Kdo by neznal zářivé, oranžově žluté kvítky měsíčku lékařského. Rostlinky, která kvete po celé léto a je vyhlášena jako léčivá. A nejen to, dokáže dokonce i předvídat déšť. Nevěříte? Tak čtěte.  

Původ měsíčku

Měsíček lékařský

Měsíček lékařský (latinsky Calendula officinalis) pochází z jižní Evropy, především ze Středomoří. Planě roste na četných místech ve Francii, v Itálii, známý je samozřejmě i v naší zemi.
Jeho jméno je odvozeno od toho, že ve své domovině kvete celoročně, tedy o každých kalendách. (calendárum - kvetoucí po několik „kalend“. Calendae znamená z latiny název prvního dne v měsíci), tedy, že kvete po celý rok. V našich podmínkách však zimu nepřečká, jde o letničku, kvetoucí jen v horkém létě.

Pěstování

Měsíček lékařský Měsíček lékařský se nijak vysévat nemusí, většinou si hospodaří na zahradě sám. Na stanovišti snadno semení a udržuje se samovýsevem. Pokud si ho však chcete vypěstovat cíleně, neboť na vaší zahrádce chybí, semena můžete začít vysévat už od začátku dubna, tedy podle počasí. Za teplého počasí trvá klíčení maximálně tři týdny. Další růst měsíčku je již rychlejší a za optimálních podmínek se během měsíce můžete dočkat prvních květů.

Léčebné účely

Pro léčebné účely se sbírají buď celé květy měsíčku, nebo jen okvětní jazýčkovité lístky, které mají nejvyšší obsah účinných látek. Měsíček se suší ve tmě nebo v šeru, což platí i pro skladování, protože na světle rychle ztrácí své účinné složky.

Měsíček lékařský má velký význam jak při vnitřním, tak i vnějším použití.

Vnitřní využití

Vnitřně se používá nejčastěji ve formě čaje. Jeho pravidelné pití je vhodným lékem proti některým bakteriím, virům a kvasinkám škodícím v zažívacím ústrojí. Pomáhá hojit onemocnění trávicího traktu, jako jsou záněty a vředy. Protože také podporuje pocení, je vhodný i při nachlazení.
Přírodními léčiteli je často předepisován při léčbě některých typů rakoviny, a byť odborníci klasické medicíny jeho účinky proti nádorovému bujení stále zkoumají, definitivně potvrzeno to ještě není.

Vnější použití

Měsíček je velmi ceněný pro své dezinfekční, antibiotické a antiseptické účinky. Šetrně léčí plísňová onemocnění kůže. Pro tyto účely můžeme použít jak nálev, tak mast z měsíčku. Masti a krémy s výtažkem měsíčku jsou velice hojivé. Používají se na kožní záněty, menší poranění kůže, špatně se hojící jizvy, popáleniny, omrzliny, plísně, opruzeniny, bércové vředy, křečové žíly, lišej, některé typy ekzémů a při léčbě akné.
Nálev z měsíčku je velmi účinný při onemocnění dásní a bolestech krku v případě nachlazení.Měsíček lékařský

Jednoduchý recept na mast
Budete potřebovat
2 plné hrsti rostlinky měsíčku lékařského (tj. květ, list i stvol)
250 g nesoleného vepřového sádla

Sádlo roztavíme v pánvi a přidáme měsíček. Necháme ho zesklovatět jako cibulku. Pánev odstavíme z plotny a necháme do druhého dne stát. Pak ho opět rozehřejeme, procedíme a propasírujeme přes sítko a nalijeme do kelímků. Uložíme v chladnu a temnu.

Recept na čaj / nálev
Budete potřebovat
1 vrchovatou lžičku sušeného měsíčku na hrnek horké vody

Teplý čaj pijeme 1-2 x denně, nálev používáme jako kloktadlo nebo na obklady.

Měsíček lékařský - rosnička na počasí

O měsíčku lékařském se traduje spousta pověr. Jedna praví, že přidáte-li si květy měsíčku do podušky nebo polštáře, přivolají vám jasnovidecké sny.
Naši předci využívali měsíček zahradní také k předpovědi počasí. Zůstanou-li prý jeho květy po sedmé hodině ráno zavřené, bude ten den pršet.
Možná měli ranní květy měsíčku více zkoumat naši vodohospodáři před povodněmi. :)

Použitý zdroj: www.lecive-bylinky.cz a Lesley Bremnessová, Bylinář - zdraví, krása a radost, Fortuna Print, 1990

Přečtěte si také:

Reklama