Toužíte-li po tom, aby byly vaše vlasy opravdu „vaše“, byly drsné, silné, pevné, plné objemu a zdravé, možná byste měly zauvažovat o metodě mytí vlasů No Poo neboli NO shamPOO, tedy bez šamponu. To samozřejmě neznamená, že si přestanete ze dne na den mýt vlasy, ale spíše přejdete na mytí čistou vodou nebo pomocí přírodních složek (bylinné výluhy z máty, heřmánku, levandule, kopřiv...) nebo kuchyňských přísad (jedlá soda, mouka, jablečný ocet...).

Zdraví a šetrnost

Důvodů, proč si nemýt vlasy šamponem, by mohlo být hned několik: zdravá pokožka hlavy, vlasy jako ze žurnálu nebo také finanční úleva. Dalším, a celkem významným, důvodem, proč dát šamponům sbohem, jsou složky obsažené v přípravcích na vlasy – sulfáty a parabeny. Detergenty, odstraňující mastnotu, zajišťující objem, zbavující pokožku přirozeného mazu apod. Takže pokud je u vás zdraví na prvním místě, možná by vás tato metoda mohla zaujmout.

Jak na No Poo metodu?
5a5744e0898ebobrazek.png

Pokud se rozhodnete, že bezšamponové péči dáte šanci, připravte se, že začátky budou krušné. V několika následujících týdnech se vám vlasy budou extrémně mastit, takže nastane takzvané období „bad hair days“ a vám doporučuji nosit vlasy stažené v culíku nebo drdolu, případně podlehnout trendu stylových pokrývek hlavy. Po čase se ale produkce mazu srovná a vlasy budou zase vypadat úplně normálně. Nejen na pohled, ale i na dotek.
Mytí čistou vodou zvládne podle odborníků a příznivců No Poo metody jen málo lidí, a proto se doporučuje vypomáhat si několika surovinami. Těmi základními je právě jedlá sůl a jablečný ocet.

Jedlá sůl

Smícháte-li jedlou sůl s vodou, vznikne vám roztok, který perfektně funguje jako mýdlo a účinně odstraní z vlasů veškeré nečistoty. Ideální poměr soli a vody zkoušejte podle vlastností vašich vlasů – někomu stačí jedna lžička na jeden hrnek vody, u jemných vlasů může být poměr soli menší, u hustých naopak větší.

Jablečný ocet

Jablečný ocet funguje jako kondicionér. Dodá vlasům lesk a budou se dobře rozčesávat. Poměr je podobný jako u jedlé soli – jedna lžíce na jeden hrnek vody.
vlas1.jpg

Jak často vlasy s metodou No Poo mýt?

Rozhodně byste měly zapomenout na každodenní mytí. Vše samozřejmě závisí na produkci kožního mazu, ale výše zmíněné suroviny se doporučují aplikovat jen jednou až dvakrát týdně, aby nedocházelo k přílišnému vysušování a lámání vlasů.
Jinými slovy, čím delší intervaly mezi mytí vydržíte, tím je to lepší. V krizi lze vlasy proplachovat vlažnou čistou vodu nebo bylinkovými výluhy, díky nimž vlasy budou krásně vonět.
vlas2.jpg

Metoda Low Poo

Tato metoda je o něco méně „drastická“ a jedná se o mytí vlasů přírodními nebo ekologickými mýdly, toniky nebo jinými přípravky, které jsou již běžně dostupná a velmi šetrná nejen k pokožce a vlasům, ale také k naší planetě. Nepění, nemají tak výraznou vůni, ale rozhodně stojí za vyzkoušení. 

O své zkušenosti s No Poo metodou vypráví stylista Lukáš Kučera: „No Poo jsem začal praktikovat, protože jsem měl několik let problém s citlivou pokožkou hlavy, a to i kdyz jsem používal šampony na přírodní bázi. Vlasy jsem po několik týdnů oplachoval jen vlažnou vodou a na závěr jsem je přelil hrnkem silné kávy. To mi vydrželo celé jaro i léto. Vlasy byly rozhodně pevnější a vypadaly zdravě. Problém nastává v momentě, kdy se ochladí a nosíte čepici, vlasy vypadaji pak neupraveně, zvlášť pokud je máte kratší. Od NoPoo jsem přešel na prášek zvaný lávová zem, a střídán ji s mýdlem na vlasy, což mi maximalne vyhovuje.“

Tak, co? Pustíte se do No Poo metody?

Také si přečtěte:

Uložit

Uložit

Reklama