Jaká je nejčastější otázka, kterou slýcháte od svých pacientů přicházejících s žilními problémy na dolních končetinách? Já bych se zřejmě zeptala, proč taková věc postihla právě mě, co je příčinou…

Vzhledem k tomu, že pacienti chodí převážně dobře informovaní jak z internetu, tak i na základě doporučení známých, kteří už léčbu u nás podstoupili, neregistruji jen jedinou otázku, ale celý okruh dotazů typu jak, kdy a za kolik. Podstatné ale je, že se příchozí vůbec neptají, zda je nebo není možné stávající situaci vyřešit. Vůbec nepočítají s tím, že by jejich rozsáhlé křečové žíly nebylo možno vyléčit. Prostě věří, že my tu vše zvládneme. Máte ovšem pravdu, často se podivují nad nespravedlivou pravidelností genetiky, nad tím, proč křečové žíly zdědili právě oni.

A kde je v naší genetické dispozici prapříčina křečových žil?

Hlavním historickým důvodem vzniku křečových žil je přechod ze čtyř končetin na dvě. K tomu vzpřímená poloha u člověka zvyšuje nároky na žilní systém dolních končetin. Lidské generace opakovaně, po celá staletí a čím dál tím více zatěžují dolní končetiny statickým dlouhým stáním, sezením, a naopak omezují pohyb, který je pro zdraví žil nejdůležitější. Zvyšující se hmotnost a pravidelná nadváha pak u většiny populace přispívá k rozšiřování tohoto civilizačního onemocnění.

Proč tahle nemoc postihuje v nesrovnatelně větší míře ženy než muže?

Z dlouhodobé statistiky Žilní kliniky vychází jeden operovaný muž na pět žen. Důvodů je více – jiná anatomická stavba ženské pánve než mužské, opakovaná těhotenství, hormonální cyklus s negativním působením čistě ženských hormonů estrogenů. Krom statisticky početnějšího postižení ženské populace je nutno připočíst i větší zájem žen o estetický dojem z dolních končetin, kde křečové žíly vadí kosmeticky a působí dojmem choroby.

Dá se nějakou změnou životních návyků zbavit aspoň těch ošklivých metliček na našich nohách? Křečovou žílu asi ani nerozchodíme, ani ji nedonutíme zmizet úpravou jídelníčku. Nebo ano?

V otázce nejen metliček, ale i rozsáhlých křečových žil je třeba překonat ostych a strach a vyhledat lékařskou pomoc. Je dobré si nejprve zjistit reference, najít zdravotnické zařízení, kde se léčbou křečových žil intenzivně zabývají, a nakonec se přinutit k návštěvě vybraného lékaře. Nebudeme-li si ani po první návštěvě lékaře jisti, co dělat, nebrání nám vůbec nic jít na konzultaci do jiného zdravotnického zařízení. Důležité ale je, aby se specializovalo na léčbu křečových žil. Řešení je většinou radikální – operační. Žádné léky, diety, ani žádné úpravy jídelníčku nemohou vést k tomu, aby křečové žíly samovolně zmizely.

Co všechno pro své pacienty dokážete udělat na vaší klinice? Za jak dlouho jim slíbíte krásné nohy hodné vystavování?

Specializujeme se od roku 1994 na kosmetickou léčbu křečových žil v celém rozsahu tohoto onemocnění. Dokážeme pacienty zbavit nevzhledných varixů bezbolestně a ambulantně v rámci kliniky jednodenní chirurgie tak, aby se již znova neobjevovaly. Současně s tím pacienty zbavíme rizika zdravotních komplikací křečovými žilami pravidelně vyvolávanými, včetně ohrožení života. Nohy vhodné k vystavování je možno slíbit a dodržet v čase, který úměrně odpovídá míře postižení. Přislíbit zlepšení můžeme ihned, vizuální efekt bývá znatelný okamžitě, avšak celkové zhojení a výsledný kosmetický efekt nastává pravidelně až po šesti týdnech.

