Toužíte-li po tom, aby byly vaše vlasy opravdu „vaše“, byly drsné, silné, pevné, plné objemu a zdravé, možná byste měly zauvažovat o metodě mytí vlasů No Poo neboli NO shamPOO, tedy bez šamponu. To samozřejmě neznamená, že si přestanete ze dne na den mýt vlasy, ale spíše přejdete na mytí čistou vodou nebo pomocí přírodních složek (bylinné výluhy z máty, heřmánku, levandule, kopřiv...) nebo kuchyňských přísad (jedlá soda, mouka, jablečný ocet...).
Zdraví a šetrnost
Důvodů, proč si nemýt vlasy šamponem, by mohlo být hned několik: zdravá pokožka hlavy, vlasy jako ze žurnálu nebo také finanční úleva. Dalším, a celkem významným, důvodem, proč dát šamponům sbohem, jsou složky obsažené v přípravcích na vlasy – sulfáty a parabeny. Detergenty, odstraňující mastnotu, zajišťující objem, zbavující pokožku přirozeného mazu apod. Takže pokud je u vás zdraví na prvním místě, možná by vás tato metoda mohla zaujmout.
Jak na No Poo metodu?
![5a5744e0898ebobrazek.png]()

Pokud se rozhodnete, že bezšamponové péči dáte šanci, připravte se, že začátky budou krušné. V několika následujících týdnech se vám vlasy budou extrémně mastit, takže nastane takzvané období „bad hair days“ a vám doporučuji nosit vlasy stažené v culíku nebo drdolu, případně podlehnout trendu stylových pokrývek hlavy. Po čase se ale produkce mazu srovná a vlasy budou zase vypadat úplně normálně. Nejen na pohled, ale i na dotek.
Mytí čistou vodou zvládne podle odborníků a příznivců No Poo metody jen málo lidí, a proto se doporučuje vypomáhat si několika surovinami. Těmi základními je právě jedlá sůl a jablečný ocet.
Jedlá sůl
Smícháte-li jedlou sůl s vodou, vznikne vám roztok, který perfektně funguje jako mýdlo a účinně odstraní z vlasů veškeré nečistoty. Ideální poměr soli a vody zkoušejte podle vlastností vašich vlasů – někomu stačí jedna lžička na jeden hrnek vody, u jemných vlasů může být poměr soli menší, u hustých naopak větší.
Jablečný ocet
Jablečný ocet funguje jako kondicionér. Dodá vlasům lesk a budou se dobře rozčesávat. Poměr je podobný jako u jedlé soli – jedna lžíce na jeden hrnek vody.
Jak často vlasy s metodou No Poo mýt?
Rozhodně byste měly zapomenout na každodenní mytí. Vše samozřejmě závisí na produkci kožního mazu, ale výše zmíněné suroviny se doporučují aplikovat jen jednou až dvakrát týdně, aby nedocházelo k přílišnému vysušování a lámání vlasů.
Jinými slovy, čím delší intervaly mezi mytí vydržíte, tím je to lepší. V krizi lze vlasy proplachovat vlažnou čistou vodu nebo bylinkovými výluhy, díky nimž vlasy budou krásně vonět.
Metoda Low Poo
Tato metoda je o něco méně „drastická“ a jedná se o mytí vlasů přírodními nebo ekologickými mýdly, toniky nebo jinými přípravky, které jsou již běžně dostupná a velmi šetrná nejen k pokožce a vlasům, ale také k naší planetě. Nepění, nemají tak výraznou vůni, ale rozhodně stojí za vyzkoušení.
O své zkušenosti s No Poo metodou vypráví stylista Lukáš Kučera: „No Poo jsem začal praktikovat, protože jsem měl několik let problém s citlivou pokožkou hlavy, a to i kdyz jsem používal šampony na přírodní bázi. Vlasy jsem po několik týdnů oplachoval jen vlažnou vodou a na závěr jsem je přelil hrnkem silné kávy. To mi vydrželo celé jaro i léto. Vlasy byly rozhodně pevnější a vypadaly zdravě. Problém nastává v momentě, kdy se ochladí a nosíte čepici, vlasy vypadaji pak neupraveně, zvlášť pokud je máte kratší. Od NoPoo jsem přešel na prášek zvaný lávová zem, a střídán ji s mýdlem na vlasy, což mi maximalne vyhovuje.“
Tak, co? Pustíte se do No Poo metody?
