Mikrovarixy neboli metličky na nohách mě trápí už dlouho, prvních jsem si všimla, když mi bylo okolo šestnácti, hodně jsem zhubla a mohla jsem konečně začít nosit krátké sukně. Od té doby ale uteklo už hodně vody, je mi jednou tolik a stav se bohužel plíživě zhoršuje. Máte podobný problém?

nohyDříve jsem o tom tolik nepřemýšlela a metličky jsem brala hlavně jako kosmetický problém, dnes už ale vím, že úzce souvisí s mým zdravotním stavem a mají co dělat s dědičností. Moje babička trpěla na křečové žíly a já si vzpomínám, že její nohy měly v pokročilém věku spíš modrou a fialovou barvu. Babička sice nosila delší sukně a punčochy byly u dámy povinnou výbavou, přesto bylo vidět, že nohy jsou samá křečová a vystouplá žíla a metličky nabíraly obrovských rozměrů a fialových barev. Babička brala na žíly léky, ale žádnou operaci nikdy nepodstoupila. Tento problém po ní zdědila i moje maminka, pro kterou byly žilky na nohách celoživotním komplexem. Měla vždycky krásnou postavu a štíhlé nohy, v době, kdy byla mladá, se nosily krátké sukně a vím, že hodně trpěla tím, že její nohy „zdobily“ ošklivé žilky a žíly. Byla ale i dostatečně fyzicky aktivní, na rozdíl od babičky a ode mě, takže si nikdy nestěžovala na pocit těžkých nohou nebo otékání.

Na mě se tedy problém s žílami přesunul a navíc ho doprovází zmíněné příznaky těžkých nohou a otoků. Mám sedavé zaměstnání a pobíhání v domácnosti a po zahradě to nezachrání. V zimě, což je právě teď, mě kromě viditelných a přibývajících žilek trápí právě ty oteklé nohy. Ráno kozačky v pohodě dopnu, v práci je sundám, a když se odpoledne obouvám, mám opravdu velký problém zapnout zip. Pomáhá cvičení a to, že si nohy dávám nahoru. Taky by samozřejmě neškodilo zhubnout a nosit i jiné boty než ty na podpatku. Ale není mi osmdesát, abych se podpatků vzdávala, navíc jsem nikdy nebyla sportovní typ.

Jako křečové žíly označujeme rozšířené, uzlovité nebo trubicovitě probíhající žily na dolních končetinách a rozlišujeme je podle průsvitu.

Metličkové (mikrovarixy) od 0,1 do 2 mm, retikulární varixy od 2 do 4 mm, varixy spojovacích žil tzv. perforátorů od 3 do 8 mm a varixy vedlejších (laterálních) větví od 3 do 8 mm a varixy kmenové cca 7 - 8 mm. Jednou z léčebných metod je skleroterapie. Tato je vhodná k odstranění drobných metličkovitých nebo retikulárních varixů, také k odstranění bočních větví hlavních kmenů povrchových žil anebo jako doplněk operace. Na varixy většího průměru je vhodná klasická operace nebo novější radiofrekvenční, případně laserová.

S těžkými nohami se ale dá při dobré vůli něco dělat, jenže s metličkami bohužel ne. A jak jsem psala v úvodu, neustále přibývají a tento problém mě každé jaro čím dál víc trápí. Přes zimu nosím černé nebo barevné punčocháče, ale co na jaře a v létě? Sukní se vzdávat nechci ze stejných důvodů jako těch podpatků. To mám kvůli tomu chodit v kalhotách?
Na loňské dovolené, kterou jsem trávila s mojí mámou a její kamarádkou Irmou v zahraničí, ve mně navíc definitivně vzbudila touhu se těch metliček zbavit právě Irma. Dívala se u bazénu na nohy mámy a na moje a řekla: „Jestli s tím něco okamžitě neuděláš, čeká tě to samé jako tvoji mámu, a navíc to bude mnohem dřív!“  Podívala jsem se na Irminy nohy, které se zdály bez chybičky, a opáčila: „To se vám to říká, když máte sama nohy bez žilek jako patnáctka! To je dar od Boha…“ Jenže ona mě zpražila: „Děvče, nic o tom nevíš. Měla jsem nohy jako ty, ale právě proto, že jsem nechtěla takhle dopadnout, šla jsem včas na zákrok a metliček se zbavila. A teď mám klid. Musíš to zachytit v začátku, jinak s tím už pak nic nenaděláš. Jsi přece mladá, to ti nevadí mít takové nohy?“

Od té doby mi to čím dál víc vrtá hlavou. Irma měla pravdu, musím s těmi metličkami něco udělat!

Také vás trápí metličky a křečové žíly na nohách? Znáte pocit těžkých nohou? Jak proti tomu bojujete? A šla byste na operaci? Máte nějaké tipy na to, jak metličky „zamaskovat“? Myslíte, že mohou pomoci i doplňky stravy?

Čtěte také:

Reklama