63da70a3d30f2blobid0.jpg

S tipy od Kiwi.com vás to navíc vyjde levněji a za ušetřené peníze se můžete přecpat nejlepšími croissanty na světě nebo svá eura utratit v některém u pařížských vintage butiků. A jak to tedy udělat?

1. Leťte jindy než ostatní

Paříž může být stejně jako mnoho dalších evropských metropolí drahá, zvláště v obdobích, kdy ji navštěvuje více turistů. A pokud kupujete letenky na poslední chvíli, mohou být letos ve valentýnském týdnu až o tisíc korun dražší než týden následující. První rada pro last minute valentýnské výletníky tedy zní: nelpěte na konkrétním datu, můžete tak výrazně ušetřit už na cestě.

2. Využijte kulturní nabídky gratis

A není to jen letenka, která nemusí zatížit peněženku. Město si můžete užít naplno, aniž byste tu nechali celou výplatu. Nabízí mnoho kulturních a poznávacích aktivit, které jsou často úplně zadarmo, volné vstupy do vybraných galerií a muzeí nebo tipy na výhledy, ze kterých se vám zatají dech. Například první neděli v měsíci mají vybraná muzea (Louvre, Pompidou či Musée d’Orsay) vstup zdarma, bez placení však můžete navštívit i spoustu jiných míst. Milovníci asijského umění by si neměli nechat ujít Cernuschi Museum, fanoušci Picassa, Giacomettiho či Mattisse se mohou vydat do Musée d’Art Moderne de la Ville de Paris. Pokud patříte k obdivovatelům Balzaca, navštivte spisovatelův dům, kde se nyní nachází muzeum Maison de Balzac. Lákají vás hudební zážitky? Navštivte Conservatoire National Supérieur de Musique, hudební školu, kde studují ti nejtalentovanější už od začátku 18. století, případně si projděte nabídku koncertů zdarma na École normale de musique de Paris v Salle Cortot.

63da702a45222obrazek.jpg

Romantice se však meze nekladou – k velmi oblíbeným místům patří i pařížské hřbitovy. Rozhlehlá, impozantní a klidná místa, ze kterých sálá historie a jež nabízí únik i uprostřed pulsujícího města. V Paříži jich je 14, ale těmi nejznámějšími jsou Père Lachaise, kde najdete hroby a hrobky mnoha slavných umělců a spisovatelů, včetně Edith Piaf, Oscara Wilda, Frédérica Chopina, Camilla Pissarra či Jima Morrisona,  dále Montparnasse ve 14. obvodu, kde můžete navštívit místa posledního odpočinku Jeana-Paula Sartra, Simone de Beauvoir či Charlese Baudelaira, a konečně Montmartre, kde se nachází poslední domov Émila Zoly, Hectora Berlioze a italsko-francouzské zpěvačky Dalidy, jejíž pohřební místo je téměř neustále pokryto květinami.

3. Vsaďte na místní průvodce

Byť únor nepatří zrovna k nejteplejším měsícům, pokud chcete poznat město, vsaďte na pěší prohlídky vedené místními, které jsou většinou zcela zdarma či za mírný poplatek. Často se tak ocitnete na adresách, kam by vás turistický průvodce nezavál. Ať už vás zajímá Montmartre, Latinská čtvrť, Le Marais nebo pařížské záhady a legendy, s místními zažijete autentičtější zážitek – procházky jsou totiž navíc většinou limitované na 5–10 účastníků, nebudete se tak cítit jako na školním zájezdě.

63da70591382fobrazek.jpg

4. Výhled za milion: akorát že úplně zadarmo
 
Ano, všechny nás asi jako první napadne Eiffelovka. Jenže ta za a) není zadarmo a za b) … z ní neuvidíte Eiffelovku. Kam tedy zamířit, abyste měli ten nej výhled a viděli ty největší pařížské krásy najednou? Odpověď zní: Galeries Lafayette Haussmann.
Krásná nákupní galerie ve stylu art noveau na Boulevard Haussmann č. 40 nabízí nejen designerské butiky (kde můžete utratit ušetřené peníze), ale také volně přístupnou střešní terasu, která nabízí neuvěřitelné panorama včetně Eifellovy věže, Opéra Garnier, Sacré Cour či Notre Dame z jednoho místa.

5. Láska z pasáže

63da701cdace0obrazek.jpg

Ne, na osmdesátková zákoutí v okolí Václavského náměstí vás nelákáme. Naopak – nechte se unést pařížskou romantikou v některé z 21 krytých dlážděných chodeb z 18. a 19. století korunovaných skleněnými střechami a plných půvabných obchůdků, pekáren, antikvariátů, kaváren či květinářství. Jsou na hony vzdálené velkým značkovým obchodům na Champs-Élysées i nákupním centrům a nákupy tu ani nejsou primárním cílem, protože už jen procházka tudy je zážitek… nicméně… zastavit se tu na kávu a croissant určitě můžete.