Má rád jídlo, hezké ženy a svou rodinu. Nenávidí cibuli, zlé a hloupé lidi a zimu. Milan Enčev se proslavil svým působením v Divadle Rity Jasinské a různými menšími a většími rolemi před kamerou. Co dělá teď? Jak žije a žil? Co je u něj nového? To vše a mnohem víc se můžete dočíst v rozhovoru, který jsem si pro vás s Milanem připravila.

Jak jsi se vůbec dostal k herectví?

Když mi bylo asi 10 let, začal jsem chodit do dramatického kroužku Labyrint na Kladně, kde jsem vyrůstal, a ujala se mě paní profesorka Jitka Zavadilová. O dva roky později jsme s Labyrintem hráli na jednom divadelním festivalu „O zlatou kapří šupinu“, a tam si mě všiml Zdeněk Fous. Pozval mě ke spolupráci do svého divadla, které se jmenovalo Divadélko U Zvonu. Tam odtud se datuje celá moje následná divadelní kariéra. Ovšem maloměstské divadlo mi přestalo v jednadvaceti vyhovovat a rozhodl jsem se dobýt svět pražského divadla.

 

A jak vypadaly tvé dobyvatelské začátky?

Bylo to dost šílené. Přijel jsem do Prahy a neměl jsem zajištěné bydlení, ani jsem neměl peníze na jídlo. Doslova jsem asi měsíc a půl žil jako bezdomovec. To však moji touhu po divadle nezlomilo. Od tohoto údělu mě zachránila Alžběta Somorovská, která mi nabídla azyl a seznámila mě s Ritou Jasinskou. V jejím divadle hraji dodnes. S tímto odrazem ode dna jsem začal chodit i na různé castingy, dostával jsem různé malé role před kamerou a postupně jsem se dopracoval až k Velmi křehkých vztahům. Dalším mým andělem strážným byla a je moje kamarádka Anička Kulovaná, a je jím dodnes!

 

Velmi křehké vztahy je velmi oblíbený seriál. Nebojíš se té popularity, kterou tím teď získáš? Toho, že na tebe budou pokřikovat a ukazovat si na ulici?
Moje babička sice říkala, že „Jména hloupých na všech sloupích“, takže jí by se to určitě nelíbilo. Ale tak jako k havířině patří to, že člověk přijde domů špinavý, tak k herectví patří to, že lidem vstoupí do vědomí. Ale myslím si, že to nebude zas tak hrozné, protože moji kolegové, kteří tam se mnou hrají a mají mnohem významnější role, s tímto také problémy nemají. Je určitě příjemné, když vás lidé poznávají a oslovují, je to pro herce takové zrcadlo, jak odvádí svou práci. Lidé bývají v kritice bezprostřední, a to je pro hereckou profesi občas hodně důležité. Ovšem nesmí ti ta sláva stoupnout do hlavy, protože tohle je povolání jako každé jiné. Stejná dřina, stejné starosti, stejné nervy – strašná řehole.

 

Jaký je rozdíl mezi herectvím před kamerou a herectvím na prknech?

Osobně v tom žádný rozdíl nedělám. Miluji jak práci na jevišti, tak práci před kamerou. Rozdíl je ale obrovský, co se řemesla týče, protože když vejdu na jeviště, tak v první vteřině ucítím určitou energii od diváků, která může hodně pomoci. Navíc za prací v divadle stojí několik měsíců zkoušení, vím, jak se zachová můj kolega v příštím okamžiku, a tak dále. Ale před kamerou si to jen dvakrát vyzkoušíte a hned se to natáčí. Je to takové větší dobrodružství. Také na jevišti znáte hned reakci diváků, ale při natáčení si musíte počkat až na dobu, kdy se to v televizi zveřejní.

 

Když už jsme u toho divadla, jaká je tvá nejoblíbenější role?

Tak ty jsou jednoznačně dvě. Obě v nastudování Divadla Rity Jasinské, a to Shakespearův Richard III. a role Helvera ve hře Ingmara Villqista Helverova noc, kterou mimořádně režíroval Lukáš Burian. Richard byl moje první důležitá hlavní role a nikdy paní režisérce Ritě nezapomenu, že mi dala tu možnost si ho zahrát.

 

Tím jsme asi probrali tvůj profesionální život, ale jaký je tvůj život osobní?

Můj osobní život je velmi obyčejný. Žiju se svou ženou a synem v bytě v Praze, jako jakákoliv jiná rodina. Teď to máme trošku okořeněné tím, že se těšíme na miminko. Moje žena už je v pátém měsíci a termín máme přímo na Silvestra. Takže když se to povede, tak do budoucna ušetříme, protože budeme slavit narozeniny a příchod nového roku v jednom.
Jinak to má se mnou manželka hrozně těžké, protože jsem hrozně líný a každou svou volnou chvilku rád trávím poleháváním v posteli.

 

Jaký by jsi řekl, že jsi táta?

Výborný, jednoznačně výborný! ...No dobře, tak popravdě. Žena říká, že kluka rozmazluji, že mu všechno povoluji, dávám mu sladké před večeří a tak. Asi ani svým stylem polehávání nejsem pro něj moc dobrým vzorem. Sám jsem tak trochu ještě dítě, rád si s ním hraji a skotačím. Ona nás pak musí usměrňovat. Snad z toho vyrostu dřív než ty moje děti.

 

A otázka na závěr. Co tě čeká v nejbližší době?

No, tak teď budu natáčet Velmi křehké vztahy na Primě, kde hraji právníka Švestku. Strašně se na to těším, protože je tam moc příjemný kolektiv v čele s režisérem Drhou. A v Divadle Rity Jasinské připravujeme novou hru od Gogola Revizor. Premiéra bude někdy kolem listopadu. Začátek byl odložen, kvůli porodu paní Jasinské. Tak vás všechny srdečně na naše představení zvu.

 

Děkuji za pozvání a za čas, který jsi mi věnoval, abychom spolu mohli tento rozhovor uskutečnit. Věřím, že se nevidíme naposledy a že se během tvé rozvíjející kariéry ještě někdy potkáme.

 

Milan Enčev se narodil 4. ledna 1980 v Kladně. Původně se učil čalouníkem, ale jen proto, aby získal maturitu a mohl se začít věnovat své největší lásce – divadlu. Dostudoval se v oboru činohra až k titulu diplomovaný specialista a od roku 2001 se pohybuje v profesionální zóně.

Má za sebou jedno neúspěšné manželství, ze kterého má šestiletého syna Milana, o kterého se nyní stará se svou druhou ženou Marií. S tou se seznámil začátkem roku 2006 a za půl roku spolu stáli u oltáře. Letos už má za sebou společnou rodinnou dovolenou v Londýně a na Slovensku a teď už se zase plně věnuje práci.

Reklama