Rok se přehoupl do své druhé poloviny a příroda předvádí, co dokáže. Červencový vzduch je prosycený vůní květin, sluneční paprsky mají největší sílu a kamkoli se podíváte, najdete nespočet odstínů zelené. Daří se i bylinkám, jejichž síla kulminuje a nabízí řešení pro řadu zdravotních obtíží. Které rostliny byste v červenci určitě neměli opomenout?

byl.jpg
Foto: Shutterstock

Levandule lékařská

Silně aromatická levandule patří k jedinečným a jen těžko zaměnitelným bylinkám. Jde o prastarou rostlinu s pestrým využitím. Egypťané ji používali k mumifikaci a parfémování, Římané vyráběli levandulový olej a mýdla, v renesanční Francii našla užití také při praní prádla. Mimoto byly už odpradávna známé její léčivé účinky. V římských dobách ji ctili pro její antiseptické a hojivé vlastnosti. Staří Řekové používali levanduli v boji proti nespavosti a bolestem zad. V 16. století výrobci rukavic ve Francii, kteří parfémovali své zboží levandulí, unikli díky tomu choleře a v 17. století byla používána jako lék na velký mor v Londýně.

62cc09e18ebeaobrazek.png
Foto: Shutterstock

Levandule má silně aromatickou vůni a příjemně dekorativní vzhled. Odpradávna se využívala ke zklidnění pocuchaných nervů, k mírnění úzkostných stavů a léčbě nespavosti. Má antibakteriální a dezinfekční účinky, je dobrá i jako prostředek ke zmírnění zažívacích problémů a bolestí hlavy. Uvolňuje bolavé tělo, mírní křeče, čistí a pomáhá s hojením drobných poranění. Obsahuje mimo jiné léčivé silice, flavonoidy, třísloviny a terpeny, které působí jako rostlinné antibiotikum.

Divizna velkokvětá

Také divizna – podobně jako levandule – patří k historickým rostlinám. Kromě léčení se využívala i v rámci přírodní magie jako prostředek k zahánění zlých sil a její dlouhé stonky sloužily také jako pochodně. V přírodě ji nepřehlédnete, je štíhlá a vysoká (dorůstá až do výšky 2,5 metru) a daří se jí především na slunných místech. K léčebným účinkům se využívají zlatavé květy, které je dobré sbírat především zrána, kdy obsahují nejvíce cenných látek. Z květů lze připravit čaj, případně sirup nebo tinkturu.

62cc0a350920eobrazek.png
Foto: Shutterstock

Divizna je známá především jako přírodní lék na kašel a nemocné průdušky, účinně pomáhá také při zahlenění a chrapotu. Mírní dráždivost horních cest dýchacích, proto bývá nedílnou součástí bylinných čajových směsí k léčbě kašle. Příznivě působí také při migrénách a pocitech přetížení, obklady z ní mírní revmatické bolesti, svalové křeče a opuchliny. Odvar posiluje slabou menstruaci a lze jej využít i jako kloktadlo. Divizna obsahuje řadu cenných přírodních látek jako protizánětlivé saponiny a iridoidy nebo antioxidační flavonoidy.

Pelyněk pravý

Pelyněk (latinsky Artemisia, pojmenovaný po řecké bohyni lovu a plodnosti Artemis), je silně hořce aromatická trvalka s drobným žlutým květem. Řadí se mezi byliny, jejichž využití sahá hluboko do historie; hořkost pelyňku byla příslovečná a léčebné účinky všeobecně známé. Kromě toho se rostlina využívala k nejrůznějším magickým rituálům. Ve starověkém Egyptě byl pelyněk hojně využíván jako prostředek v boji proti cizopasníkům především v anální oblasti, v Řecku a Římě se přidával do nápojů, protože se věřilo v jeho posilující účinky. Řecký filozof Pythagoras tvrdil, že pelyněk usnadňuje porod a Hippokrates, otec medicíny, ji doporučoval na řadu onemocnění, včetně menstruačních bolestí, revmatismu a chudokrevnosti. Rostlina bývala také součástí vykuřovacích bylinných směsí.

62cc0a6da1ee6obrazek.png
Foto: Shutterstock

Díky vysokému obsahu hořčin a silic (zejména artemisininu a thujonu), se rostlina využívá při poruchách zažívání, proti nadýmání, na podporu trávení, podobně jako proti střevním parazitům. Ulevuje od bolesti žlučníku, podporuje tvorbu žaludečních šťáv, léčí nechutenství.  Některé aromatické druhy se využívají také jako koření, k výrobě alkoholických nápojů a bylinných likérů – absintu, fernetu nebo vermutu.

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský je prastará bylinka původem z jihu Evropy a Orientu. Vyniká jasnou žlutooranžovou barvou květů a v rámci lidové medicíny je známá po celém světě. Přírodovědkyně, lékařka a mystička Hildegarda z Bingenu (1098–1179) byla jednou z prvních, kdo oficiálně zaznamenal použití bylinky v historických textech. Měsíček býval známý jako „šafrán chudých“, protože se používal jako levná varianta k barvení a dochucování jídel namísto drahého a nedostupného šafránu. Okvětní lístky měsíčku se přidávají do salátů, jasně oranžový pigment rostliny se dnes používá i ve farmaceutickém průmyslu, aby některým léčivým přípravkům dodal příjemnější barvu.

62cc0aab287ddobrazek.png
Foto: Shutterstock

Měsíček lékařský je považován za účinnou ženskou bylinku. Optimalizuje menstruaci, mírní křeče a léčí záněty, příznivě působí také v období klimakteria. Mimoto má blahodárný vliv na játra a žlučník, hodí se také k výplachům očí nebo úst, případně ke kloktání. Čaj detoxikuje organismus, „čistí krev“, vně léčí kůži a sliznice, hojí a mírní případné jizvy.  

Čtěte také:

Zdroj: tumalolavender.comhealthline.comlafee.comwikipedia.orgherbalgram.org

Reklama