Úplněk

5efb1f0983772obrazek.png
Foto: Shutterstock

Možná i na vás úplněk působí tak, že jste vnímavější a neklidná. Jinak tomu není ani u rostlin. Jakmile na nebi září měsíc kulatý jako rybí oko, dejte si od zahradničení pohov. Vaše zelené království potřebuje v tento den svůj klid.

  • Bylinky mají při úplňku veškerou svou sílu ukrytou pod zemí – ve svých kořenech. Ty je proto vhodné, na rozdíl od nadzemní části, sbírat právě v tento magický čas.

Couvající měsíc

5efb1f2aef727obrazek.png
Foto: Shutterstock

Z úplňku se měsíc začne měnit do písmene C, postupně ubývá. Dejte tomu pár dnů a pusťte se do výsevu či výsadby nových rostlinek, protože jsou schopny čerpat z půdy nejvíce živin. Jejích síla se v tu chvíli nachází pod zemí. Proto není na škodu pustit se do hnojení záhonků. Zem nové živiny vděčně přijme. Můžete založit i kompost.

Než zmizí první polovina měsíce, měla byste vysadit všechny rostliny, které mají plodit semena. Než zmizí i druhá polovina couvajícího měsíce, bude se obzvláště dařit kořenové zelenině, cibuli, česneku a dalším rostlinám, které plodí pod zemí.

  • Ve fázi couvání měsíce je vhodné vysazovat i stromy, keře, trvalky a víceleté rostliny.
  • Ubývající měsíc je také příhodným obdobím pro sklízení všeho, co chceme uskladnit.
  • Čím blíže k novoluní, tím je příhodnější čas pro boj s plevelem a škůdci, sečení trávy.

Novoluní

5efb21c770853obrazek.png
Foto: Shutterstock

Týden před tím, než srpeček měsíce úplně zmizí, přecházejí rostliny do klidové fáze. Přestávají intenzivně růst, proto se nedoporučuje cokoli vysazovat či sít.

Do čeho se naopak pustit můžete, to je prořezávání a zkracování větví, tvarování rostlin. Nebude je to tak moc bolet a v následující fázi měsíce se rány snáze zahojí.

Dorůstající měsíc

5efb1f971e49cobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jak měsíce na obloze přibývá, je do tvaru D, znovu se vlévá život i do rostlin. Nastává bujný růst jejich nadzemní části, nasazují květy a bohatě plodí. Míza naplno proudí, a tak bychom se neměli pouštět do prostříhávání. Můžete ale roubovat, máte větší šanci na úspěch. Je vhodný čas i k očkování a řízkování rostlin.

  • Sázet bychom měli hlavně jednoleté rostliny a skvělé podmínky k růstu budou mít i popínavky – dorůstající měsíc je bude doslova vytahovat vzhůru.
  • To, co sázíme kvůli listům, by mělo přijít do země v první polovině dorůstání měsíce. Ve druhé polovině se pusťte do vysazování rostlin, u nichž vám jde o květy.
  • Jelikož je v této fázi měsíce síla v nadzemní části rostlin, počkejte s hnojením až po úplňku.

Čtěte také:

Reklama