Metličky, o kterých jsme se již zmínili, jsou jenom estetickým problémem, nebo již signalizují něco horšího – křečové žíly, bércové vředy?

Metličky, odborně zvané mikrovarixy, jsou hlavně estetickým problémem, jsou až hnusné. Pravidelně jsou však počátkem varixů na dolních končetinách a není proto vhodné je podceňovat. Zanedbají-li se, mohou dokonce až krvácet. Bércové vředy způsobují jen výjimečně.

Jaká pravidla je třeba dodržovat po lékařském zákroku, který u vás pacient podstoupí?

Po lékařském zákroku na Žilní klinice, ať už jde o operaci, sklerotizaci či laserové ošetření výrazná omezení nejsou. Je však třeba dodržovat přesně stanovená pooperační pravidla. Po jakékoliv operaci křečových žil jakož i po sklerotizaci je nutná v místě radikálního řešení pevná komprese. Může být vytvořena buď kvalitním elastickým obinadlem nebo zdravotní elastickou punčochou. Šest týdnů po operaci je vhodné vyloučit saunování a opalování. Do práce je možno nastoupit druhý den po operaci, stejně tak lze si jít zahrát např. golf, po týdnu běhat nebo jezdit na kole a po čtrnácti dnech již žádná omezení nejsou.

O kompresivních punčochách se mluví jako účinné prevenci. Je to pravda? Jaké punčochy doporučujete konkrétně vy a proč?
Zdravotní kompresní elastické punčochy jsou nedílnou součástí léčby i prevence křečových žil. Je proto vhodné vysvětlit každému, kdo má křečové žíly, že bez kompresních punčoch to nejde!!! Léčebné použití je v případě zánětu žil – trombóz žilních, jako součást léčby bércového vředu a při specifických bolestech dolních končetin typických pro křečové žíly. Preventivní použití je u již existujících křečových žil jako prevence jejich rozšiřování, prevence bolestí a prevence vzniku zánětu žil – trombóz.


Pokud se léčebný zákrok podaří podle představ vás i pacienta, co ho čeká dál? Už navždy kompresivní punčochy? Žádný namáhavý sport?
Léčebný zákrok – operace je vždy významným zásahem do lidského těla. Proto je nezbytné předoperačně vše připravit tak, aby se operace podařila. Možnosti léčby křečových žil jsou ohromné, hlavně ve srovnání se způsobem léčby před rokem 1989. Po operaci pacient odchází z operačního sálu v doprovodu zdravotnického personálu. A po chvíli už může – samozřejmě v doprovodu – odejít domů. Omezení v normálním civilním životě po operaci křečových žil nemá.
Zdravotní elastické punčochy doporučujeme spíše k dennímu nošení před operací a po operaci již jen výjimečně v případě dlouhého stání či sezení a na dlouhé cesty letadlem. A sporty doporučujeme až na drobné výjimky všechny, včetně těch namáhavějších.

Mohl byste na závěr zformulovat aspoň nějaká pravidla prevence, která by nás ochránila před všemi žilními onemocněními, o kterých jsme tu hovořili?

Nepřejídat se, nebýt obézní, dostatečně se pohybovat a sportovat v jakémkoliv věku. Navštěvovat pravidelně preventivně i léčebně specializované pracoviště zabývající se dlouhodobě léčbou křečových žil s dobrými výsledky. V případě výskytu křečových žil je vhodná nejen časná kontrola, ale i včasná operace. Pokud to je jen trochu možné, doporučuju vyvarovat se hormonální tabletové kombinované antikoncepce. V případě dlouhého stání či sezení a při dlouhých cestách autem či letadlem nosit kvalitní stehenní kompresivní punčochy II. KT. 

Více informací na www.medi-expert.cz
Čtěte také:

Mediven elegance: Punčochy pro krásu i pro zdraví

Reklama