Z Prahy jsme vyjeli za hrozného deště, měla jsem docela obavy, ale Petra mi říkala, že v Žatci málo prší – a skutečně, jak jsme se přiblížili k Lounům, objevila se modrá obloha, sluníčko a v Žatci bylo krásné podzimní počasí.

 

V poslední době jsem si při výletech zvykla vyhledat na místě informační středisko. Tam se dozvím aktuální informace, dostanu mapku s tipy vycházek.

Tady jsem navíc dostala Pamětní list, protože město Žatec slaví milénium. A to ještě dokonce  není doloženo, kdy bylo město založeno, ale těch 1000 let počítají od první písemné zprávy o Žatci v kronice Thietmara Merseburského. 
Tam je zmínka o roce 1004 v souvislosti s vojenskou misí Jindřicha II. do Čech na pomoc Přemyslovci Jaromírovi proti polskému knížeti Boleslavu Chrabrému, který počátkem 11. století nakrátko ovládl Čechy.

 

Jindřichova vojska po přechodu Krušných hor zastavilo před velikým opevněným městem, řečeným „Žatec“. Jeho obyvatelé otevřeli příchozím brány a pobili polskou posádku. Jindřich, když viděl takovou řež, rozkázal umístit zbylé v jednom kostele, a tam se na posvátném místě mohli zachránit.

 

Dalším písemným pramenem byla Kosmova kronika. Tam stojí, že kmen Lučané se podle mohutného hradu nazývá Žatčané.

Ze zajímavých dat citujme ještě:

1261 - právo vaření piva

1265 - Přemysl Otakar II. udělil městu další privilegia

1421 - město odrazilo křížovou výpravu

1539 - zavedení zvláštního pečetidla, které zaručuje originalitu zdejšího chmele.

 

Když jsme u chmele – od r. 1967 stojí na místě kostela sv. Kříže skutečná rarita – nejmenší chmelnička na světě.  Každoročně je slavnostně očesána.

 

Nedaleko byl nalezen hrob nejstaršího pivaře na světě. U kostry byla hliněná nádobka o obsahu 0,49 l, zbytky soudku a hliněná destička se 7 vrypy – nejstarší dochovaný pivní účet. Hrob prokazuje existenci dávné kultury Homolupulů. Pohřbený byl pojmenován Lojza Lupulín a symbol z hliněné destičky se stal logem občanského sdružení, propagujícího jedinečnost žateckého chmele.

 

Další pozoruhodností, dnes bohužel v dost žalostném stavu, je druhá největší židovská synagoga v Čechách. Byla postavena v letech 1871–2, měla úžasnou akustiku. Během Křišťálové noci, v noci z 9. na 10. 11. 1938 byla nacisty vypálená a od té doby již nikdy svému účelu nesloužila.

 

Náměstí je velmi hezké, většina domů má podloubí, která skrývají obchody. Zatím vesměs jen s čínským textilem, ale jak bude město bohatnout, jistě se tam najde i exkluzivnější sortiment. Je vidět snaha domy opravit, některé jsou opravdu nádherné. Jistě brzy dojde i na ty chátrající. Ne vždy je to vina města – jeden nádherný, rohový s arkýřem, vlastní paní, žijící v Německu – není s ní domluva, a že jí dům chátrá, je prázdný a bez užitku, ji nezajímá.

Na náměstí se mi velice líbil sloup Nejsvětější trojice, tzv. morový sloup, který měl město před epidemii zachránit. Sloup je jakoby stvořen z lidských postav spirálovitě umístěných – takový jsem ještě neviděla.

 

Mnoho budov na druhém vycházkovém okruhu se váže na pěstování, skladování a prodej chmele. Můžete navštívit i velice zajímavé chmelařské muzeum.

Celkový dojem ze Žatce byl velmi dobrý, určitě se tam ještě vypravím s vnoučaty – a vás zvu také.

Např. 1. listopadu se bude slavit Halloween – večer strašidel a magických světel.


www.mesto-zatec.cz

info@mesto-zatec.cz

   
Reklama