Naše dnešní cestování bych chtěla věnovat městu Kopřivnice. Toto město leží na cestě mezi Rožnovem pod Radhoštěm a Ostravou, a pokud tudy pojedete, určitě byste je neměli minout bez zastavení.

Území Kopřivnice je značně členité a tvoří vlastně přechod mezi mírně zvlněnou nížinou Moravské brány a Beskydskými horami.
Kopřivnice je proslulá zejména světoznámou výrobou nákladních automobilů Tatra, které se mohou chlubit úspěchy na světových soutěžích, včetně nejznámějších závodů Paříž - Dakar.

Pro milovníky techniky bych doporučila návštěvu Technického muzea Tatra, které zachycuje historii výroby automobilů a dopravní techniky. Zachycuje téměř stopadesátiletou historii zdejší automobilky od doby, kdy zde byl vyroben první automobil v Rakousko-Uhersku Präsident. Tento automobil, vyrobený v roce 1897, je také největší chloubou muzea.

Ale nejen to. Najdete zde mnoho osobních, sportovních, nákladních a jiných automobilů značky Tatra, podvozky, motory, sportovní letoun a jiné zajímavosti. S historií Tatry se seznámíte taky díky sedmi audiovizuálním boxům, které jsou umístěny v jednotlivých částech expozice.
Navíc vás už venku, při vstupu do muzea, upoutá expresní motorový vagon "Slovenská strela".

Část Technického muzea je věnována také expozici ze života kopřivnického rodáka Emila Zátopka a jeho ženy Dany. Zde můžete shlédnout medaile, fotografie, poháry a řadu trofejí, které doplňují i osobní věci manželů Zátopkových. Součástí této expozice je také dokumentární film o životě obou těchto slavných sportovců.

Zajímavé je také Muzeu Fojtství, kde se seznámíte s historií výroby kočárů a historií Kopřivnice a jejího okolí.
Toto muzeum se nachází v rodném domě Ignáce Šustaly, zakladatele výroby kočárů a bryček v Kopřivnici. V roce 1850 byla v tomto areálu zahájena Šustalova výroba, která vlastně předcházela dnešní automobilce Tatra.

Můžete si zde prohlédnout expozici věnovanou právě I. Šustalovi, počátkům budoucí Tatry, expozici krojů a v selské jizbě poznat styl bydlení, život a práci našich dávných předků.
Navíc zde můžete zhlédnout některé archeologické nálezy z Kopřivnice a okolí.
Součástí areálu je i část starého kopřivnického hřbitova.

Pokud máte rádi zříceniny hradů, nezapomeňte na zdejší gotickou zříceninu hradu Šostýna z poloviny 13. století.

A pro krásný rozhled do kraje je zde vybudována rozhledna na Bílé hoře. Se svou výškou 46 metrů je od dubna 2000, kdy byla slavnostně otevřena, dominantou města Kopřivnice.
Při pěkném počasí je z rozhledny vidět i Ostravu a nejvyšší vrcholky Beskyd a Jeseníků.

PRAKTICKÉ INFORMACE
Rozhledna na Bílé hoře
Provozní doba:
od 1. května do 31. října - úterý až neděle, od 8 do 18 hodin
Vstupné: děti do 6 let zdarma, děti do 15 let a studenti 10 Kč a dospělí 18 Kč.

Technické muzeu Tatra
Provozní doba:
od 1. 5. do 30. 9.:  od 9 do 17 hodin, ostatní měsíce pouze do 16 hodin.
Otevřeno je od úterý do neděle, pondělí je zavírací den.

Pro bližší informace můžete navštívit stránky, ze kterých jsem čerpala informace:
http://www.tatramuseum.cz/
http://www.koprivnice.cz

Reklama