Menstruovat ekologicky? Šetřit můžete nejen přírodu, ale i zdraví a peníze
Na našem trhu jsou k dostání vedle klasických menstruačních vložek a tamponů také alternativní hygienické pomůcky. Která z následujících ekologických variant padne do oka právě vám?
Každá žena za své plodné období spotřebuje kolem 16 tisíc kusů menstruačních tamponů či vložek. Ty se pak kvůli obsahu chemikálií rozkládají stovky let. Ekologie ale není jediným důvodem, proč vyzkoušet alternativní možnosti řešení menstruačního krvácení. Obsažené chemikálie mohou některým ženám způsobovat zdravotní problémy. Odhodláte se vyzkoušet některou z následujících hygienických pomůcek?

Jednorázové menstruační vložky a tampony
Vypadají jako klasické menstruační vložky a tampony, na které jste zvyklá z drogerie. Liší se ale v jedné podstatné věci. Jsou organické – bez chemických látek a biologicky rozložitelné (až z 95 %). Mohou se tak dokonce i kompostovat. Vyrábí se nejčastěji ze 100% bavlny, jsou prodyšné, neobsahují ftaláty ani umělé hmoty, nebělí je chlórem, nýbrž kyslíkem, a nejsou parfémované. Za to všechno si ale musíte připlatit.
- Cena za kus začíná na cca 6 Kč.
Menstruační vložky pro opakované použití
Pokud nechcete produkovat vůbec žádný odpad, můžete používat látkové vložky s nepropustnou spodní vrstvou. Vyrábí se z bavlny či bambusu a vydrží vám i řadu let. K mání jsou v rozmanitých tvarech, barvách, velikostech i s nejrůznější mírou savosti. Jen to není úplně bez práce. Musíte je samozřejmě čistit. Počítat musíte i s vyšší počáteční investicí. Na jeden den budete potřebovat (podle síly menstruace) třeba pět kusů.
- Cena za kus se pohybuje od cca 80 Kč po několik stokorun – dle typu.
Mořská menstruační houba
Je přírodní variantou pro ženy, které dávají přednost tamponům. Zavádí se totiž úplně stejně a je velice savá. Stačí ji před použitím navlhčit, aby změkla a byla hebká. Jakmile uvnitř pochvy nasákne, stačí ji vyjmout, vymáchat pod proudem vody, vyždímat a znovu zavést. Její výhodou oproti klasickým tamponům je nejen to, že neobsahuje chemikálie, ale také nevysušuje sliznici. Při správné péči vám jedna houbička vydrží i půl roku. Po a před každou menstruací je ale třeba vydezinfikovat ji, například v solném roztoku. Prodává se ve více velikostech, ale i tak si ji můžete přizpůsobit – není problém ji zastřihnout do požadovaného tvaru.
- Cena se pohybuje kolem 150 Kč za kus.
Menstruační kalhotky
Dnes už se nemusíte zdržovat ani s aplikací menstruační vložky do kalhotek. Některé ji totiž mají rovnou zabudovanou – respektive obsahují vrstvu nepropustného a vrstvu savého materiálu. Pokud vás zrovna neláká představa toho, že je musíte po nasáknutí svlékat, prát (případně do doby praní hygienicky uskladnit) a brát si jiné, jsou k mání i jiné typy kalhotek pro vaše dny. Dobrým pomocníkem, zvláště při experimentování s některými jinými typy hygienických pomůcek, jsou speciální kalhotky s vrstvou z nepropustného materiálu. Nebo si můžete pořídit diskrétní kalhotky s integrovanou kapsičkou, do které lze zasunout vložku. Nikde vám tak nevyčnívají křidélka a vložka se nikam neposouvá.
- Cena se pohybuje zhruba od 300 do 800 Kč za kus.
Menstruační kalíšek
Tato hygienická pomůcka funguje na bázi odchytu menstruační krve. Stačí zavést „nádobku“ do pochvy, za určitou dobu (podle síly menstruace) opět vytáhnout, vylít, opláchnout a znovu zavést. Jak prosté! Kalíšek je k dostání v několika velikostech a může být z různých materiálů, například ze silikonu či termoplastu. I tento způsob řešení periody má však svá úskalí. Lékaři varují před málo častým vyprazdňováním kalíšku. Pokud totiž začne přetékat, může dojít ke zpětnému toku krve přes vejcovod do dutiny břišní, což vede k rozvoji endometriózy.
Více o menstruačním kalíšku zjistíte například zde: Menstruační kalíšek není jen pro „lesany“
- Cena začíná zhruba na 400 Kč.
Volná menstruace
Za hygienické potřeby nemusíte utratit ani korunu. Stačí prý osvojit si metodu takzvané volné menstruace. Spočívá v tom, že se naučíte ovládat svaly pánevního dna natolik, že menstruační krev vytéká skrz děložní čípek jen ve chvíli, kdy jí to dovolíte. Vycvičené ženy tak údajně i při silnější menstruaci zvládnou zadržet krvácení třeba i několik hodin. Pak stačí odskočit si na toaletu. Více o této metodě zjistíte například v knize autorky Caroline Oblasser, která byla přeložena do češtiny jako Bolestivé měsíčky, sbohem!
Čtěte také:
Nový komentář
Komentáře
Super článek, houba vypadá velice zajímavě určitě ji vyzkouším.
Žít ekologicky za každou cenu, to asi neeee. Toto asi vážně nepotřebuju..
Já na kalíšek nedám dopustit
Ta volná menstruace mě teda fascinuje
"...při silnější menstruaci zvládnou zadržet krvácení třeba i několik hodin. Pak stačí odskočit si na toaletu." Už je vidím, jak po několika hodinách silné menstruace skáčou na toaletu - bych se bála se jen zvednout ze židle natož skákat 
To musí být paráda v práci v umyvadle na wc před ostatními žmoulat zakrvácenou houbu nebo vymývat kalíšek od krve. A nebo házet zakrvácené vložky do kompostu. Šmarjá.