Pojem sterilita je velice široký a také my jako laikové nebo jako odborníci na tento problém můžeme nahlížet různými způsoby. Názory se na určité oblasti tohoto tématu liší, nicméně existuje několik pevných zásad.

 

Nutné je zjistit, zda se jedná opravdu o sterilitu s nějakou příčinou, a kdo tento problém v páru má. Obecně platí, že pokud se pár snaží nechráněným stykem o graviditu déle než 9-12 měsíců a nedaří se, pak je nutné, aby lékař gynekolog zjistil, jaké příčiny zabraňují otěhotnění. Někdy jsou příčiny zjevné a jasné, a pak lze i dobře určit způsob léčby nebo odstraňování problémů. Ale velice často se "na nic vlastně nepřijde", a pak je nutné zvážit, co s tím.

 

Často se jedná o ženy, které jsou zdánlivě v pořádku. Hormonální hladiny jsou v normě. Děloha, vejcovody i vaječníky se jeví na ultrazvuku v pořádku.

Často se dělá i vyšetření na průchodnost vejcovodů - hysterosalpingografie - nebo na funkčnost celého gynekologického aparátu - chromolaparoskopie a hysteroskopie - a vše se ukáže jako funkční. Partner se vyšetří a zjistí se, že spermiogram je v normě. Jako další vyštření přichází na řadu imunologické a genetické. Ale tady musím upozornit, že výsledky jsou za velice dlouho a řádově se jedná o 2-3 měsíce. Nicméně žena má v této fázi prostor na metody a přístup ke svému problému, který jí může velice pomoci a některé druhy neplodnosti dokonce zvrátit. 

 

Metoda podle paní Mojžíšové

je rahabilitační metoda, která uvolňuje spazmy v oblasti pánevní, ale i po celé délce páteře, a pomáhá tak přijetí těhotenství nebo jeho následné udržení v děloze. Jde o metodu, při které se 6 týdnů 2x denně cvičí speciální soubor cviků. Ty mají za úkol připravit oblast páteře a pánevního dna na následné mobilizace. Cvičení je relativně snadné, ale jeho provádění musí být přesné a bez odchylek. Jde o soubor asi 12 cviků, které žena každý den opakuje, a pokud je vše v pořádku, cviky se jí každý týden přidávají.

 

Mobilizace probíhá se speciálně vyškoleným fyzioterapeutem/tkou a odblokovává stahy, které žena má v oblasti celé páteře. Dále může dojít k nápravě špatně uložené kostrče, která často i po nevinném úrazu z dětství může být špatně otočena a dráždit oblast pánevního dna a gynekologického aparátu. Mobilizace probíhají 1x měsíčně, vždy 1. - 7. den po menstruaci - 1/ hormony uvolňují oblasti, které se následně mobilizují, 2/ fyzioterapeut si je jistý, že žena není těhotná. Mobilizace se dělají tak často, jak každá žena potřebuje, a vždy se přistupuje k ženě individuálně.  

 

Tato metoda je metoda první volby a je smutné, že ženy k nám přicházejí často přesně naopak až když vyzkoušely úplně všechno a mají pocit, že jim již nic nepomůže. Jde o neinvazivní (metoda nejde pod povrch kůže) metodu, která nemá kontraindikace (může být spojena s jiným druhem léčby). Tedy hodí se pro jakoukoliv ženu s různými typy problémů v rámci otěhotnění. Pokud je u ženy nebo muže jasné, že mají skutečně nějaký problém, který brání, aby pár otěhotněl, pak je tato metoda výborná pro její rehabilitační působení na ženin organismus. Napraví páteř a odstraní spazmy, které často brání otěhotnění nebo následnému udržení plodu v děloze. Často tuto metodu využívají i ženy, které již předem vědí, že musí otěhotnět umělým oplodněním v nějakém speciálním centru.

Tato metoda jim zvyšuje procento úspěšnosti, a to jak v otěhotnění, tak i následném uchycení oplodněného vajíčka.

 

A nyní ještě pár obecných rad, které ke snažení se o miminko patří.

1.Přestaňte kouřit, alkohol pijte jen málo.

2.Pokud máte nadváhu, zhubněte.

3.Snažte se zvolnit svůj životní styl a žijte trochu zdravěji.

4.Jezte pravidelně a hodně zeleniny, ovoce a vláknin.V chřipkových obdobích berte vitamíny.

5.Mějte pohlavní styk 2 - 3 x týdně. Vícekrát nemá význam (pro otěhotnění), ejakulát neobsahuje kvalitní spermie.

6.Pokud jste ve fázi zvažování otěhotnění, pak si pouze užívejte sex a nepřemýšlejte, zda to tentokrát vyjde nebo ne. I prožitek během pohlavního styku má vliv na úspěch!

 

Přeji krásné léto a bouřlivé noci.

Magdalena Mikulandová, soukromá porodní asistentka, www.studioprozeny.cz

Reklama