První záznamy o menstruaci nejsou vůbec obsáhlé. Kronikáři, lékaři i filozofové byli muži, a tak ženským problémům nevěnovali přílišnou pozornost. Krvavému tématu se zkrátka vyhýbali, jak jen to bylo možné a osvícení přišlo až s nástupem první generace lékařek, v Čechách tedy na přelomu 19. a 20. století. Lékaři už od menstruace neodvrací oči, a naopak se z mnoha stali na problematiku odborníci, gynekologové. Co se však týče naší společnosti, muži stále setrvávají ve středověku.

Jen málokterý muž ví o menstruací více než devítileté dítě. Zkratku PMS sice slyšeli, ale vysvětlit o co přesně jde působí potíž. Když zaslechnou debatu o měsíčkách, zakrývají si uši a odchází s hlasitým fuj. Naštěstí ne všichni. Osvícení muži vědí, že z povědomí o menstruaci mohou čerpat jen výhody.

Osvícený podcast

V podcastu roku Vyhonit ďábla, který funguje jako taková sexuální výchova pro dospělé, se moderátorky snaží detabuitozovat různá témata. V jednom z dílů zabývajícím se sexem při menstruaci si pozvali do studia pár, Aničku a Honzu. Kromě okénka do ložnice anonymní dvojice, zaznělo něco, co se postupem času stalo předmětem tiché pošty posluchaček všeho věku. Honza přiznal, že se vyzná v menstruační cyklu Aničky tak dobře, že si je například vědom toho, kdy má být k její podrážděnosti shovívavý. A uhodil hřebíček na hlavičku!

Od té doby posluchačky řeší téma v diskusích a mezi kamarádkami se stále recykluje. Každá žena je jiná, některé ještě stále užívají hormonální antikoncepci, a právě ty argumentují tím, že nic takového jako PMS neznají. Jenže mnohé z žen nechtějí zažívat hormonální útlum a antikoncepci vysazují. „Po pěti letech od vysazení antikoncepce jsem teprve zjistila, co to znamená PMS. Je neuvěřitelné, že během jednoho měsíce dokážu být milá, vzteklá, s mateřskými pudy, s chutí utéct a všechno nechat plavat, připadat si přitažlivě, nelíbit se sama sobě, a tak podobě. Zároveň být však mnohem spokojenější než v období, kdy jsem hormonální antikoncepci brala,“ píše v jedné z diskusí Petra.
5f44f2a8ad6ddobrazek.png
Foto: Shutterstock

Jako na horské dráze

Je přirozené, že většina žen běhen menstruačního cyklu prožívají výkyvy nálad. Těsně před začátkem menstruace býváme nevrlé, během ní úzkostlivé a lítostivé. Některé více, některé mnohem méně. Pro ty nejméně citlivé mohou být vztahy procházkou růžovým sadem. V opačném případě může jít o peklo na zemi. Předejít tomu lze dvěma způsoby, nikdy nejde jen o jednostrannou problematiku. I spousta žen se musí naučit vnímat svoje tělo a procesy, které se s ním v danou chvíli dějí. Zkuste si stáhnout jednu z mobilních aplikací určených na zaznamenávání menstruačního cyklu. Kromě toho, že budete vždy přesně vědět, kdy a jak probíhal poslední cyklus, zjistíte, v jakém období míváte návaly vzteku či úzkosti. S těmi pak můžete pracovat. Například tak, že si v daný okamžik popovídáte s kamarádkou, ale pokud důvěřujete moderním technologiím, třeba i tak, že si napíšete v chatu aplikace s robotem. Ten je nastavený na X tisíc hesel a umí uklidnit téměř ve všech případech.

A když už budete dokonale znát svůj cyklus a pracovat se svou náladou, sdílejte ho i se svým partnerem. V extrémním případě může mít stejnou aplikaci, ale úplně postačí, když ho na kritickou fázi upozorníte. On už bude vědět, kdy budete potřebovat, aby byl shovívavý například k výbuchům kvůli neumytému nádobí, aby s vámi raději zůstal doma a koukal se na film, nebo naopak strávil raději víkend s kamarády pod stanem.

Čtěte také:

Reklama