Proč by měly ženy opustit klasická řešení menstruace, tedy tampóny a vložky, a přejít na alternativní metodu?
Protože ty nejčastěji prodávané tampóny a vložky jsou často vyrobeny z takových materiálů, které nejsou zdravotně nezávadné. O tom se samozřejmě příliš nemluví, ale mnoho infekcí a zdravotních problémů, které jsou i dlouhodobého charakteru, jsou často podporovány právě klasickými menstruačními potřebami.

Když budeme mluvit konkrétně – proč tampóny ne?
Tampóny vysušují sliznici a jakmile je sliznice suchá, je náchylnější k tomu, aby vznikl nějaký zdravotní problém, například kvasinková infekce. Suchý tampon navíc sliznici odírá a vznikají mikrooděrky. Kromě toho jsou běžné tampóny vyráběny z viskózy, která má krátká vlákna, ta se uvolňují a zůstávají v pochvě. Je tu tedy řada věcí, které negativně působí na zdraví.

Alternativním způsobem, jak menstruaci řešit, může být tedy například menstruační kalíšek. V čem jsou jeho výhody?
Menstruační kalíšek je vyrobený ze silikonu, který nedráždí sliznici, krev do kalíšku stéká, nic do sebe tedy nenasakuje a nevysušuje tak sliznici. Velkou výhodou je právě silikon, který je nepřilnavý pro bakterie. Klasický tampón je pro ně naopak živnou půdou. A navíc, kalíšek můžete doma vyvařit, a tím jej sterilizovat a víte, co používáte. Když se vrátím zpět k tampónům, ty jsou často bělené, parfemované, a to ženskému zdraví škodí.


Proč se o tom, že jsou běžné menstruační pomůcky škodlivé, neví? Proč se o tom ve společnosti nehovoří? Pěkných reklam na toto téma je spousta.
Samozřejmě se dá mnohem více vydělat na jednorázových pomůckách než na kalíšcích, které vám vydrží klidně i několik let. Další věc je ta, že se ženy velmi často a rády drží jakýchsi zažitých pravd a je těžké je nabourat. Na mysli mám „vezmu – použiji – vyhodím“, tedy přesvědčení, že takový postup je ten nejvíce hygienický. Starat se o menstruační pomůcku a využívat ji opakovaně, to není něco, čemu by naše společnost fandila.
Poslední věcí může být také fakt, že se mnoho žen štítí krve. V takovém případě není řešením kalíšek, ale existuje spousta jiných pomůcek, i jednorázových - například z biobavlny, které nezatěžují životní prostředí a zdraví ženy.

Je velkým trendem pořizovat dětem látkové plínky, jsou alternativní látkové vložky pro ženy také takto populární?
Já jsem se k látkovým vložkám dostala vlastně díky zmiňovaným plenám, které jsem pořizovala pro svou dceru. Před porodem mi totiž došlo, že mě čeká šestinedělí, kdy si budu muset dát na čas s kalíškem pauzu a řešila jsem, co budu používat. Látkové vložky mi přišly už extrémně alternativní a lá lesní žena. Ale i přesto jsem si je koupila a úplně mě to nadchlo. S normální vložkou se to totiž nedá srovnat. Ano, praní je trochu nepohodlné, ale na druhou stranu na valše už chvíli nepereme. A používání „látkovek“ je opravdu pohodlné, žena je jako v bavlnce – vlastně doslova v bavlnce. Navíc je na každé ženě, jaký prací gel či prášek použije a nehrozí tak podráždění z případné parfemace jako u běžné vložky.


Pro koho jsou alternativní pomůcky určené? Kdo je vyhledává?
Kalíšek je velmi pohodlné řešení, takže je to skvělá volba pro milovnice sportů. Také pro ty, které rády používají tampóny na noc. Kalíšek může žena pohodlně používat celý cyklus. Je to skvělé pro ženy, které cestují, které mají rády zdravý životní styl. Ale je to vhodná pomůcka pro ženy, které chtějí třeba i ušetřit.

