Až donedávna byla považována za nejstarší žijící strom na zemi kalifornská borovice Metuzalém, která v Bílých horách v nadmořské výšce 2900 metrů zapustila své kořeny před 4741 lety.

 

O své prvenství borovice ale přišla. Nyní se totiž objevil dvakrát tak starý smrk na severu Evropy. Skupinu smrků starých přes 9000 let našli vědci v pohoří Fulu, jež se rozkládá na západě Švédska. Stromy stojící na horském svahu u hranic s Norskem se musejí vyrovnávat s drsnými klimatickými podmínkami. V amerických laboratořích bylo následně uhlíkovou metodou zjištěno, že jeden z exemplářů na zemi žije již 9550 let. To znamená, že jde o první stromy, které vyrostly po době ledové. Okolní porost není prý starší několika stovek let.

 

Přestože ochránci přírody borovici Metuzalém pečlivě střeží před přívaly zvědavých turistů, v případě švédských smrků mohou spát o něco klidněji. Své kořeny totiž zapustily v těžko přístupné terénu. Díky tomu tisíce let unikaly pozornosti dřevorubců. Teď je více než jisté, že jako vánoční stromek v žádné domácnosti neskončí.

 

Chtěla byste žít také tak dlouho? 

Reklama