shutterstock-1142346998.jpgFoto: Shutterstock

Tabu jménem menstruace

Stačí se ohlédnout jen do nedávné minulosti našeho dospívání a vzpomenout si, jak jsem my byly (ne)připravené na první menstruaci. Šok, ostych, strach a trapné zjištování od starších spolužaček či sester. Upřímný rozhovor s maminkou většinou nepřicházel v úvahu, o takových věcech se prostě nemluví! Balík vložek nebo kniha Děvčátko, na slovíčko... představoval často veškerou osvětu ze strany rodičů. Je ale naštěstí 21. století, které přineslo světlo v informovanosti ohledně sexu i menstruace, kterou měsíc co měsíc prožívá téměř každá zdravá dospělá žena. 

Raději dříve než později

Kdy začít? Čím dřív se s vaší dcerou o krvácení budete bavit, tím je pravděpodobnější, že její první menses budete prožívat s ní. Je naivní si myslet, že vložky, tampony či kalíšky vaše malé dcerky na toaletě nevidí, naopak. Není důvod je schovávat. Na jednoduchou otázku má přijít stejně jednoduchá odpověď v případě, že je dceři pět. V osmi už je čas toto téma prodiskutovat otevřeněji a důvěrněji. Závěr je ale stejný. O menstruaci se bavte a berte ji jako přirozenou součást našeho ženského života. 

Čemu se vyhnout? 

  • Menstruaci nehaňte. Ano, může být nepříjemná a člověk zažívá určitý diskomfort, ale je to známka, že je vše v pořádku a naše tělo je zdravé. 
  • Odpusťte si hanlivá označení jako jsou krámy. Nechcete přeci, aby vaše dcera mluvila o menstruaci takto a vnímala ji negativně. 

121-sada-menstruace-krabice-otevrena-prehled-sacky.jpgFoto: Pikle

Kdy to přijde?

První menses nepřijde jako blesk z čistého nebe. Tělo se začíná připravovat dopředu. „Obvykle je možné první menstruaci čekat zhruba tři roky poté, co dívce začala růst prsa, nebo asi půl roku až rok poté, co se objevil poševní výtok,“ vysvětluje gynekolog a sexuolog Pavel Turčan. S první tělesnými proměnami přijde i proměna psychická. Z vaší milé holčičky je občas hašteřivá harpyje a pubertální spory jsou na denním pořádku a někdy přichází i odcizení. Nevzdávejte to. Zkuste mít nadhled, pochopení a trpělivost. Vaše ratolest i teď potřebuje  mateřskou blízkost. Pokud jsou hovory marné, zkuste jí toto téma přiblížit skrz knihu. Nebo jí kupte krabičku pro první menstruaci - Sadu menarche, kterou bude moci dcera v předstihu prozkoumat a přijít s dotazy za vámi.  

047888A2-C46F-42F9-A4EA-E4B28A2BA7A6.jpg

Foto: Maluna.cz, mamyadcery.cz a Teena.cz - Knihy Deník Mámy a dcery od autorky Lucie Harnošové, Oslava Menarché jako cesta k příjemnější menstruaci od Veroniky Lančaričové, Teena aneb skutečný průvodce pro holky od Very De Nera a Petry Šestákové.  

A když to přijde

Menarche - první menstruace se může stát okamžikem sblížení. Věnujte své dceři v této chvíli čas a tento „vstup do života žen„ oslavte například koupí nových šatů, vezměte ji ke kadeřnici nebo na dobrou večeři. „Taková atmosféra může vytvořit vhodné podmínky pro debatu o ženských záležitostech, sdílení svých pocitů a zkušeností,“ říká k tématu spoluautorka knihy Teena Veronika Tichá. „Dcera bude výrazně otevřenější se o menstruaci a podobných citlivých tématech bavit. Perioda nemusí být strašák vyvolávající pocit studu,“ dodává Tichá. 

Se vstupem do ženství může pomoci i zkušenější průvodkyně při obřadním rituálu, který není běžný a ani není pro každou dívku. „Rituál menarche je možné provádět hned po první menstruaci, nebo později, až v době, kdy se na něj bude sama dívka cítit. Jeho hlavním přínosem je nastavení pozitivního vztahu k menstruaci, vlastnímu tělu i plodnosti, stejně tak důležité je ale sdílení podstatných, podpůrných a praktických informací ze kterých dívka může následně čerpat,“ říká k rituálům Lilia Khousnoutdinová, ceremonialistka, autorka knih o rituálech, kněžkách a bohyních. 

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, našlapujte opatrně, dejte prostor vašemu dítěti a nenechte v tom vaši malou ženu samotnou. Uvidíte, že to ocení...