Jsem tedy vaše nová zákaznice, přijdu k vám do obchodu a chci vyzkoušet kalíšek. Podle čeho bych měla vybírat, aby byl produkt přesně pro mě?
Nejlepší je vybírat kalíšek osobně, přímo u nás v obchodě. V první řadě je potřeba zhodnotit, jakou má žena postavu, pak je potřeba zeptat se, zdali už vaginálně rodila, jestli cvičí a jaký je její životní styl. Podle toho mohu určit, jaká velikost by byla ideální. Potom už je možné vybírat konkrétní typ. Pak už je to hodně o pocitu a o tom, co žena preferuje – zda třeba barevný kalíšek, jaké zakončení apod.

Jak je náročné kalíšek zavést?
Není to náročné vůbec, ale dotazy ohledně zavádění a strachy z toho, jak to celé bude fungovat, jsou u zákaznic ještě před zakoupením samotného kalíšku velmi časté. Ženy mají spíše strach, že jim kalíšek vyskočí ven, ale to se nestává, maximálně může dojít k tomu, že bude tlačit a v tom případě je třeba změnit velikost. A pak už o něm po zavedení opravdu nevíte.

A jak je to naopak s vyjímáním kalíšku?
Na začátku kalíšek vyprazdňujete po dvou až třech hodinách a vidíte, jak je plný. Podle toho zjistíte, zda je možné časový úsek prodloužit. Pak už je možné měnit kalíšek třeba i jen ráno a večer, ale vše záleží na síle menstruace konkrétní ženy. Zákaznicím, které s kalíškem začínají, doporučuji zavádění i vyjímání kalíšku dělat vždy v podřepu, ideálně ve sprše, v klidu doma, aby nebyly ve stresu.
Manipulace je ale opravdu jednoduchá a většina žen se s ním naučí pracovat během chvíle.


Jak je to s kalíškem a veřejnými záchody?
Pokud nemá žena silnou menstruaci, opravdu je možné kalíšek vyplachovat ráno a pak až večer, v klidu domova. Jestliže ale nastane situace, kdy není zbytí a dojde na výměnu na veřejných záchodech, doporučuji mít s sebou vždy malou lahev s vodou.

Může začít kalíšek protékat?
Může. Pokud si žena koupí špatnou velikost nebo si jej špatně zavede. Také může být jeden cyklus menstruace silnější a kalíšek přeteče dříve, než je žena zvyklá jej vymýt. Stát se toho může více. Stejně jako s tampónem.

Pokud si koupí žena kalíšek přes internet a zjistí, že jí nevyhovuje, co má dělat?
V první řadě je potřeba, aby ho žena zkoušela několikrát, v různých částech cyklu a v momentě, kdy dělá něco, co je pro ni hodně důležité a nemyslí na něj, tak aby pozornost nebyla nasměrována jen na kalíšek.
Jestliže ale kalíšek opravdu nevyhovuje, tak vzhledem k tomu, že se jedná o hygienickou pomůcku, nelze jej vrátit zpět do obchodu. Pro takové případy existuje na Facebooku skupina Kališnice, kde si ženy nevyhovující kalíšky přeprodávají. Kalíšek lze vyvařit, což je stejný druh sterilizace jako když jdete na gynekologii, kde se takto sterilizují nástroje.

Když odbočíme od kalíšku, jaké jsou další alternativy?
Jsou to tedy látkové vložky, pak jednorázové vložky a tampóny z biobavlny, menstruační kalhotky a jsou to také menstruační houby, které bych ale doporučila spíše ženám, které se krve neštítí. Jejich výhodou ale je, že je lze využít při sexu během menstruace.

Více o alternativních pomůckách najdete na www.kalisek.cz.

Mohlo by vás zajímat:

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Reklama