Meteorologové varují před sněhovými jazyky a závějemi. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) začne v sobotu v ČR opět sněžit, v pondělí bude sníh postupně přecházet v déšť. Za víkend by mohlo napadnou v nížinách 25 centimetrů, na horách až půl metru nového sněhu. Do toho začne zesilovat vítr, který sněhové jazyky a závěje způsobuje. 

Dnes dosáhne vítr rychlosti na horách až 70 kilometrů za hodinu, v neděli může mít v nárazech až 90 km/hod. Varování platí pro celou ČR od pátečního do pondělního večera.

Sněžení by mělo v pondělí postupně přejít v déšť, protože teploty se přes den dostanou nad nulu. „V pondělí už se sněhovými jazyky v nížinách vzhledem ke smíšeným srážkám a teplotám nad nulou nepočítáme. Během dne budou navíc srážky ustávat," uvedl ČHMÚ.

O víkendu se poprvé otevře většina vleků na českých horách. Jejich majitelé mohli tento týden také poprvé pořádně využít sněhová děla, protože teploty klesly pod nulu. Přírodního sněhu leží téměř všude kolem dvaceti centimetrů.

Co nás ještě čeká? (malý meteorologický slovníček)
Ledovka: souvislá, zpravidla homogenní průhledná ledová usazenina s hladkým povrchem. Tvoří se zmrznutím přechlazených kapiček mrholení, dešťových kapek na předmětech, jejichž teplota je mírně pod 0 stupňů Celsia. 
Námraza: v silniční dopravě se pojem námraza používá pro všechny formy ledových usazenin na vozovkách včetně náledí a zmrazků. Může se vyskytovat na elektrických sloupech, stromech atd. V letecké dopravě se rozeznává několik druhů námrazy, a to podle rychlosti a teploty, při níž vzniká. 
Zmrazky: termín používaný pro formu náledí, které vzniká opětovným zmrznutím zcela či částečně roztátého sněhu. 
Náledí: ledová vrstva pokrývající zemi. Na rozdíl od ledovky zde na zemi mrznou nepřechlazené dešťové kapky či kapky mrholení. Vzniká, je-li teplota povrchu pod 0 stupňů Celsia. 
(zdroj: novinky.cz)


Tak, ženy-in, máme se na co těšit. Už sundáváte z půdy přezkáče?