Také si přečtěte:
- Vůně s puncem luxusu, to jsou niche parfémy
- Modrá je dobrá aneb Zařaďte tuto barvu zpět do své kosmetické výbavy
- Bujarý večírek za vámi? Vaše pleť vám rozhodně nepoděkuje!
Nový komentář
Komentáře
O této metodě jsem ještě neslyšela. Mně se líbí, jak mi pak vlasy krásně voní po šampónu. I celá koupelna tím krásně voní. Teď jsme si navíc koupili nový sprchový kout z https://www.levna-koupelna.cz/5-sprchove-kouty , takže je sprchování a mytí hlavy pohodlnější.
Bez šamponu si nedovedu představit.
tak do toho to bych teda nešla
Tohle bych asi nedělala.
no nevim, tohle bych asi nezkoušela. Podle mě je potřeba vlasy umýt něčím co je spolehlivě odmastí. Myslím, že když použuji šetrný šampon, který šetrný nejen k mým vlasů a pokožce, ale i po opláchnutý k přírodě, tak nemůžu zkazit. Jeden takový šetrný používám už docela dlouho, a jsem s ním maximálně spokojená. https://www.dedra.cz/cs/fc9466-4-fusion-kondicioner-vitality-complex-250-ml?ppk=118337
zajímavé
Už asi rok se k tomu odhodlávám.
No nevím. Asi zůstanu věrná šampónu
Tak to si nedokáži představit, ale za zkoušku to stojí.
Myju si vlasy normálně šamponem a jen je mnohem déle oplachuji vlažnou až skoro studenou vodou. Totéž vás totiž donutí dělat i mouka plná lepku nebo jiné připitomělé nápady jako hlína. Ono to není jen v mytí, ale třeba pro ženy, které si barví, nebo odbarvují vlasy je to naprosto debilní rada. Mytí solným roztokem a podobné nesmysly vlasy nezachrání. Hodně je to i o psychice. Věř a víra tvá tě uzdraví. Nevěřím takovým radám, které jsou příliš jednostranné a nepřipustí to, že svoje vlasy ochráníte a zpevníte stejně tak dobře mnoha a mnoha jinými méně drastickými metodami. V případě šamponu platí stejně jako v nespočtu jiných případů, že méně je někdy více. Šamponu je nejlepší použít množství v průměru asi jedné kávové lžičky (podle délky vlasů) a nejprve ho napěnit v dlaních a pak teprve nanést na vlasy. Po umytí dlouze oplachovat jen velmi vlažnou vodou, protože teplá voda zvyšuje maštění pokožky hlavy. Nedrhnout mokré vlasy ručníkem, ale jen je lehce promačkat a nechat přirozeně proschnout bez fénu. Nikdy nečesat mokré, nebo vlhké vlasy. Svoje zásady má dokonce i použití kondicionéru nebo vlasového oleje. Obojí do vlasů vetřete do délky vlasů, ale neaplikujte přímo ke kořínkům. Vlasy se totiž jinak mnohem rychleji mastí a musíte je častěji umývat.
Takže nepomůže zblble věřit v zázračné účinky alternativního mytí, ale řídit se i jinými zásadami, které jsou důležité pro krásné vlasy.
to je hodně zvláštní metoda
to si nedovedu představit, mytí vlasů moukou. Jak to probíhá?
Žitnou moukou jsem si je myla skoro rok a tak kvalitní a hezké vlasy jsem nikdy neměla. Nedávno jsem se k tomu vrátila, změna k lepšímu je vidět a doufám, že když vydržím, budou zase krásné a zdravé
Rok jsem si myla vlasy hladkou žitnou moukou a spokojenost. Vasy vypadaly dobře, vlasová pokožka se zklidnila, žádné svědění, větší objem vlasů, dokonce se mi po desetiletích konečně začaly vlasy méně mastit, takže si je myju obden, což před tím fakt nešlo. Žádným obdobím hrozných vlasů jsem neprošla. Po roce mě to přestalo bavit, přeci jen je to časově o něco náročnější, než mytí šamponem. Vlasy jsem začala mýt jemným dětským šamponem. A zase je tu podrážděná svědící pokožka hlavy, i když myju obden, šampon ředím, důkladně oplachuju a na konec oplachuju octovou vodou. Tak to asi budu kombinovat, jednou moukou, jednou šamponem. Ono přeci jen ta mouka nedráždí vůbec.