliv spojení osob stejného pohlaví, které jsou v Mexiko City možné od roku 2006.

Zdroj: Korzo

Znáte někoho, kdo utekl od oltáře? A jak to dopadlo?

Reklama