Velmi důležitým faktorem ovlivňujícím další rozvoj alergií je strava. Z tohoto důvodu, i z důvodu přísunu nenahraditelných obranných látek, je úplně nejlepší prevencí kojení po co možná nejdelší dobu. Kravské i kozí mléko je díky přítomnosti alergizujících látek jako beta-laktoglobulin, kasein aj. pro děti se sklony k alergii nevhodné, naštěstí jsou dnes na trhu již nejrůznější hypoalergenní náhrady mateřského mléka jako například SUNAR Alidiar. Také zbytečně časné dokrmování dětí moučnými a sladkými jídly s obsahem barviv a dalších chemických látek, jako jsou piškoty, sušenky a kašičky, miminkům zrovna nesvědčí. Pozor také na některé druhy ovoce, konzervované ovocné potraviny (marmeláda, kompoty, přesnídávky…) a med.
Další vhodnou formou prevence alergií u dětí je jejich otužovánía přirozené upevňování obranyschopnosti organismu v podobě sportu a nenásilného pohybu. Pokud je to možné, mělo by být malé dítě co nejdéle chráněno před zbytečným kontaktem s infekcemi (kino, divadlo v době chřipek apod.), větší „šance“ nabourat si imunitu mají děti jeslové a školkové, než ty, které první roky života tráví stranou většího kolektivu dětí. Také zbytečné a neuvážené podávání antibiotik dětem při sebemenší viróze rozvoji jejich obranyschopnosti zrovna nepřidá (ale to už dnes osvícení pediatři vědí).
Poslední rada: Pokud máte podezření, že se u vašeho dítěte začínají objevovat příčiny alergie, na nic nečekejte a vyhledejte alergologickou ordinaci. Tam zjistí zda a na co je vaše dítě alergické, případně zahájí léčbu. Čím dříve se s desenzibilizací začne, tím větší je šance na zvládnutí alergie.