6414a3d7aa61bmenstruace-seznam.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 

Placené menstruační volno

Španělsko se tímto stalo první zemí v Evropě, která toto ženám trpícím bolestivou menstruací umožňuje. Ženy budou pro získání tohoto volna potřebovat potvrzení od doktora a bude se jednat především o případy žen trpících endometriózou, myomy či chronickými onemocněními. Podle Španělské gynekologicko-porodnické společnosti ovšem trpí velmi bolestivou menstruací každá třetí žena.

Španělsko chce tímto zákonem bojovat proti stereotypům, které menstruaci a témata s ní spojená stále zahaluje.

Ve světě už obdobné zákony podporující menstruační volno platí. Například v Japonsku menstruační dovolená funguje už od roku 1947. Více jsme psali zde.
 
Jaké mohou být příčiny bolestivé menstruace

Příčina bolestivé menstruace není vždy jasně identifikovatelná. Vliv na ni může mít věk, rodinná anamnéza, kouření, nepravidelný cyklus, brzká puberta, ale také některá onemocnění jako endometrióza, myomy, pánevní zánětlivá nemoc, adenomyóza či cervikální stenóza.

Jak si ulevit

Ke zmírnění bolestivého menstruačního období může přispět vyhřívací polštářek, teplá koupel, cvičení, relaxační techniky (například jóga), užívání protizánětlivých léků, vitamínů a doplňků stravy. Omezit by se v tomto období mělo užívání soli, alkoholu, kofeinu a cukru.

Pokud vám ovšem menstruační bolesti narušují běžné fungování každý měsíc, bylo by dobré navštívit gynekologa.

menstruacni-polstar.jpg
Zdroj foto: Shutterstock 
Zdroj info: healthline.com, euronews.com, novinky.cz, pozitivni-zpravy.cz, wikipedia.com